Sobota, 24 lutego 2018. Imieniny Boguty, Bogusza, Macieja

Quo Vadis - spotkanie z Piotrem Sułkowskim

2017-05-03 09:40:35 (ost. akt: 2017-05-03 09:42:44)

Autor zdjęcia: Oranżeria Kultury

W ostatnią sobotę kwietnia Oranżeria Kultury zaprosiła na spotkanie z Piotrem Sułkowskim – dyrektorem artystycznym i generalnym olsztyńskiej filharmonii. Słuchacze mogli poznać bliżej kulisy powstawania nagrania Oratorium „Quo Vadis” Feliksa Nowowiejskiego i dalsze plany związane z promowaniem twórczości tego warmińskiego kompozytora.

Feliks Nowowiejski - dyrygent, organista, pedagog, chórmistrz, kompozytor zapomniany. Urodził się w Barczewie, dawniej Wartemborg. W dwudziestoleciu międzywojennym należał do grona najwybitniejszych polskich kompozytorów. Prowadził działalność pedagogiczną, często koncertował jako organista-wirtuoz, zarówno w kraju i za granicą.
Najsłynniejszym dziełem Nowowiejskiego jest Oratorium Quo Vadis, inspirowane powieścią Henryka Sienkiewicza, które tylko do 1939 r. prezentowane było około dwieście razy w miastach Europy i obu Ameryk. Wykonane było także w słynnej nowojorskiej sali koncertowej Carnegie Hall.
W naszym kraju znany jest najczęściej jako kompozytor „Roty”, do której tekst napisała Maria Konopnicka. W regionie często natomiast słyszymy z wież ratuszów i kościołów „O Warmio moja miła”, pieśń będąca oficjalnym hymnem Warmii i miasta Olsztyna.
Olsztyńscy filharmonicy nagrali album z pierwszym studyjnym wykonaniem „Quo vadis” Feliksa Nowowiejskiego, z udziałem znakomitych gości - Aleksandry Kurzak(sopran),Artura Rucińskiego(baryton),Rafała Siwka(bas),Sebastiana Szumskiego(baryton), Arkadiusza Bialica (organy) oraz artystów z Górecki Chamber Choir.  Album został zaprezentowany w 2016 roku z okazji oficjalnych obchodów Roku Feliksa Nowowiejskiego.
Piotr Sułkowski opowiedział publiczności zgromadzonej w Oranżerii o kulisach pracy nad albumem, o swoim odkrywaniu postaci i twórczości Nowowiejskiego, o trudnościach z tym związanych. Obejrzeliśmy fragmenty wykonania Oratorium z Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz z kościoła w Barczewie.
Spotkanie wpisało się prowadzoną przez Oranżerię edukację promującą wiedzę z zakresu dziedzictwa regionu Warmii i Mazur. Mamy także nadzieje, że zachęciło do zapoznania się, zarówno z sylwetką, jak i twórczością Feliksa Nowowiejskiego.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages