środa, 12 grudnia 2018. Imieniny Ady, Aleksandra, Dagmary

Egzamin praktyczny na kartę motorowerową zdasz już w Lidzbarku Warmińskim!

2017-05-25 12:49:18 (ost. akt: 2017-05-26 09:32:17) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Kamil Onyszk

Rozmowa z Witoldem Prokopowiczem – instruktorem nauki jazdy.

- Kilkanaście lat temu w szkole podstawowej zdobywało się pierwsze uprawnienia prowadzenia pojazdu, tzw. kartę rowerową. Co się zmieniło od tego czasu?

Od 2013 roku wprowadzono kategorie AM prawa jazdy, która zastąpiła kartę motorowerową. Do egzaminu mogą przystąpić osoby, które ukończyły 14 rok życia, ale na kurs można rozpocząć się już trzy miesiące wcześniej, oczywiście za zgodą rodziców lub opiekuna.

Należy także posiadać paszport lub dowód tymczasowy.

- Do poruszania się jakimi pojazdami uprawnia posiadanie kategorii AM?

Jest to kategoria przeznaczona dla użytkowników motorowerów o pojemności silnika spalinowego do 50cm3 lub mocy silnika do 4 kW, nie nieprzekraczających prędkości 45 km/h, a także dla prowadzących czterokołowce do 350 kg i prędkości maksymalnej 45 km/h na przykład quad.

- Jaką wiedzę muszą przyswoić i jakie umiejętności opanować kursanci aby zdać egzamin?

Aby zdać egzamin należy przyswoić 10 godz. zajęć. Pięć godzin teorii i tyle samo praktyki. Podczas teorii kursanci poznają zasady ruchu drogowego budowę i wyposażenie motoroweru, a także dowiadują się jaki jest odpowiedni strój na motorower, uczą się udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej, poznają techniki jazdy i pojęcia takie jak: dosiad, przeciwskręt, przeciwwaga czy odciążanie i dociążanie koła.

Po przyswojeniu tej wiedzy niezbędne są zajęcia praktyczne, czyli jazda po mieście, także trasą egzaminacyjną.

- Właśnie. Wielu rodziców obawiało się jazdy swoich dzieci po Olsztynie, gdzie były egzaminy....

Zgadza się, ale w tym roku nastąpiły zmiany. Do niedawna rzeczywiście egzaminy odbywały się tylko w Olsztynie. W tej chwili egzamin teoretyczny nadal jest tam zdawany, w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, ale teoretyczny już można zdawać w Lidzbarku Warmińskim, na naszym placu manewrowym. I to jest dobra wiadomość, dla wszystkich zainteresowanych.

- Jak wygląda taki egzamin?

Składa się z dwóch części. Pierwsza na placu manewrowym obejmuje obsługę motocykla, czyli wskazanie poszczególnych elementów pojazdu, sprawdzenie czy jego stanu technicznego. Następnie przyprowadzenie pojazdu do egzaminatora w celu stwierdzenia czy kursant sobie radzi z pojazdem i kolejno testowanie techniki jazdy, czyli jazda „po ósemce”, slalom wolny i szybki, ruszanie pod górkę z hamulca nożnego oraz hamowanie w wyznaczonym miejscu. Po zaliczeniu powyższych technik osoba zdająca wyjeżdża do miasta i zdaje egzamin w ruchu drogowym.

- Dlaczego warto zdać taki egzamin?

To wstęp do posiadania kolejnych kategorii prawa jazdy. Osoba uczęszczająca na kurs uczy się teorii, przepisów i bezpiecznego poruszania po jezdni. Stosując przepisy ruchu drogowego jesteśmy bezpieczniejsi i inni użytkownicy pojazdów także, a to bezcenny argument. Poza tym, w przyszłości łatwiej będzie przesiąść się na pojazdy o większej pojemności.


Nauka Jazdy
Witold Prokopowicz
ul. Spółdzielców 12/2
Lidzbark Warmiński
zapisy CZYNNE poniedziałek – piątek od 11:00 – 16:00
tel. biuro 600-234-994, 606-689-271, 600
www.prawkowp.prv.pl,
e-mail: prawkowp@poczta.fm

KAT. Am od 14 lat
kat. A2 od 18 lat
kat. A od 24 lub 20 lat, jeśli ktoś posiada kat. A2
kat. B,, B+E, C, C+E


SZKOLENIA ZAWODOWE KIEROWCÓW:
kwalifikacja wstępna (przewóz osób i rzeczy)
szkolenie okresowe
wózki widłowe
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages