Wtorek, 21 stycznia 2020. Imieniny Agnieszki, Jarosława, Nory

List Czytelnika. Most na Łynie

2017-06-07 08:00:00 (ost. akt: 2017-06-07 08:54:42)

Autor zdjęcia: Czytelnik GL

Kilku naszych Czytelników, nie tylko autor listu do redakcji, niepokoi się o mostek przez Łynę między LDK i "Spółdzielnią Inwalidów". Dlatego publikujemy dzisiaj poniższe pismo z odpowiedzią nadesłaną z urzędu miasta.

Szanowny Panie Burmistrzu
Piszę na łamach naszej lokalnej gazety w sprawie mostu na rzece Łynie, tuż za Lidzbarskim Domem Kultury.

Jak widać aktualnie trwają pracę budowlane, gdzie powstaje pomału piękny park. Widząc projekty oraz wizualizację nie znalazłem nic na temat remontu mostu, tego starego rozsypującego się, który aktualnie jest. Ten most nie będzie pasował do parku, który powstanie.

Trochę wstyd będzie jak na około wszystko nowe, ładne, a tu taki brzydki most.

Osoby niepełnosprawne nie będą miały możliwości przejścia na drugą stronę. A jak widać będą atrakcje z dwóch stron rzeki.
Czy nie lepiej pójść w stronę wszystkich mieszkańców, turystów i wyremontować ten most?

Najlepiej zburzyć go i zrobić nowy, drewniany, bez schodów. Każdy będzie mógł z niego skorzystać. Osoby niepełnosprawne na wózkach, starsze, dzieci rowerkami przejadą.

Z tego co wiem, most jest w rękach Pana Starosty. Może uda się razem, wspólnymi siłami i powstanie piękny nowy drewniany most?

W załączniku przesyłam stary most i nowy przykładowy.
Z pozdrowieniami mieszkaniec miasta

Komentarz burmistrza Jacka Wiśniowskiego

W odpowiedzi na zapytanie o remont kładki pieszej nad rzeką Łyną w ciągu pieszym w kierunku LDK informuję jak poniżej.
Głównym problemem przy wykonywaniu wszelkich remontów remontów jest uzyskanie pieniędzy na ten cel.

Przygotowując inwestycję pn. "Zagospodarowanie brzegów Łyny od mostu na ul. Olsztyńskiej do mostu na ul. Kopernika" ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego, działania 6.2 Dziedzictwo Naturalne, próbowaliśmy objąć zakresem remont kładki. Niestety w tym działaniu nie można było włączyć do zadania remontu kładki, chyba, że jako koszt niekwalifikowany.
Kładka jest własnością Powiatu więc inwestowanie tylko środków gminy jest niemożliwe.

Obecnie trwają działania aby wspólnie na podstawie porozumienia z Powiatem wykonać remont kładki w zakresie najbardziej niezbędnych prac, które byłyby finansowane ze środków własnych Powiatu i Gminy. Podział kosztów będzie zawarty w porozumieniu, które planujemy zawrzeć. Jednostką realizującą prace będzie Zarząd Dróg Powiatowych, który zarządza w imieniu powiatu infrastrukturą drogową.

Podobna sytuacja dotyczy umocnienia skarpy rzeki Łyny w zakolu za kładką do LDK. Również zakres prac polegających na zabezpieczeniu skarpy przed osunięciem nie kwalifikował się do dofinansowania ze środków przewidzianych na zagospodarowanie brzegów Łyny.

Skarpa, dla której sporządzono kartę osuwiska opracowaną przez Państwowy Instytut Geologiczny powinna być umocniona.
Zadaniem ochrony brzegów zajmuje się Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Olsztynie. Zawarłem porozumienie o wspólnej realizacji tego przedsięwzięcia Gminy i ZMiUW.

Naszym zadaniem było wykonanie dokumentacji umocnienia oraz przygotowanie dokumentów do aplikowania o środki unijne. Prowadzącą inwestycję jednostką będzie ZMiUW, która być może pozyska pieniądze na realizację tego zadania.

Z wyrazami szacunku

Burmistrz Jacek Wiśniowski

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. gość #2261682 | 195.136.*.* 7 cze 2017 15:07

  Miasto lepiej wydaje pieniążki niż powiat, który to stawia okazałe budynki (Zarząd Dróg Powiatowych ) za grube miliony, tuz obok parku nad rzeką Symsarną ! Piekny pan starosta będzie miał widok z okna nowiutkiego budynku jak nie zostanie wybranym w przyszłorocznych wyborach !

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Jan #2261453 | 213.5.*.* 7 cze 2017 09:27

  Ten po prawej to może zbyt piękny tz. zbyt drogi.ten po lewej to tragedia.nalezy obecny koniecznie naprawić bo wchodzenie na niego i przejście to tragedia.jeśli tego nie naprawią to będzie wstyd.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages