środa, 25 kwietnia 2018. Imieniny Jarosława, Marka, Wiki

Ćwiczenia naszych strażaków w Polmleku

2017-05-04 12:00:00 (ost. akt: 2017-05-04 12:58:04)
Strażacy powiatu lidzbarskiego przećwiczyli w Polmleku działania ratownicze w przypadku zagrożenia chemicznego i pożarowego

Strażacy powiatu lidzbarskiego przećwiczyli w Polmleku działania ratownicze w przypadku zagrożenia chemicznego i pożarowego

Autor zdjęcia: Asp. Przemysław Łatacz

27 kwietnia o godz.10.00 dyżurny stanowiska kierowania komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Lidzbarku Warmińskim otrzymał zgłoszenie o wycieku amoniaku w zakładzie mleczarskim Polmlek. Na szczęście zgłoszenie dotyczyło ćwiczeń, które tego dnia zorganizowano w porozumieniu z właścicielem zakładu.

Scenariusz ćwiczeń zakładał, iż w maszynowni doszło do pęknięcia rury instalacji, w której znajdował się amoniak. W wyniku tego zdarzenia poszkodowana została jedna osoba, która o własnych siłach nie była w stanie wydostać się na zewnątrz.
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu teren akcji, wyznaczeniu bezpiecznej strefy, dokonaniu przeszukania zagrożonego pomieszczenia, ewakuowaniu poszkodowanego na zewnątrz i udzieleniu mu kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz zlikwidowaniu wycieku przy użyciu opaski pneumatycznej.

Dodatkowym utrudnieniem, jakie pojawiło się w trakcie ćwiczeń z zakresu ratownictwa chemicznego, był pożar, który powstał chwilę później w proszkowni. Taka sytuacja wymagała przeformowania część sił i środków do nowo zaaranżowanego zdarzenia, zadysponowania dodatkowych zastępów z jednostek OSP.

Skutecznym elementem pozoracji było zadymienie przy użyciu zadymiarki parafinowej, co w dużym stopniu przybliżyło rzeczywisty obraz zagrożenia.
W ćwiczeniach w sumie wzięły udział cztery zastępy z jednostki ratowniczo – gaśniczej w Lidzbarku Warmińskim, zastęp OSP Rogóż, OSP Kiwity, OSP Żegoty oraz SD- 30 z OSP Lidzbark Warmiński.

Głównym celem ćwiczeń było doskonalenie prowadzenia działań ratowniczych w przypadku zagrożenia chemicznego, a także pożarowego, właściwa koordynacja tych działań oraz organizacja łączności i udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanym.

Mł. kpt. Tomasz Gowkielewicz

Fot. Asp. Przemysław Łatacz

Ćwiczenia strażaków z Polmleku
Ćwiczenia strażaków z Polmleku

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages