Sobota, 23 czerwca 2018. Imieniny Albina, Wandy, Zenona

Śledztwo w sprawie Term Warmińskich umorzone

2017-04-07 12:24:52 (ost. akt: 2017-04-07 12:53:49)

Autor zdjęcia: Kamil Onyszk

Białostocka prokuratura okręgowa umorzyła ciągnące się od niemal czterech lat śledztwo w sprawie Term Warmińskich. Nie dopatrzyła się bowiem jak pisze: "znamion czynu zabronionego" w tej sprawie.
Śledztwo rozpoczęto po tym jak do Prokuratury Generalnej wpłynęło zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, skierowane tam przez ówczesną poseł Lidię Staroń, która zarzuciła samorządom województwa warmińsko-mazurskiego i powiatu lidzbarskiego, że prowadzenie i wspieranie budowy lidzbarskich term jest szkodliwe dla wspólnoty samorządowej.

Uznała, że inwestycja ta jest chybiona między innymi ze względu na jej umiejscowienie w Lidzbarku Warmińskim, gdzie temperatura wód jest zbyt niska i że to pociągnie za sobą znaczne koszty.


Białostocka prokuratura dociekała czy zarząd powiatu lidzbarskiego, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego oraz radni miejscy i powiatu nie nadużyli zaufania społecznego złym zagospodarowaniem majątkiem publicznym w tym zakresie.

A także czy zarząd województwa nie przekroczył swoich uprawnień podejmując uchwałę dotyczącą dofinansowania budowy Term Warmińskich.

Nie dopatrzyła się jednak znamion czynu zabronionego i śledztwo umorzyła. Postanowienie nie jest jeszcze prawomocne. Może się od niego odwołać każda ze stron.


Temat wykorzystania wód termalnych na terenie powiatu lidzbarskiego wypłynął już w roku 2006, kiedy to między innymi ówczesny starosta lidzbarski Jacek Protas oraz marszałek województwa Andrzej Ryński podpisali list intencyjny, w którym zdeklarowano, że zostaną podjęte działania zmierzające do powstania zakładu balneologicznego.

Wtedy też powstała "Koncepcja rozwoju regionalnego w oparciu o gospodarcze wykorzystanie wód geotermalnych Termy Warmińskie". 


Zarząd i rada powiatu lidzbarskiego rozważały dwie lokalizacje tego zespołu basenów — Krosno koło Ornety i Lidzbark Warmiński.

Już wtedy ówczesny burmistrz Lidzbarka Artur Wajs wskazał działkę wielkości ok. 16 ha przy drodze krajowej 51. W końcu radni powiatowi zdecydowali się wybudować termy właśnie na tym gruncie.

Argumentami za były między innymi: bliskość miasta, w tym opieki medycznej, sąsiedztwo drogi krajowej (Olsztyn-Bartoszyce), zagospodarowanie pobliskich dróg, ładny widok, atrakcje turystyczne w okolicy itp. 
Inwestycję rozpoczęto w 2011 roku.

Ostateczną wartość budowy ustalono na kwotę ponad 108 mln zł, (w tym dofinansowanie z UE ponad 67 mln zł. Wkład własny powiatu wyniósł ponad 11mln, a miasta ponad 10 mln złotych.

Budowę prowadziła spółka Kornas Development, która okazała się niesolidna.

— Przydało się wówczas moje doświadczenie w działalności gospodarczej w budownictwie — wspomina starosta Jan Harhaj. — Szybko rozwiązałem umowę z Kornas Development i rozpisaliśmy przetargi. Mogę domniemywać, że tej firmie nie zależało na zakończeniu budowy, tylko na jej prowadzeniu.


Nie był to jedyny kłopot samorządowców w związku z tą niezwykłą inwestycją. Drugim było wspomniane kilkuletnie śledztwo prokuratorskie — sprawdzanie dokumentacji, przesłuchania itp.


— Szkoda pieniędzy podatników i zmarnowanego czasu, śledztwo trwało od 2013 roku — twierdzi starosta lidzbarski Jan Harhaj.

Już raz umorzono śledztwo w sprawie lidzbarskich term w listopadzie 2014 roku. Czy tym razem postanowienie się uprawomocni? Zostało jeszcze kilka dni.


A co z temperaturą wody w Termach Warmińskich?


— Kiedy woda ustabilizowała się na poziomie 20,7st.C przerwaliśmy odwiert na poziomie 1035 metrów — wyjaśnia starosta Jan Harhaj. — Zrobiliśmy to ze względu na właściwości lecznicze wody na tym poziomie, potwierdzone przez Państwowy Zakład Higieny.


— Według Rozporządzenia Rady Ministrów temperatura wody powyżej 20st.C na wypływie z ujęcia jest wystarczająca — mówi prokurator Łukasz Janyst, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Białymstoku. — Sprawdzaliśmy też to, czy Termy Warmińskie przynoszą zyski, a nawet czy w powiecie lidzbarskim spadło bezrobocie po ich otwarciu.


Administrowane przez firmę Condohotels Management lidzbarskie termy, tak jak planowano, stały się atrakcją regionu.

lub

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. trol #2219943 | 83.6.*.* 9 kwi 2017 21:10

  Widać odżywa klika tubylków - sru....ów. Sam się wynoś ,i może weź też kumpli.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. srubylek #2219916 | 195.136.*.* 9 kwi 2017 20:38

  ALe ja byłam tu pierwsza niż te niedochodowe termy, nie ma nowej władzy uchwałodawczej w mieście, to tez znajomi królika z PO :( zmienił się jedynie burmistrz

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. tubylek #2219854 | 88.156.*.* 9 kwi 2017 17:54

  Przeczytalem ponizsze komentarze i jak sie komus miasto i mieszkancy nie podobaja droga wolna jest tyle miejsca na ziemi mozna sie wyniesc z miasta a nie marudzic i jeczec , miasto przez zaradne rzady tych Panow odzyskalo dawny blask bo bylo zapuszczonym i zapyzialym miastem , obecna wladza oprocz klaniania sie mieszkancom i podawania raczki staruszkom nic nie robi tylko trwa do nastepnych wyborow - tyle w temacie

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Xyz #2219824 | 94.254.*.* 9 kwi 2017 16:38

   Kochani, gdyby nie wszechobecna pomoc m.in miasta(mieszkańcy nie mają zniżek, goście hotelu 4*tak ) to ten obiekt bylby na sporymmmm minusie!

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. wstu #2219286 | 195.136.*.* 8 kwi 2017 14:05

    Podniosły atrakcyjność hotelu kolegi? - podniosły. Dały zatrudnienie swoim? - dały, ( nie chodzi o kol-stażystów). "Ludzie sie cieszą"? - cieszą (zwłaszcza ci, którzy wchodzą za friko). Konferencje i bankiety samorządowe jest gdzie organizować? - jest. Droga spod domu podłączona do głównej? - podłączona. Mieszkańcy obciążeni za podgrzewanie? - obciążani. Jeżdżą po dziurawych jezdniach? - jeżdżą. Płacą najwyższe podatki i opłaty? - płacą. Mało? Same zalety...

    Ocena komentarza: warty uwagi (17) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (13)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages