Piątek, 24 stycznia 2020. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Koncert Szewczenkowski — święto Ukraińców w Polsce

2017-03-15 12:00:00 (ost. akt: 2017-03-15 13:25:50)
W Lidzbarskim Domu Kultury odbył się po raz kolejny doroczny Koncert Szewczenkowski

W Lidzbarskim Domu Kultury odbył się po raz kolejny doroczny Koncert Szewczenkowski

Autor zdjęcia: Mariola Karpowicz

Taras Szewczenko był wieszczem narodowym Ukrainy, powieściopisarzem, dramaturgiem i malarzem. Jest symbolem walki Ukraińców o wolność i niezależność. Związek Ukraińców w Polsce co roku organizuje poświęcony mu koncert w Lidzbarku warmińskim. Ostatni odbył się w sobotę, 11 marca.

Impreza ta upamiętnia rocznicę urodzin i śmierci swojego wieszcza. Taras Szewczenko urodził się 9 marca 1814 a zmarł 10 marca 1861. Żył czterdzieści siedem lat, z czego aż 24 w poddaństwie, 10 na zesłaniu, 3,5 roku był pod nadzorem policji, a jedynie 9 lat cieszył się wolnością.

Na scenie Lidzbarskiego Domu Kultury w Lidzbarku Warmińskim można było zobaczyć Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Obwodowej w Iwano-Frankowsku, Halę i Łesię Telniuk z Kijowa, Ukraiński Zespół Pieśni i Tańca "Dumka" z Górowa Iławeckiego oraz uczniów z Punktu Nauczania Języka Ukraińskiego w Dobrym Mieście.

Spotkanie prowadziła Jarosława Chrunyk.

— Taras Szewczenko przyjaźnił się z Polakami — mówiła. — Ile by złego nie robiła między nami trzecia siła, Ukraińcy i Polacy zostaną w przyjaźni.

Dowodem na tę międzynarodową przyjaźń jest właśnie Koncert Szewczenkowski, na który organizatorzy zaprosili nie tylko Polaków ale też Mniejszość Niemiecką.

Wśród gości ukraińskiego święta byli między innymi: wicemarszałek województwa Miron Sycz, wicestarosta powiatu Jarosław Kogut i burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski.

Warto wspomnieć, że nasze województwo stało się domem dla wielu narodowości. Mieszka tu między innymi wiele rodzin polsko-ukraińskich i polsko-niemieckich.

lub
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. basta ile można #2202587 | 195.136.*.* 15 mar 2017 17:37

    Wszystko okej "koncert przyjaźni " jak pokryją wszystkie koszta tego koncertu ? i oficjalnie przeproszą za zbrodnie WOŁYŃSKIE ! ?

    Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages