Piątek, 18 stycznia 2019. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Krav maga przełamuje bariery

2017-03-29 09:00:00 (ost. akt: 2017-03-29 09:59:58)
Technika bywa ważniejsza od siły fizycznej

Technika bywa ważniejsza od siły fizycznej

Autor zdjęcia: Ewa Lubińska/Sekcja Sparta Krav Maga

Już kilka pokoleń w Lidzbarku Warmińskim ćwiczy karate kyokushin. Wielu fascynatów wśród mieszkańców ma też już brazylijska capoeira. Jednak od pewnego czasu lidzbarczan wciąga krav maga.

— Krav maga nie jest sportem walki, nie służy do ataku, tylko samoobrony i jest oparta na naturalnych odruchach i reakcjach — opowiada Robert Dziadosz, instruktor, który prowadzi zajęcia w klubie Warmia Fitness. — Sekcja Sparty działa w Lidzbarku Warmińskim od początku roku. Ćwiczymy dwa razy w tygodniu, we wtorki i czwartki wieczorami. Trening jest ogólnorozwojowy. Żeby się skutecznie obronić trzeba przede wszystkim być sprawnym fizycznie. Na zajęciach uczymy się różnych technik, modyfikujemy scenariusze.

Na zajęcia do Warmii Fitness na razie przychodzi od 12 do 14 głównie dorosłych osób.

— Od września chcę powołać też sekcję dziecięcą — kontynuuje Robert Dziadosz, który sam ćwiczy krav magę od pięciu lat, a od trzech jest instruktorem. — Tę sztukę samoobrony może praktykować każdy, bez względu na wiek. Większe znaczenie od wieku ma kondycja fizyczna, dlatego tak dużo ćwiczymy na zajęciach.

Zajęcia trwają około godziny. Pierwsze 15 minut to rozgrzewka, następnie 30 minut trwa opanowanie technik i 15 minut ćwiczenia końcowe.

Siła, sprawność i... spokojna głowa

— Chodzę na te zajęcia od początku lutego — mówi Bernadeta Daukszewicz, nasza redakcyjna koleżanka. — To co już zauważyłam, to zdecydowana poprawa kondycji fizycznej. Czuję się silniejsza. Nabieram pewności siebie. Treningi czasami dają w kość, ale wiem, że to dla mojego dobra, więc staram się przykładać. Jest jeszcze coś, co daje mi krav maga, a czego nie zauważyłam podczas biegania, czy innych ćwiczeń — na treningu całkowicie się wyłączam, bo wymaga dużego skupienia uwagi i wtedy nie ma miejsca na jakieś przypadkowe myśli. Mimo siniaków i otarć, których się już nabawiłam, to cenię dobie ten wspaniały relaks dla głowy.

Na zajęcia od początku uczęszcza też Agnieszka Sroka.

— O sekcji krav magi dowiedziałam się od koleżanki. Zawsze interesowałam się sztukami walki, słyszałam o technikach krav magi, oglądałam nawet w internecie filmy instruktażowe. Na zajęcia poszłam z ciekawości i zostałam. Co mi daje krav maga? Przede wszystkim większa pewność siebie. Już teraz czuję, że w sytuacji zagrożenia nie wahałabym się użyć technik, których się uczymy. Poza tym jestem silniejsza, widzę jak wzmocniły mi się mięśnie pleców, ramion. Robię więcej "męskich" pompek. Uważam, że każdy powinien realizować się w tym co go pociąga, trzeba też pamiętać, żeby robić to regularnie. Wtedy jest odpowiedni skutek.

Przez Izrael do Lidzbarka

Krav maga to system walki opracowany dla Sił Obronnych Izraela. Składa się z kombinacji najbardziej skutecznych technik samoobrony. Techniki te pochodzą z różnych sztuk walki: judo, aikido czy zapasów.

Krav maga jest niezwykle praktyczna. Skupia się na skuteczności w rzeczywistych sytuacjach.

— Przede wszystkim musimy sobie zdać sprawę z tego, że problem z samoobroną mamy w głowie — wyjaśnia instruktor. — Trening przede wszystkim ma na celu przełamanie bariery, która jest w nas. Chodzi też o wyeliminowanie zagrożenia, a nie o walkę. Nie dążymy do konfrontacji, raczej zniechęcamy napastnika.

System samoobrony krav maga powstał jeszcze w latach 30. XX wieku i to nie w Izraelu, ale... w Czechosłowacji. Został zapoczątkowany przez Imiego Lichtenfelda i rozwijany przez niego w kolejnych latach już w Izraelu. Teraz dotarł też do Lidzbarka Warmińskiego. Lidzbarczanie ćwiczą go nie tylko w Sekcji Sparty ale też w miejscowej jednostce wojskowej.

Krav maga

Krav maga to system walki opracowany dla Sił Obronnych Izraela. Składa się z kombinacji najbardziej skutecznych technik samoobrony. Techniki te pochodzą z różnych sztuk walki: judo, aikido czy zapasów. System powstał jeszcze w latach 30. XX wieku i to nie w Izraelu, ale... w Czechosłowacji. Został zapoczątkowany przez Imiego Lichtenfelda i rozwijany przez niego w kolejnych latach już w Izraelu.

W Lidzbarku Warmińskim treningi systemu krav maga odbywają się raz w miesiącu w 9. Warmińskim Pułku Rozpoznawczym (dla kobiet) oraz w Klubie Warmia Fitness dwa razy w tygodniu. Od września ruszą zajęcia Sekcji Sparty dla dzieci.

lub

Krav maga w LW
Krav maga w LW
Krav maga w LW

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. adam #2212525 | 83.13.*.* 30 mar 2017 09:48

    I takie pozytywne wiadomości dają uśmiech na twarzy na cały dzień. !!!!!!!!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages