Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Spotkanie z mistrzami

2017-06-22 12:37:45 (ost. akt: 2017-06-22 13:57:21)

Autor zdjęcia: Mariola Adela Karpowicz

Tadeusz Kantor, Jerzy Nowosielski, Władysław Hasior, Zdzisław Beksiński — to tylko kilka znanych nazwisk artystów, których oryginalne prace można oglądać w zamku biskupów w Lidzbarku Warmińskim

— Tę wystawę, którą, pokazujemy w ciekawej, nowoczesnej aranżacji autorstwa Andrzej Stroki, warto oglądać dla spotkania z pojedynczym obrazem, ale też można w tych blisko stu obrazach zobaczyć to, co ważnego działo się i dzieje w malarstwie polskim od 1945 roku, do dziś — informuje Małgorzata Jackiewicz-Garniec, kierownik Muzeum Warmińskiego, które ma siedzibę właśnie w lidzbarskim zamku.


Ekspozycja już teraz budzi wiele emocji wśród zwiedzających.
— Przyznam, że na mnie zrobiła ogromne wrażenie — opowiada pani Jola, która do muzeum wybrała się z przyjaciółmi. — Obraz autorstwa Ewy Juszkiewicz pt. "Latex Lolita" wręcz mnie oszołomił. Podobnie jak ruchome dzieło Dominika Lejmana. Warto to zobaczyć na własne oczy.


Wystawa powstała z kolekcji Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie i Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Prezentuje dzieła artystów wielu pokoleń i środowisk, ukazuje ich potencjał oraz różnorodność współczesnego malarstwa.

Można też na niej prześledzić zmiany w sztuce na przestrzeni siedmiu dekad i chronologię przemian.
Dlaczego przedstawiono tutaj obrazy od 1945 roku? Odpowiedź jest prosta. Był to rok przełomowy dla Europy i dla Polski.

Rok radykalnej zmiany politycznej i prób zmiany świadomościowej.


— Na "Imago", bo taki tytuł nosi ta wystawa, składają się prace klasyków polskiego malarstwa współczesnego, tych którzy nierzadko wytyczali nowe kierunki w malarstwie, czy stworzyli swój własny niepowtarzalny język artystyczny — kontynuuje Małgorzata Jackiewicz-Garniec. Znajdziemy tu prace takich postaci jak: Tadeusz Kantor, Jerzy Nowosielski, Maria Jarema, Henryk Stażewski, Władysław Hasior, Natalia LL, Zdzisław Beksiński, Teresa Pągowska, czy członków słynnej Gruppy, reprezentujących nurt nowej ekspresji.

Malarstwo najnowsze, obecne na wystawie głównie dzięki pracom z kolekcji Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, to już uznani młodzi twórcy, jak Ewa Juszkiewicz, czy Barbara Bańda, ale też średnie pokolenie artystów, jak Paweł Susid, czy Dominik Lejman. 


Odwiedzając Lidzbark Warmiński i jego piękny zamek, dawną siedzibę biskupów, warto więc zajrzeć na wystawę "Imago", która jest znakomitym przeglądem najważniejszych kierunków, trendów ale też i postaci malarstwa polskiego z końca XX i początku XXI wieku.


— Warto się otworzyć, poddać refleksji, emocjonalności płynącej z tych płócien — zachęca kierownik lidzbarskiego muzeum. — Jestem przekonana, że zwiedzający ekspozycję odnajdą dużo przyjemności w obcowaniu z tą sztuką.
lub


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages