Czwartek, 24 maja 2018. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

75. rocznica powstania Armii Krajowej – Harcerze pamiętali!

2017-02-22 11:38:49 (ost. akt: 2017-02-24 11:23:09)

Autor zdjęcia: Michał Ludkiewicz

75 rocznica przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową to dość zapomniana uroczystość, częściowo przez specyficzną datę jaką jest 14 lutego – powszechnie znane Walentynki, a częściową poprzez niepamięć historyczną.

W Polsce odbyły się 5 dniowe uroczystości tej okrągłej rocznicy poczynając od 14 aż do 19 lutego. Na wezwanie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych stawili się orneccy i lidzbarscy harcerze stawiając znicze w miejscach pamięci w ramach akcji „Światełko dla AK”, następnie ponad 40 harcerzy starszych i wędrowników wzięło udział w centralnych obchodach w Warszawie.

Druhowie z naszego powiatu wzięli udział w doszkoleniu w Batalionie Reprezentacyjnym Wojska Polskiego w Warszawie, gdzie przećwiczono zadania powierzone im podczas uroczystości.

Szkolenie było bardzo ważnym aspektem, ponieważ harcerze brali udział w uroczystościach jako pododdział Kompanii Honorowej WP, na równi z zawodowymi żołnierzami.

Podczas uroczystości centralnych w niedzielę 19 lutego harcerze pełnili służbę w kościele podczas mszy świętej poświęconej żołnierzom AK, a następnie na Placu Piłsudskiego, gdzie weszli jako pododdział KRWP.

Harcerze pomimo trudnej i wymagającej służby, mieli też niezapomniane przeżycia. Było to między innymi zaciągnięcie posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza przez ćwika Piotra Piskorza oraz złożenie wieńca od organizacji harcerskich przez druha wywiadowcę Pawła Kabałę.

Poczet sztandarowy ZHP stanowili trzej lidzbarscy harcerze: dowódca Radosław Konieczek, chorąży Michał kabała, asysta Jakub Daniluk.

Wśród harcerzy byli przedstawiciele harcerzy z Ornety, Lidzbarka Warmińskiego, Lubomina i Rogóża.

Harcerze wzięli tez udział w spotkaniu na zaproszenie Biskupa Polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka na którym w miłej atmosferze spędzili niedzielny poranek przez ciężką służbą.

Michał LudkiewiczCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Źródło: HufiecOrneta

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages