Lidzbarskie ślady rzemieślnika – tekściarza

2017-03-24 09:00:00(ost. akt: 2017-03-24 09:03:08)
Wojciech Młynarski miał swój recital podczas Lidzbarskich Biesiad Humoru i Satyry

Wojciech Młynarski miał swój recital podczas Lidzbarskich Biesiad Humoru i Satyry

Autor zdjęcia: archiwum LDK

Wojciech Młynarski poetą był. Skromnym. A to cecha ludzi wielkich. Uważał siebie za rzemieślnika - tekściarza. Literaturoznawcy znajdą w Jego twórczości wiele perełek poetyckich i to największego lotu.
W roku 2000 Wojciech Młynarski miał swój recital z akompaniamentem Jerzego Derfla („Absolutnie”) podczas Lidzbarskich Biesiad Humoru i Satyry na dziedzińcu zamku. Na drugi dzień długo rozmawialiśmy. Tematem przewodnim rozmowy były przygotowania do 200 rocznicy śmierci Ignacego Krasickiego.

Absolwent filologii polskiej Pan Wojciech pomysłem był mocno podniecony do tego stopnia, że zaproponował nam przygotowanie autorskiego scenariusza, który mógł być zrealizowany na zamku lidzbarskim, w Roku Ignacego Krasickiego (2001) objętym patronatem Prymasa Polski i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Spotkaliśmy się ponownie w grudniu w Warszawie w kawiarni nieopodal Teatru Ateneum, snując dalsze rozważania.

Po kilku tygodniach Wojciech Młynarski uznał, że najlepszym rozwiązaniem będzie przeniesienie słuchowiska realizowanego w Polskim Radiu przez profesor Akademii Teatralnej w Warszawie Annę Seniuk. I tak się stało.

Po uzyskaniu odpowiedniej zgody Polskiego Radia przystąpiliśmy do pracy nad tym projektem. Spektakl nosił nazwę „Myśli różne” i został wystawiony w sali wielkiego refektarza zamku. Wielu widzów, miało to szczęście oglądać a zwłaszcza podziwiać kreacje: Anny Seniuk, Gustawa Holoubka czy Grzegorza Małeckiego z tekstami Księcia Poetów Polskich Ignacego Krasickiego do akompaniamentu zespołu muzyki dawnej „Pro Musica Antiqua” pod kierunkiem prof. Leszka Szarzyńskiego.

Warto przy tym wspomnieć, że na naszą prośbę, co jest niesamowitą rzadkością, profesor Akademii Teatralnej i Prezes Towarzystwa Kultury Teatralnej Lech Śliwonik zgodził się na finał Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego dedykowany Ignacemu Krasickiemu właśnie w lidzbarskim zamku.

I tak Ignacy Krasicki, którego twórczość piętnowała wady i przywary polskiego społeczeństwa a w tych współczesnych czasach sprawia, że dzisiejsi wielcy bardowie i satyrycy, do których zaliczyć należy na pewno Wojciecha Młynarskiego mają swoje ślady (możliwe, że idąc za swym mentorem) w Lidzbarku Warmińskim.

Jolanta Adamczyk, Władysław Strutyński

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Pan Wojciech #2208352 | 37.128.*.* 24 mar 2017 10:35

    Irena Santor powiedziała, że się na nią obraził na 2 lata jak chciała jego tekst piosenki zmieniać, więc nie wiem czy taki skromny był do końca:)

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5