środa, 18 lipca 2018. Imieniny Kamila, Karoliny, Roberta

Chcemy pomagać. O działaniach "Młodych Aniołów" w Gimnazjum nr 2

2017-06-09 11:24:17 (ost. akt: 2017-06-09 11:28:10)

Autor zdjęcia: Anna Rutkowska

"Bycie wolontariuszem to praca nad sobą..." - o działalności wolontariatu w Gimnazjum nr 2.

Nadszedł czas podsumowania działań w ramach innowacji projektu Szkolny Klub Wolontariatu „ Młode Anioły” w Gimnazjum nr 2 w Lidzbarku Warmińskim. Chcielibyśmy podzielić się wrażeniami z wykonanych działań, które prowadziliśmy w roku szkolnym 2016/2017.

Zaczęliśmy od zapoznania się z dokumentacją, wypełniliśmy deklaracje i przystąpiliśmy do zadań.

Jesień to dobry czas na przygotowanie się do nadchodzącej zimy, w związku z czym podjęliśmy akcję zbiórki żołędzi i kasztanów dla zwierząt leśnych. Pamiętaliśmy również o psach i kotach ze schroniska, nad którymi opiekę sprawuje Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Lidzbarku Warmińskim.

Ważnym działaniem wolontariuszy była też współpraca z Przedszkolem nr 6 w Lidzbarku Warmińskim. Z wielkim zapałem zaangażowali się oni w przygotowanie i przeprowadzenie wróżb andrzejkowych, mikołajek oraz zajęć profilaktycznych „Zdrowe odżywianie”. Chętnie umilali najmłodszym czas, czytając bajki i bawiąc się z nimi.

Młodzi wolontariusze włączyli się też w zabawę andrzejkową w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Lidzbarku Warmińskim, organizując podopiecznym z tamtej szkoły różnorodne wróżby andrzejkowe.

Uczestnicy projektu nie bali się trudniejszych tematów i przekazywali wiedzę rówieśnikom naszej szkoły o problemach niewątpliwie ważnych związanych z AIDS/HIV. W ramach tego tematu wykonali czerwone wstążki, rozdając uczniom jako symbol solidarności z chorymi na AIDS.

W szkole przeprowadziliśmy akcję „Podaruj misia”, podczas której zebraliśmy mnóstwo zabawek, a następnie przekazaliśmy je do Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

W ciągu roku dużym powodzeniem wśród wszystkich gimnazjalistów cieszyła się akcja „Zbiórka nakrętek”, mająca na celu niesienie pomocy choremu chłopcu z Olsztyna, z bardzo rzadkim, nieuleczalnym zespołem genetycznym Nicolaides- Baraitser oraz niedoczynnością tarczycy. Trwa jego rehabilitacja mająca na celu pomoc w prawidłowym rozwoju psycho-ruchowym.

Nasza młodzież działała tez charytatywnie w ramach 24. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Działania klubu były różnorodne i otwarte na współpracę z innymi organizacjami wspierającymi rozwój dziecka. Podczas ferii zimowych uczestnicy klubu wykazali się aktywnością i kreatywnością w uatrakcyjnianiu zajęć organizowanych przez Młodzieżowy Dom Kultury w Lidzbarku Warmińskim.

Do Szkolnego Klubu Wolontariatu należą dziewczynki, dlatego też z okazji Dnia Mężczyzny samodzielnie wykonały karty upominkowe i udały się z życzeniami do mężczyzn pracujących w instytucjach w naszym mieście takich jak: Urząd Miasta, Urząd Gminy, Starostwo Powiatowe, LDK, PGK, Szkoła Podstawowa nr 6 i Gimnazjum nr 2.

Bycie wolontariuszem to praca nad sobą, rozmowy wzajemne wsparcie i zaufanie w grupie. Dbając o własny rozwój zorganizowaliśmy wycieczkę edukacyjną do Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Dąbrówce Wielkiej, aby zaobserwować różne sposoby niesienia pomocy, nie tylko ludziom.

Dzięki życzliwości wielu przychylnych naszym działaniom osób, udało się nam przeprowadzić wiele pomocnych i ciekawych akcji, stworzyć świąteczny klimat w szkole dzięki panu Hubertowi Znamierowskiemu, który ofiarował szkole choinkę oraz włączyć inne osoby z naszej szkoły do podejmowanych działań.

Jako koordynator innowacji pedagogicznej Szkolny Klub Wolontariatu "Młode Anioły” jestem wzruszona postawą i zaangażowaniem wszystkich młodych wolontariuszy, którzy nie szczędzili własnego czasu, aby nieś pomoc innym ludziom i zwierzętom. Dziękuję z całego serca za wspólne działania.

Anna Gess
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Źródło: gimnazjum2lw

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. warmia #2262890 | 83.9.*.* 9 cze 2017 12:31

    Bardzo dobra inicjatywa, trzeba młodych ludzi uczyć dobrego podejścia do drugiej osoby. A w kolejnym roku szkolnym nakrętki można zbierać na potrzeby chorych dzieci z Lidzbarka.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages