środa, 25 kwietnia 2018. Imieniny Jarosława, Marka, Wiki

Głos w dyskusji – możliwości jest wiele. Kopernik i inni

2017-03-06 09:00:00 (ost. akt: 2017-03-06 08:59:18)
Pomnik anonimowego przechodnia

Pomnik anonimowego przechodnia

Autor zdjęcia: Władysław Strutyński

Jesteśmy miastem o znaczeniu historycznym. Tych postaci, z których jesteśmy dumni jest sporo. Mikołaj Kopernik. Zacznę od początku.

Po okresie ostrej indoktrynacji komunistycznej dopiero na naradzie, która odbyła się w Lidzbarku Warmińskim w dn.20.III.1959 roku profesor Adam Mauersberger, ówczesny dyrektor Muzeum Adama Mickiewicza w Warszawie (obecnie Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza) — cytuję z protokołu, którego kopię wykonałem w Muzeum Narodowym w Warszawie: „zwrócił uwagę, że w urządzeniu zamku winno się podkreślić fakt, że przebywał w nim Kopernik. Druga sprawa, to załatwienie z władzami miejskimi Lidzbarka, ażeby któraś z centralnych ulic czy placów została nazwana imieniem Krasickiego. To samo dotyczy Olsztyna, gdzie nie ma ulicy Krasickiego”.

Było to kilka miesięcy po obchodach 650 – lecia miasta, gdzie mieszkańcy Lidzbarka Warmińskiego pierwszy raz na taką skalę mogli poznać niektóre fakty z jego historii, i to prowincji o znaczeniu religijnym.

Owszem, na zamku jest obecnie kilka eksponatów związanych z astronomem, ale nie na takim poziomie, na które zasługują fakty. Starałem się swego czasu, będąc kierownikiem obiektu o wykonanie przynajmniej planszy informacyjnej o pobycie luminarza nauki światowej na zamku lidzbarskim, niestety bezskutecznie, ale wierzę, że kiedyś to nastąpi.

Mało spopularyzowane jest popiersie młodego Kopernika wykonane przez uznanego rzeźbiarza Alfonsa Karnego prezentowane na krużganku dolnym ściany zachodniej zamku.

Mamy bogatą historię. Mamy potencjał intelektualny (Jacek Drążkowski, Jerzy Puszcz, Sławomir Skowronek, Izabela Treutle i inni) z którego władze miejskie powinny korzystać i przykłady znane z innych miast.

Ze znanych mi „ławeczek” najbardziej utkwiła w pamięci ta z Julianem Tuwimem w Łodzi. Są inne ciekawe jak Kargul i Pawlak przed kinem Cinema City w Toruniu a u nas nawet brakuje nazw ulic i placów z pamięcią kresów (np. Ostrobramska, Wileńska, Lwowska a może pomnik repatrianta?) skąd swój niechciany exodus w znacznej liczbie wypełnili pierwsi osadnicy miasta po wojnie. Inny przykład, wrażenie robi i to w skali światowej, obok krasnali „Pomnik Anonimowego Przechodnia” we Wrocławiu autorstwa Jana Kaliny (na zdjęciu).

Bardzo popularne w ostatnich latach są miniatury wybitnych budowli dla niewidomych fundowane przez organizacje charytatywne.

To dobrze, że, w coraz zasobniejszym społeczeństwie są możliwości, jakich nie mieliśmy przy powstaniu popiersia Ignacego Krasickiego w 200 rocznicę Jego śmierci w 2001 roku autorstwa Edwarda Jurjewicza.

W wielu miastach jest ulica Kromera, ale mało kto wie, że na zamku lidzbarskim ten wybitny historyk swojej epoki nazwał kronikarza Gallem Anonimem! To też jest bardzo ciekawy wątek do wykorzystania i jest ich wiele.

Władysław Strutyński, Stowarzyszenie „Biały Kruk Gotyku”, Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego w Lidzbarku Warmińskim

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. yaro #2197010 | 188.146.*.* 7 mar 2017 21:26

  Jeszcze do niedawna nad wejsciem do olsztynskiego zamku wisiał baner"Mikołaj Kopernik -długoletni mieszkaniec zamku olsztynskiego"....Olsztyn 5 lat,Lidzbark Warm -8 lat,Frombork -27 ...o stałych mieszkańcach zamku biskupów w Lidzbarku a nie mówiąc o znamienitych gościach przybyły turysta nie dowie wcale....przed zamkiem stoi tabliczka "Do Muzeum"...i zero informacji o takich znakomitych postaciach tu mieszkających....Trzeba mieć nadzieję,ze Zarząd województwa doceni "Chochoła Roku" dla p.Jelińskiej....

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. trol warminski #2196257 | 79.185.*.* 6 mar 2017 20:31

  Na "ławeczkę" w Lidzbarku ,kilka postaci by się znalazło : proszę zamieszczać propozycje.....

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ewa #2195892 | 213.5.*.* 6 mar 2017 09:48

  przecież jest w Lidzbarku ulica Krasickiego w Olsztynie również jest

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. intelekt #2195889 | 199.249.*.* 6 mar 2017 09:36

  Ten fragment o potencjale intelektualnym to mistrzostwo! Dawno się tak nie uśmiałem. Rozumiem, że chodzi o utrzymanie posad i status quo co niektórych, brawo panie Władku. Interesująca zagrywka retoryczna, niby implicite, a jednak w całej rozciągłości kolesiowanie.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages