Czwartek, 15 listopada 2018. Imieniny Amielii, Idalii, Leopolda

To najpopularniejsi strażacy ochotnicy

2017-05-18 09:00:00 (ost. akt: 2017-05-18 09:40:06)
OSP Orneta — laureat nagrody kapituły konkursu

OSP Orneta — laureat nagrody kapituły konkursu

Autor zdjęcia: Fot. Zbigniew Woźniak/Beata Szymańska

W niedzielę odbyło się w Olsztynie uroczyste podsumowanie naszego plebiscytu na najpopularniejszą OSP. W powiecie lidzbarskim pierwsze miejsce zdobyła jednostka OSP w Mingajnach, drugie Lubomino, a trzecie Orneta, która jest też laureatem trzeciego miejsca w regionie nagrody kapituły.

Nagrodę kapituły otrzymały te jednostki, które najczęściej w ubiegłym roku wyjeżdżały do akcji. Jak się okazuje OSP Orneta wyjeżdżała aż 209 razy. W regionie pokonały ją tylko OSP Olsztynek (233 działania) i OSP Barczewo (290).

— Ponad 200 akcji rocznie, to u nas norma — twierdzi Zbigniew Goździewski, naczelnik OSP w Ornecie i dodaje, że druhowie z OSP Orneta dbają oczywiście o całą gminę Orneta ale też często biorą udział w akcjach ratowniczych w sąsiednich gminach i powiatach, np. w powiecie braniewskim. Intensywnie przy tym wykorzystując 30-metrową drabinę, którą mają na wyposażeniu.

Jednostka ma już 70 lat. Jest włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego od 1995 r. Tworzy ją 32 czynnych strażaków-ochotników, którzy dysponują czterema samochodami ratowniczo-gaśniczymi. 


Druhowie z Ornety marzą o nowym samochodzie ciężkim, który jest im wręcz niezbędny na tym niezwykle trudnym do działań terenie. Jednostka ma szczególne zadanie, bo na terenie miasta i gminy znajdują się liczne zabytki, tak w samej Ornecie — np. gotycki ratusz, czy zwarta zabudowa kamienic z XVII-XIX w. jak i poza nim, np. niezwykłe zabytkowe sanktuarium w Krośnie.

Prezesem OSP Orneta jest Eugeniusz Buczko.

Pierwsze miejsce w powiecie lidzbarskim w naszym plebiscycie zajęła OSP w Mingajnach, która powstała w 1947 r., tak więc także w tym roku obchodzi swoje 70-lecie. Uroczystość rocznicowa jeszcze przed druhami — zaplanowali ją bowiem na lipiec.

W tej chwili OSP w Mingajnach tworzy 26 czynnych strażaków ochotników, w tym cztery kobiety, pięciu członków wspierających i dwóch honorowych. Dysponują samochodem pożarniczym. Biorą udział w wielu akcjach ratowniczych nie tylko na terenie swojej i ościennych gmin.


Ochotnicy z Mingajn są bardzo aktywni, lubią też rozwijać swoje umiejętności. Niedawno pięciu z nich (w tym dwie kobiety) wzięło udział w kursie podstawowym, organizowanym przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Lidzbarku Warmińskim. 
Od ubiegłego roku jednostka należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
 Prezesem jest Michał Kulka, a naczelnikiem Łukasz Hrycyna.

Drugie miejsce w plebiscycie należy do OSP w Lubominie, która stoi na straży nie tylko swojej gminy, ale też aktywnie wspiera inne jednostki działające na sąsiednich obszarach powiatu lidzbarskiego. Druhom z Lubomina zdarza się jeździć na akcje, na teren gminy Orneta, Morąg, czy powiatu olsztyńskiego, z którym ich gmina sąsiaduje. 
Strażacy - ochotnicy są aktywni nie tylko podczas akcji ratunkowych, ale też wspierają wszelkie wydarzenia kulturalne, rekreacyjne, czy religijne organizowane w gminie.

Dowodem na zintegrowanie druhów z mieszkańcami może być na przykład organizacja imprezy podczas tegorocznego Lanego Poniedziałku, na którą strażacy-ochotnicy zaprosili wszystkich chętnych do wspólnego celebrowania tego niezwykłego święta.


OSP Lubomino jest w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Założono ją w 1946. Prezesem jest Adrian Kawecki, a naczelnikiem Marcin Malinowski.

Tworzy ją 21 czynnych strażaków-ochotników, którzy mają w tej chwili do dyspozycji dwa samochody pożarnicze.

Trzecie miejsce w powiecie lidzbarskim zdobyła wspomniana już OSP w Ornecie, laureat regionalnej nagrody kapituły.

Wręczenie dyplomów i statuetek odbyło się w niedziele, 14 maja na Placu Solidarności w Olsztynie.


Strażacy Ochotnicy z OSP Mingajny, Orneta i Lubomino odebrali dyplomy na uroczystości w Olsztynie

OSP Orneta, Mingajny i Lubomino

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages