Dlaczego warto czytać?

2017-03-23 08:00:00(ost. akt: 2017-03-23 11:12:23)
Małgorzata Owsińska poleca tworzone jest przez studentów i doktorantów Uniwersytetu Adama Mickiewicza pismo „Pro Arte”

Małgorzata Owsińska poleca tworzone jest przez studentów i doktorantów Uniwersytetu Adama Mickiewicza pismo „Pro Arte”

Autor zdjęcia: Małgorzata Owsińska

Książka może być dla nas najlepszym przyjacielem, nie tylko nudną lekturą lub niezrozumiałą tkliwą poezją. Niestety coraz mniej ludzi czyta, według statystyk jedynie 10% czyta więcej niż 7 książek rocznie, a 38% nie czyta wcale.
Niezależnie od tego czy sięgamy po książki ambitne, specjalistyczne czasopisma czy też po zwykłe brukowce, czytając wzbogacamy swoje słownictwo, wyrabiamy sobie swój własny styl, poszerzamy swoją wiedzę, możemy malować jak obrazy nowe treści niepowtarzalną paletą własnych słów. Tworząc te abstrakcje własnej wyobraźni zmuszamy swój mózg do myślenia i aktywności.

Czytając odpoczywamy i relaksujemy się. Nic tak nie uspokaja jak kakao i dobra książka. Odpływamy wtedy gdzieś daleko, gdzie nie ma codziennych obowiązków, pracy i problemów rodzinnych.
Nie musimy wkuwać zasad pisowni i gramatyki, ponieważ uczymy się tego bezwiednie i automatycznie. Nie mamy także problemów z wysławianiem się i mówimy po prostu lepiej. Nasz język jest bogatszy, ponieważ mamy większy zasób słów.

Czytając wciąż pogłębiamy swoją wiedzę a tym samym swoje możliwości. Jesteśmy bardziej kreatywni i pomysłowi, bo w świecie książki nie ma barier i stać się może wszystko. Częściej inicjujemy rozmowy, błyszczymy elokwencją, łatwiej nawiązujemy kontakty. Poprawia się także nasza pamięć, jesteśmy inteligentniejsi i efektywniejsi. Książka czy czasopismo, to cenne i praktyczne źródło wiedzy.

Aby nie zostały wyeliminowane z życia publicznego pod naciskiem nowych atrakcyjniejszych i sugestywnych form przekazu należałoby zwiększyć efektywność kształcenia w dziedzinie nauki czytania, zwłaszcza zaś motywacji do lektury i samodzielnego treningu, tak aby czytanie znowu stało się modne.

Chciałabym Czytelnikom Gazety Lidzbarskiej polecić pismo „Pro Arte”, które publikuje poezję, prozę, artykuły polemiczne, szkice literackie, recenzje i wywiady. Tworzone jest przez studentów i doktorantów Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

Nie jest czasopismem ogólnie znanym, ale trafia do tych, których interesuje literatura i sztuka. Znaczna część zamieszczonych w piśmie publikacji jest niesamowicie interesująca i poszerzająca horyzonty. Ale co najważniejsze, napisana jest dla szerokiej grupy czytelników w bardzo przystępny i nieskomplikowany sposób. Nie są to artykuły nużące i trudne w odbiorze. Każdy może tu znaleźć coś dla siebie i swoich zainteresowań.

Uważam, że każdy z nas powinien raz na jakiś czas przeczytać taki periodyk. Sprzyja to w rozwijaniu naszej wyobraźni, elokwencji, nasuwa pytania i skłania do refleksji. Rozwija naszą wiedzę, emocjonalność i psychikę. Uczy myślenia i kreatywności. Zachęcam wszystkich, gdyż lektura Was nie rozczaruje, a może dostarczyć niezapomnianych wrażeń.

Małgorzata Owsińska


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij




2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5