Kopernik mieszkał tu dłużej niż w Olsztynie

2017-02-22 10:00:00(ost. akt: 2017-02-22 10:34:32)
Urodziny Mikołaja Kopernika

Urodziny Mikołaja Kopernika

Autor zdjęcia: Ewa Lubińska

Biskup Ignacy Krasicki mieszkał w Lidzbarku Warmińskim o wiele dłużej niż Mikołaj Kopernik i to on jest przez lidzbarczan hołubiony, jednak nazwisko tego drugiego ma w świecie większą renomę.
Miasto nie do końca wykorzystuje fakt, że wielki Polak przeżył tutaj co najmniej 6, a może nawet i 10 lat.

W każdym razie na pewno był u nas dłużej niż w Olsztynie, a to tam jego wizerunek wykorzystuje się w promowaniu stolicy Warmii i Mazur.

Nie wiadomo jak długo Mikołaj Kopernik przebywał łącznie w lidzbarskim zamku. Na pewno nie mniej niż 6 lat, niektórzy doliczyli się 7 a nawet niemal 10.

Pewnym natomiast jest, że to właśnie tutaj powstawał Mały Komentarz - pierwsze dzieło astronomiczne autorstwa słynnego kanonika i sporządził mapy Prus i Warmii, mimo że nie miał on zbyt wiele czasu na działalność naukową, bo wuj biskup Łukasz Watzenrode, który go do siebie ściągnął włączał go do spraw dyplomatycznych, sądowych oraz administracyjnych.

Z Lidzbarka Warmińskiego pojechał do Fromborka. Tam niedawno, bo w 2005 roku natrafiono na przypuszczalnie szczątki Mikołaja Kopernika, którego powtórny uroczysty pogrzeb odbył się 5 lat później. Trumna ze szczątkami astronoma przebyła drogę przez miasta z nim związane, także trafiła do Lidzbarka Warmińskiego. Po czym spoczęła we Fromborku.

W ostatnią niedzielę, 19 lutego minęła kolejna rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Jubileusz ten postanowiła uczcić grupa lidzbarczan. W tym celu spotkali się w kawiarence zborowej Kościoła Chrystusowego przy ul. Szwoleżerów 2.

Spotkanie rozpoczął wykład pastora Jerzego Puszcza, który podkreślił fakt, że Mikołaj Kopernik był osobą duchowną i przypomniał, że w czasach PRL próbowano wymazać to z biografii znanego Polaka.

Opowiedział też zebranym o początkach fascynacji Kopernika astrologią w czasach studiów w Krakowie.

Kilka słów o słynnej postaci powiedział też astronom Jacek Drążkowski. Przypomniał między innymi o toruńskim portrecie Mikołaja Kopernika, któremu autor dzieła w źrenicach oczu namalował odbicie okien wielkiego refektarza lidzbarskiego zamku - przynajmniej tak uważał prof. Józef Flik, który badał obraz.

Spotkanie zakończył poczęstunek - czekoladowy tort urodzinowy.

Postać słynnego astronoma warto byłoby nieco bardziej wykorzystać do promocji Lidzbarka Warmińskiego. Mamy co prawda grę miejską, leżymy na Szlaku Kopernikowskim, niedługo Bieg imienia Mikołaja Kopernika ale to jeszcze zbyt mało.

Podczas urodzinowego spotkania wszyscy zgodnie uznali, że warto byłoby wykonać ławeczkę z postacią wielkiego mieszkańca miasta.

Kopernik ma swoje pomniki i ławeczki w Krakowie, Warszawie, Toruniu, Fromborku, Piotrkowie Trybunalskim, Grudziądzu, Olsztynie, a nawet w Ełku, gdzie nigdy nie był. W Lidzbarku Warmiński ma tylko niezbyt urodziwy pomnik przy Szkole Podstawowej nr 1.

Być może niedługo i u nas pojawi się ławeczka z Mikołajem Kopernikiem, bo:
— Jesteśmy właśnie w trakcie wyboru wykonawcy rzeźby na Bulwar, gdzie jeszcze ma być Napoleon i Krasicki — napisał na facebooku Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego.

A może nasi Czytelnicy mają jakiś pomysł na promocję? Jak możemy wykorzystać pobyt Mikołaja Kopernika w Lidzbarku Warmińskim?
lub


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5