Piątek, 3 lipca 2020. Imieniny Anatola, Jacka, Mirosławy

Oświatowa mapa Lidzbarka – „Jagiellonka”

2017-06-01 13:53:27 (ost. akt: 2017-06-01 14:08:23)

Lidzbarskie Liceum Ogólnokształcące funkcjonujące od 1945 r. było pierwszą szkołą ponadpodstawową w mieście. Początkowo było to Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne wkrótce rozbudowane w Państwowe Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące.

Szkoła do roku 1948 mieściła się przy ulicy Orła Białego 5, a założycielem i pierwszym dyrektorem był pan Leon Sienkiewicz – wielce zasłużony dla oświaty i Lidzbarka Warmińskiego.

W latach 1945-1947 szkolnictwo przechodziło zmiany, które spowodowały, że lidzbarskie gimnazjum zostało przekształcone w Państwowe Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące. Rok szkolny 1947/1948 zakończył się pierwszą maturą w szkole wieczorowej dla dorosłych. Ukończyło ją 18 absolwentów.

Rozpoczęcie roku szkolnego 1948/1949 nastąpiło już w nowym budynku przy ulicy Krasickiego 4 i mieści się w nim do dziś. W roku 1948 władze oświatowe w Olsztynie podjęły decyzję o likwidacji lidzbarskiego liceum. Pomysł olsztyńskiego kuratorium spotkał się ze jednak ze zdecydowanym sprzeciwem i decyzję cofnięto.

Pomimo przeróżnych trudności do pierwszej matury w maju 1949 roku przystąpiło 12 absolwentów.

W 1961 roku lidzbarską „Jagiellonkę” przekształcono w czteroletnie Liceum Ogólnokształcące, które pozostało w budynku przy ulicy Krasickiego. Kolejne zmiany przyniósł rok 2002. W efekcie wprowadzonej w Polsce reformy oświaty czteroletnie Liceum Ogólnokształcące zostało przekształcone w trzyletnie, ponadgimnazjalne Liceum Ogólnokształcące.
Uczniowie „Jagiellonki” odnieśli wiele znaczących sukcesów w olimpiadach i konkursach przedmiotowych. Do największych osiągnięć z ostatnich lat można zaliczyć zdobycie tytułu laureata w olimpiadzie z języka polskiego, finalisty olimpiady z języka rosyjskiego, kilkakrotnie z geografii i zajęcie pierwszego miejsca w konkursie matematycznym.

Uczniowie liceum za osiągnięcia w nauce, co roku otrzymują Stypendium Prezesa Rady Ministrów, Stypendium Starosty, Dyrektora Szkoły.

Szkoła może się poszczycić wieloma wybitnymi absolwentami. Wśród nich są pracownicy wyższych uczelni zajmujący się pracą naukową, duchowni, lekarze, sportowcy, politycy, aktorzy, dziennikarze, ludzie kultury a także nauczyciele „Jagiellonki”.

Lidzbarska szkoła znalazła się wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2016 i przysługuje jej tytuł „Brązowej Szkoły” 2016 roku.

Na terenie szkoły działa kilka organizacji młodzieżowych. Do najstarszych należy koło Polskiego Czerwonego Krzyża. Długą tradycję ma również szkolne koło Ligi Ochrony Przyrody, budzące świadomość ekologiczną młodzieży. Działa także Szkolna Służba Medyczna, a od września 2007 roku swoje programy nadaje radio szkolne LO STATION.

Z inicjatywy szkolnego pedagoga uczniowie co roku uczestniczą w programach profilaktycznych „Odlot” i „Korekta”.

Szkoła współpracuje również z Powiatową Strażą Pożarną w Lidzbarku Warmińskim, a uczniowie „Jagiellonki” biorą udział w organizowanej tam akcji krwiodawstwa.

W ramach wolontariatu młodzież angażuje się również w inne akcje: Krew ratuje życie, Zostań dawcą szpiku czy w zbiórkach żywności.

W szkole nikt nie jest anonimowy. Wszelkie problemy można łatwo zauważyć i szybko reagować, a znajdujący się w budynku monitoring dodatkowo zapewnia uczniom bezpieczeństwo.

Na 14 czerwca bieżącego roku przypada tzw. Dzień Otwarty Szkoły, na którym będzie można zapoznać się z jej ofertą edukacyjną.

W roku szkolnym 2017/2018 proponowane są następujące rozszerzenia: język polski, historia, wiedza o społeczeństwie, język obcy nowożytny, geografia, matematyka, chemia, fizyka, biologia, chemia, fizyka w medycynie i wiedza o społeczeństwie.

Zespół Promocji SzkołyPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages