Niedziela, 24 czerwca 2018. Imieniny Danuty, Jana, Janiny

Odliczanie czas zacząć!

2017-05-08 12:35:06 (ost. akt: 2017-05-09 07:52:21)

Autor zdjęcia: Kamil Onyszk

Po wielu latach przerwy na Krzyżowej Górze znów pojawiają się rowerzyści. Kiedyś odbywały się tu zawody cyklu Family Cup, ale mało kto je pamięta. Teraz za sprawą stowarzyszenia Rowerowy Lidzbark możemy śmiało pretendować do tytułu rowerowej stolicy Warmii. Już w najbliższy weekend odbędą się dwie duże kolarskie imprezy. Piątek to MTB Media World Cup organizowana po raz pierwszy w Polsce, a w niedzielę II edycja Lidzbark Warmiński Cross Country. Będzie się działo!

Wiele osób wątpiło, że na Krzyżowej Górze znów będzie można ścigać się na profesjonalnie przygotowanych trasach rowerowych. Odkąd obiekt został sprzedany prywatnemu właścicielowi nic się tam nie dzieje. Niszczejące pozostałości wyciągów narciarskich oraz opuszczone budynki robią przygnębiające wrażenie i przypominają czasy świetności, gdy właścicielem była firma Mazur-Tourist. Nowy właściciel na szczęście zgodził się, aby organizować tu zawody rowerowe.
Zobacz także: Mamy potencjał na zorganizowanie Mistrzostw Polski! Mamy potencjał na zorganizowanie Mistrzostw Polski! Ponad 80 zawodników wystartowało w niedzielę podczas rowerowego Cross Country na Krzyżowej Górze. Stowarzyszenie Rowerowy Lidzbark zorganizowało...


Rozmawiamy z Pawłem Baranowskim, prezesem stowarzyszenia Rowerowy Lidzbark.

Organizacja tak dużej imprezy wymaga wielu przygotowań. Podczas ubiegłorocznych zawodów wystartowało 80 zawodników, a jak będzie w tym roku?

- Członkowie naszego stowarzyszenia włożyli mnóstwo pracy w przygotowanie trasy. Najwięcej roboty mieliśmy rok temu, gdy musieliśmy pracować jeszcze zimą, żeby wszystko było gotowe na maj. Głównie przy pomocy łopat. W tym roku znów bardzo pomogli nam lidzbarscy przedsiębiorcy, i choć trasa wymagała jedynie kosmetycznych poprawek, bardzo pomógł nam sprzęt ciężki.

Przed rokiem wystartowało 80 osób, a w tym już przed miesiącem musieliśmy zamknąć listę startową kategorii Amator, bo mieliśmy dwa razy więcej zgłoszeń. Impreza się spodobała i wiadomość o niej poszła w świat.

W piątek, 12 maja odbędzie się Puchar Świata Dziennikarzy. To pierwsza tego typu impreza w Polsce...

- Tak, cieszymy się, że możemy pomóc w organizacji takiego wydarzenia. Zjawi się u nas ponad setka zawodników związanych z mediami z całego świata. Patronem honorowym Pucharu Świata Dziennikarzy jest Minister Sportu i Turystyki Dawid Lasek, więc będzie to chyba największa z imprez organizowanych dotychczas na Krzyżowej Górze.

Co nowego czeka nas podczas II edycji Lidzbark Warmiński Cross Country?

- Zupełną nowością będą licytacje sportowych gadżetów. Będziemy zbierali pieniądze na rehabilitację lidzbarczanina, Macieja Piórko. Chłopiec jest chory i potrzebuje środków na leczenie i kosztowną rehabilitację. W przerwie pomiędzy startem poszczególnych kategorii będzie można wylicytować m.in. koszulkę Mai Włoszczowskiej wraz z jej autografem i podpisami całej ekipy Kross, zdjęcie z podpisem Grzegorza Krychowiaka czy gadżety od zawodników CCC Polkowice. Zachęcam do licytacji!

Poza tym pierwszy raz organizujemy zawody MINI MTB skierowane do najmłodszych. Przewidujemy trzy kategorie wiekowe. Trasa będzie łatwa, a konkurencje specjalnie przystosowane. Warunkiem uczestnictwa jest pisemna zgoda rodzica, sprawny rower i oczywiście kask.

Tak jak przed rokiem na Krzyżowej Górze stanie miasteczko rowerowe, gdzie będzie można testować najnowszy sprzęt.

Podczas tegorocznych zawodów trasa będzie dłuższa...

- Tak. Będzie dłuższa o około 300 metrów. Przygotowaliśmy też tzw. rock garden, czyli odcinek specjalny, trudny technicznie, wyłożony kamieniami. Postanowiliśmy też zmienić nieco trasę kategorii Amator. Zrezygnowaliśmy z głównego podjazdu pod stok, bo był to odcinek zbyt ciężki dla niektórych, mniej doświadczonych zawodników.

Podczas pierwszej edycji imprezy udało się pozyskać wielu ciekawych sponsorów, którzy nie tylko fundowali nagrody, ale też pomogli w organizacji. Czy po ostatnim sukcesie łatwiej było uzyskać pomoc?

- Trudno wymienić wszystkie firmy z którymi współpracujemy. Dużo zawdzięczamy staroście Janowi Harhajowi, który objął zawody patronatem i burmistrzowi Jackowi Wiśniowskiemu, a także kilkunastu lidzbarskim firmom i przedsiębiorcom. Dzięki nim pula nagród wynosi ponad 12 tys. złotych! W ubiegłym roku odnieśliśmy sukces i ludzie to widzą. Dużo łatwiej się rozmawia, bo już wszyscy o nas wiedzą (śmiech).

Ile osób będzie zaangażowanych w obsługę zawodów?


- Kilkadziesiąt osób. Blisko 20 członków stowarzyszenia, a do tego harcerze i Joannici, którzy będą zabezpieczali trasę i dbali o bezpieczeństwo. Oczywiście wszyscy zawodnicy będą na czas zawodów ubezpieczeni.

Jakie macie plany na przyszłość?


- Chcielibyśmy w przyszłym roku zorganizować trzydniowy festiwal rowerowy połączony z targami, a do tego prowadzić szkółkę kolarską dla dzieci. Prowadzimy już rozmowy z Polskim Związkiem Kolarskim, który, jeśli dobrze pójdzie, zapewni nam rowery i niezbędny sprzęt.

Wiele osób mówiło nam, że mamy potencjał na zorganizowanie Pucharu Polski MTB i nie ukrywam, że będziemy do tego dążyli.

Dziękuję za rozmowę.

14 maja 2017

Godz. 8 - Rejestracja zawodników i odbieranie pakietów startowych
Godz. 10.30 - Start kategorii Amator
Godz. 13 - Zawody dla dzieci MINI MTB
Godz. 14 - Start wyścigu PRO
Godz. 16.30 - dekoracja zwycięzców


Jeśli nie będziecie mogli pojawić się w niedzielę, 14 maja na zawodach, nic straconego. Na naszym gazetowym Facebooku spróbujemy poprowadzić transmisję na żywo z tego wydarzenia.

Kamil Onyszk

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Konus #2240500 | 193.243.*.* 9 maj 2017 07:50

  Od tamtego roku, minęło wiele lat.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Motocross ruless #2240228 | 213.5.*.* 8 maj 2017 19:02

  Ale Pan prezes przekoloryzowal, aż mdli od tej słodyczy :(!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. bbb #2240106 | 195.136.*.* 8 maj 2017 16:25

   O której ta piatkowa impreza rangi światowej ?

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. aaa #2240100 | 81.163.*.* 8 maj 2017 16:15

    podziwiam tych pozytywnych wariatów!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages