Piątek, 10 lipca 2020. Imieniny Filipa, Sylwany, Witalisa

Zrobili kantynę wojskową i wygrali

2017-06-28 09:00:00 (ost. akt: 2017-06-28 10:49:01)
W głosowaniu na najlepszą dioramę brało udział ponad 600 rekonstruktorów

W głosowaniu na najlepszą dioramę brało udział ponad 600 rekonstruktorów

Autor zdjęcia: Grupa Rekonstrukcji Historycznej Allenstein

Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej Allenstein, której członkami są także lidzbarczanie zdobyła pierwsze miejsce w konkursie za dioramę podczas VII Pikniku Militarnego Operacja Wschód w Ogrodniczkach pod Białymstokiem. Nasi rekonstruktorzy zaprezentowali kantynę wojskową z 1945 roku.

VII Piknik Militarny Operacja Wschód w Ogrodniczkach pod Białymstokiem jak co roku cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Pasjonaci żywej historii z Warmii i Mazur po raz kolejny stanęli na wysokości zadania zdobywając pierwsze miejsce spośród 50 dioram konkursowych o tematyce historycznej. W głosowaniu na najlepszą dioramę brało udział ponad 600 rekonstruktorów reprezentujących różne okresy historyczne.

Poziom z roku na rok jest coraz wyższy, a grupy rekonstrukcyjne prześcigają się w pomysłowości. Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej Allenstein, której członkami są lidzbarczanie to krajowa czołówka. Podczas konkursu zaprezentowali kantynę wojskową z 1945 roku, która ku radości twórców nie tylko zdobyła uznanie, ale była oblegana przez zwiedzających gości. Można było zobaczyć przedmioty z epoki, ale i cieszyć się degustacją serwowanych pyszności.

Od kilku lat przedstawianie historii na żywo staje się coraz popularniejszym sposobem na promowanie przeszłości. Popyt na takie usługi generuje podaż — rośnie liczba odtwórców i grup rekonstrukcyjnych, a wzrost obrazu w dydaktyce, a przede wszystkim w dydaktyce historii ma istotne znaczenie dla rozwoju ruchu rekonstrukcyjnego.

Na terenie powiatu lidzbarskiego prowadzi swoją działalność grupa rekonstruktorów odtwarzających epokę napoleońską, ale i okres II wojny światowej.

Jako spadkobiercy historii, czasem trudnej i mrocznej, pasjonaci starają się przekazywać swoją wiedzę kolejnym pokoleniom.
Nie tak dawno mogliśmy oglądać pokazy rekonstruktorów i miłośników żywej historii epoki napoleońskiej podczas Bitwy pod Heilsbergiem, która została uznana za jedno z pięciu najciekawszych inscenizacji 2017 roku.

Odtwórcy okresu II wojny światowej z naszego regionu pokażą swoje umiejętności na kolejnej cyklicznej imprezie o nazwie "Walkiria". Tegorocznym motywem przewodnim jest bitwa pod Monte Cassino 1944. Będzie bitwa czołgów, pojazdy wojskowe i ponad setka rekonstruktorów, swoje umiejętności po raz pierwszy zaprezentują żołnierze 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego z Lidzbarka Warmińskiego.

Za realizację głównej niedzielnej inscenizacji odpowiadają aktorzy i konsultanci ds. militarnych w takich filmach jak "Czas honoru", "AmbaSSada", "Tajemnica twierdzy szyfrów", czy "Miasto 44". Wszystko 21-23 lipca w miejscowości Parcz koło Kętrzyna. Organizatorzy zaplanowali też festiwal filmów historycznych, które będzie można obejrzeć w kinie Gwiazda w Kętrzynie oraz defiladę historyczną ulicami miasta. Wydarzenie zakończy się potyczką w przestrzeni miejskiej.

Grupa rekonstruktorów ze stowarzyszenia Allenstein, zdobywcy pierwszego miejsca na Podlasiu, ma w planach zaprezentować widowisko historyczne na terenie powiatu lidzbarskiego jeszcze jesienią tego roku. Przygotowania są w toku i szykują się liczne niespodzianki dla uczestników żywej lekcji historii.

Szczegóły imprezy i scenariusz zostaną podane do publicznej wiadomości po przerwie wakacyjnej, ale już dziś możemy zdradzić, że podczas widowiska pojawi się osławiony w bojach czołg T34 oraz grupa rekonstruktorów z Rosji.

Andrzej Wejngold

Grupa Rekonstrukcji Historycznej Allenstein
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Allenstein

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. gratulacje #2274519 | 176.97.*.* 28 cze 2017 12:35

    Gratulacje

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages