Sobota, 19 września 2020. Imieniny Januarego, Konstancji, Leopolda

List do redakcji. Klasa "0"

2017-06-19 09:00:00 (ost. akt: 2017-06-19 09:49:16)
Lidzbarski zamek - kiedyś zabytek klasy "0", dzisiaj - bezklasowy

Lidzbarski zamek - kiedyś zabytek klasy "0", dzisiaj - bezklasowy

Autor zdjęcia: Fot. Zbigniew Woźniak

Była siedziba władców Warmii – zamek książęcy biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim, jeden z najcenniejszych zabytków województwa warmińsko – mazurskiego w opracowaniach i różnych przekazach ma wiele epitetów superlatywnych – „Wawel Północy” (prof. Wiktor Zinn), „Perła Warmii” (używano już przed II Wojną Światową) czy „perła architektury gotyckiej w Polsce” (podtytuł projektu - Konserwacja i restauracja XIV – wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim).

Niektórzy autorzy opracowań nawiązują do obowiązującej w Polsce w latach 1961-1973 pięciostopniowej klasyfikacji obiektów zabytkowych, w której lidzbarski zamek był uznany jako jeden z dwóch zabytków klasy „0” w naszym województwie. Drugim obiektem na tej liście był Zespół Katedralny we Fromborku na 52 obiekty w skali kraju. Zabytki klasy „0”według owej klasyfikacji, to były zabytki i zespoły zabytkowe o najwyższej wartości artystycznej, historycznej i naukowej w skali światowej, które mogły być uznane za pomniki historii. Mieszkańcy Lidzbarka jeszcze dzisiaj cieszą się, że zamek lidzbarski jest klasy ”0”.

Jest to pokłosie celowo stwarzanej iluzji, za sprawą głównie autorów olsztyńskich i triumfalizmu nieoddania obiektu pod rządy Muzeum Narodowemu w Warszawie (prof. Stanisławowi Lorentzowi). Mam nadzieję, że prawda w jaki sposób to się stało w końcu „ujrzy światło dzienne”. Mogę z całą odpowiedzialnością oznajmić, że była to intryga z udziałem Służby Bezpieczeństwa PRL (osoby zaangażowane w sprawę są wiadome) a co wtedy wymyślono do dzisiaj się przyjmuje i jest to bardzo przykre. Kradzież zbiorów z Muzeum Narodowego sztuki sakralnej w nocy z 26 na 27 sierpnia 1965roku , nie były więc przyczyną zaniechania współpracy z profesorem Lorentzem, jak niektórzy do dzisiaj sądzą. Pointą jest podporządkowanie zamku regionalnemu Muzeum Mazurskiemu (dzisiaj Muzeum Warmii i Mazur).

Za czasów funkcjonowania Komisji Porozumiewawczej Współpracy Kulturalnej Warszawa – Olsztyn pod przewodnictwem profesora Stanisława Lorentza mieliśmy na lidzbarskim zamku wystawy skarbów narodowych. Były to dzieła Matejki, Brandta, Bacciarelliego, Lessera, Simmlera, Gersona, Chełmońskiego, Siemiradzkiego, Malczewskiego, Wyczółkowskiego, Witkiewicza, Gierymskiego, Smuglewicza, Michałowskiego, Suchodolskiego, Kossaka, Grottgera i innych, co w periodykach olsztyńskich o tym nie ma. Były to także rekordy frekwencji, do dziś nie pobite, co odnotowywała ówczesna prasa.

Obecnie obowiązuje: tytuł Pomnika Historii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, których jest 70 w kraju, między innymi wieża radiostacji w Gliwicach (z naszego województwa – Zespół Katedralny we Fromborku, Grunwald - Pole Bitwy, Kanał Elbląski) i Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO, na której z Polski znajduje się 14 obiektów.

Z tej byłej klasyfikacji („0”) bezklasowym jest tylko lidzbarski zamek. WALKA o napisanie wniosku o tytuł Pomnika Historii Prezydenta RP, rozpoczęła się dopiero w 2009roku . Wniosek musi złożyć właściciel, czyli Muzeum Warmii i Mazur.

Wielokrotnie, także w obecności mediów obietnice przez dyrekcję Muzeum były składane także władzom samorządowym. W końcu pod koniec maja tego roku wniosek został złożony. Nie odbyło się to tak łatwo o czym świadczy czas ośmiu lat.

Są udokumentowane starania stowarzyszeń lidzbarskich, Polskiego Towarzystwa Historycznego na Walnym Zebraniu w Gnieźnie. Będzie odpowiedni czas, aby to wszystko nawet opublikować, bo to też historia zamku i Lidzbarka Warmińskiego.
Co może zrobić nieprawdziwa informacja (propaganda), że mimo upływu 40 lat od obowiązującej wówczas klasyfikacji, wielu mieszkańców ciągle nazywa zamek klasy”0” a ten KLEJNOT jak nazwał go Honorowy Obywatel Lidzbarka Warmińskiego profesor Stanisław Lorentz jest aktualnie bezklasowy, miejmy nadzieję, że niedługo.

Władysław Strutyński


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ktoś #2268908 | 37.47.*.* 19 cze 2017 15:21

  Nie o cyferkę tu chodzi. sama cyferka lub tytuł niczego w wyglądzie i wartości nie zmienią. Tak, jak zasługi i szacunek zdobywa się latami, tak też i nasz zamek sam broni się swoją wartością. Komu potrzebne są tytuły? Chyba tylko niszowym specjalistom. Sama wartość jest w sercu i nie zdobywa się jej na jakimś spotkaniu kolesi na Krakowskim Prze..... Chyba, że o kasę chodzi.....

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages