Niedziela, 16 grudnia 2018. Imieniny Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

"Dziury jak na księżycu" - to wygląd wielu dróg na Warmii i Mazurach...

2017-04-20 10:46:04 (ost. akt: 2017-04-20 11:16:50)

Autor zdjęcia: Czytelniczka

- Tą drogą można jechać najwyżej 20 km na godzinę, a my musimy pokonywać ją codziennie. Niech pan pomyśli jakie to niebezpieczne, a ile kosztują nas remonty zawieszenia w samochodach? - żali się mieszkanka Budnik, która opowiedziała nam o problemie mieszkańców okolicznych wsi.

Chodzi o drogi powiatowe 1541N i 1543N na odcinku prowadzącym od Rogóża, przez Kotowo, Budniki, Żytowo do Koniewa. Mieszkańcy skarżą się, że tragiczny stan nawierzchni nie tylko utrudnia im codzienne dojazdy, ale stwarza realne zagrożenie bezpieczeństwa. Złośliwi nazywają ten odcinek "drogą księżycową". Złożyli w starostwie powiatowym petycję z prośbą o poprawienie stanu drogi. Czytamy w niej m.in.: (…) droga składa się z odcinka szutrowego, w którym bez przerwy powstają dziury, z wielu odcinków płyt, z których wiele jest w bardzo złym stanie, odcinka brukowanego, na którym są koleiny tak duże, że tylko wprawni kierowcy potrafią tamtędy przejechać i odcinka asfaltowego, na którym są dziury, koleiny i przełomy". Dalej czytamy, że na drodze "nie realizowano żadnych inwestycji od kilkudziesięciu lat".

Faktycznie, droga jest w opłakanym stanie, a pokonanie jej wymaga wprawy, bo ubytki nawierzchni miejscami są tak duże, że można uszkodzić samochód. 

- Niedawno cysterna mleczarska wymijając dziury wylądowała w rowie - mówi mieszkanka położonej opodal drogi wsi. - Jak długo jeszcze mamy się męczyć?

Starostwo na razie nie może zająć się naprawą drogi. W odpowiedzi na petycję czytamy, że w tej chwili nie ma pieniędzy na gruntowny remont, a drobne naprawy są robione na bieżąco. Znajdujemy też informacje o dotychczas wykonanych pracach na tych odcinkach, ale brakuje konkretów, kiedy prośba mieszkańców zostanie spełniona. Znajduje się tam także wzmianka, że "wszelkie inwestycje drogowe są planowane w porozumieniu z władzami gminnymi".

Wysłaliśmy więc także pytanie o remont dróg do urzędu gminy. Wójt Fabian Andrukajtis odpisał, że "Urząd Gminy (…) nie jest zarządcą przedmiotowych dróg publicznych, w związku z czym nie podejmuje również kluczowych decyzji związanych z ich remontem. Gruntowny remont drogi (…) wiąże się z ogromnymi nakładami finansowymi, które przekraczają możliwości finansowe Powiatu Lidzbarskiego oraz naszej gminy". Wójt obiecuje jednak, że jeśli władze powiatowe podejmą plany inwestycyjne, dołoży wszelkich starań aby wspomóc je finansowo.

W czasie pisania artykułu dostaliśmy informację od mieszkanki Budnik, że dziury w drodze są właśnie łatane. Miejmy nadzieję, że doraźne naprawy wytrzymają próbę czasu i doczekają remontu dróg, który z pewnością będzie wykonany. Tylko nikt nie potrafi powiedzieć kiedy.

Kamil OnyszkCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (41) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Do redaktora #2233195 | 79.74.*.* 28 kwi 2017 00:00

  Panie Redaktorze. To nie złośliwi napisali petycję, tylko mieszkańcy wsi położonych na trasie tych dróg. Artykuł byłby bardzo dobry gdyby nie to drobne nieporozumienie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. dlaczego #2227160 | 37.47.*.* 21 kwi 2017 11:49

  Codziennie 30 tonowe i większe ciężarówki ze żwirem niszczą drogę Lidzbark Warmiński Jeziorany. Do żwirowni mogą legalnie dojechać tylko takie do 15 ton, plus pojazdy rolnicze. Dlaczego Policja i Inspekcja drogowa udają , że nie wiedzą o łamaniu prawa?

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Kierowca #2227083 | 94.254.*.* 21 kwi 2017 10:23

  Zróbcie coś z drogą Lidzbark - Jeziorany !!!!!!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Gonzo #2226993 | 83.6.*.* 21 kwi 2017 08:42

  Na mój Enduro motocykl w sam raz :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. ziomek #2226973 | 213.184.*.* 21 kwi 2017 08:13

  Cała warmia i mazury to widok ponury- bieda aż piszczy a w drogach same dziury -a czemu tak jest tu się ktos zapyta -Bo cymbały osły dobrały się do koryta

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (41)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages