środa, 12 grudnia 2018. Imieniny Ady, Aleksandra, Dagmary

Bohaterscy strażacy

2017-05-31 12:00:00 (ost. akt: 2017-05-31 12:47:40)
Łukasz Borowy, Piotr Wołejko i Ireneusz Harhaj

Łukasz Borowy, Piotr Wołejko i Ireneusz Harhaj

Autor zdjęcia: Kamil Onyszk

W dniu, w którym całą Polskę obiegła wieść o tragedii w Białymstoku, gdzie w pożarze zginęło dwóch strażaków, w domu kultury w Pilniku trzech innych strażaków odebrało podziękowania za uratowanie życia pięcioletniemu Wiktorkowi z Rogóża.

Do pożaru w tej wsi doszło 13 maja. Ogień uwięził na poddaszu płonącego domu pięcioletniego chłopca. Dwaj lidzbarscy strażacy — Łukasz Borowy i Piotr Wołejko — weszli po drabinie na poddasze i wynieśli Wiktorka, który schował się w jednym z pokoi za łóżeczkiem.


Na spotkaniu był między innymi Zastępca Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP bryg. Michał Kamieniecki.

— Trzeba pamiętać, że przy zadymieniu pomieszczenia strażak widzi nie dalej niż na wyciągniętą dłoń — powiedział. — Pożary pomieszczeń należą do najbardziej niebezpiecznych. Pamiętajmy, że w budynkach znajdują się łatwopalne materiały, butle gazowe itp.

Spotkanie odbyło się tuż przed sesją rady gminy, zorganizował jej wójt Fabian Andrukajtis, który ufundował bohaterskim strażakom statuetki, dyplomy oraz bony podarunkowe.
— Jeszcze kilka minut i byłaby tragedia — powiedział i dodał, że na strażaków i strażaków ochotników zawsze można liczyć. Podał też przykład ostatniej ulewy, kiedy to bardzo szybko strażacy przystąpili do wypompowywania wody z obiektów gminnych.

Nie zapomniano też o tragedii w Białymstoku, gdzie podczas akcji ratowniczej zginęło dwóch strażaków. Uczczono ich pamięć minutą ciszy.

Lidzbarscy strażacy Łukasz Borowy i Piotr Wołejko oraz dowódca zmiany, który kierował wówczas akcją st. kpt. Ireneusz Harhaj otrzymali też prezenty od starosty lidzbarskiego Jana Harhaja i kwiaty od rodziny uratowanego Wiktorka, a także po sześć dni dodatkowego urlopu od swojego przełożonego mł. bryg. Marka Pasławskiego.

Nagrody od wójta gminy Fabiana Andrukajtisa (w formie bonów) wszyscy strażacy solidarnie przekazali poszkodowanej w pożarze rodzinie.

— Jak stwierdzili te pieniążki bardziej przydadzą się teraz rodzinie Wiktorka i Żanetki, którzy stracili w pożarze wszystko — mówi mł. kpt. Tomasz Gowkielewicz, rzecznik prasowy Kp PSP. — Nasi strażacy oraz Komendant Powiatowy PSP otrzymali także najpiękniejsze podziękowanie jakie może otrzymać strażak, mianowicie uścisk dłoni i kwiaty od uratowanego Wiktorka i jego mamy.

Obdarowana została też 12-letnia Żanetka, siostra Wiktorka, której przytomność umysłu pozwoliła na uratowanie chłopca.
lub

***

Serdecznie dziękujemy Strażakom Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Lidzbarku Warmińskim oraz Strażakom z Jednostek OSP biorących udział w akcji gaśniczej.
Ponadto w szczególności dziękujemy strażakom: Łukaszowi Borowemu i Piotrowi Wołejko.
Wasza Postawa i chęć niesienia pomocy świadczy o głęboko zakorzenionym poczuciu misji strażaka.
Dziękując za wasz udział w akcji, życzymy wielu chwil satysfakcji z dobrze wypełnionego obowiązku.
Dziękujemy także Łukaszowi Borowemu, Piotrowi Wołejko oraz dowódcy Ireneuszowi Harhajowi za to, że przekazali nam swoje nagrody.
Wdzięczni rodzice i rodzina Wiktorka


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. obywatel #2279978 | 94.254.*.* 6 lip 2017 12:00

  jak mozna nagradzac strażaków za ratowanie życia ? przeciez to ich obowiazek(ustawowy). jakby za kazda akcje tak nagradzali to urlop nagrodowy by byl dluzszy niz rok kalendarzowy.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. King #2257303 | 37.47.*.* 1 cze 2017 09:34

  Zacytuję słowa klasyka-"panie starosto i wójcie,-nie idźcie tą drogą".,-może lepiej by było gdybyście się zainteresowali stanem dróg w gminie i powiecie????,-a nie na siłę promujecie się przed wyborami.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Kubica :-D #2256967 | 37.47.*.* 31 maj 2017 20:13

   Dobra robota chłopaki!

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. gość #2256751 | 195.136.*.* 31 maj 2017 15:31

   Dobrze, żę Pan Burmistrz nie przyszedł lub go nie zaproszono ?

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. xyz #2256724 | 94.254.*.* 31 maj 2017 14:53

   Jednym słowem promowanie się władzy na strażakach, którzy spełnili swój obowiązek pracowniczy !

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages