Sobota, 26 maja 2018. Imieniny Eweliny, Jana, Pawła

Akcja krwiodawstwa w Lidzbarku Warmińskim. Oddano 21,5 litra krwi

2017-02-17 13:14:12 (ost. akt: 2017-02-20 08:22:18)

Autor zdjęcia: KP PSP

Po raz kolejny lidzbarczanie i mieszkańcy okolic mieli okazję, aby wziąć udział w akcji krwiodawstwa, która odbyła się w siedzibie lidzbarskiej straży pożarnej.

16 lutego w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lidzbarku Warmińskim chętni mogli oddać krew na rzecz Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców miasta i okolic zebrano 21,5 litra krwi. W akcji wziął udział min. Krystian Bornikowski, który na przestrzeni ostatnich lat oddał siedem litrów krwi. Budująca jest także postawa młodzieży z lidzbarskich szkół, która każdego roku wspiera to przedsięwzięcie.

Pozytywny wydźwięk tego rodzaju wydarzeń pokazuje, że coraz więcej osób wykazuje chęć niesienia pomocy innym.

- Każda kropla krwi jest bezcenna, może przyczynić się do uratowania czyjegoś życia lub zdrowia - powiedział mł. kpt. Tomasz Gowkielewicz.

Też chciałbyś pomóc, a boisz się lub nie wiesz, jakie warunki musisz spełnić? Poniżej kilka rad dla początkujących krwiodawców:

⁃ Dawcą może być osoba w wieku od 18 do 65 lat. Od tej reguły czasami się odstępuje, ale za wyłączną zgodą lekarza.
Dawca, który chce oddać krew po raz pierwszy nie może mieć więcej niż 60 lat. Powyżej tego wieku musi być zgoda lekarza.

⁃ Ważny jest też wygląd dawcy. Dyskwalifikowane są osoby, których wygląd wskazuje na to, że są pod wpływem alkoholu, narkotyków, leków lub nadmierne pobudzone psychicznie. Dawcami nie mogą być osoby zbyt lekkie — do 50 kg masy ciała. Temperatura ich ciała nie powinna przekraczać 37 °C), wymagane tętno powinno być miarowe o częstotliwości od 50 do 100 uderzeń na minutę, a ciśnienie tętnicze nie powinny przekraczać: 180 mm Hg dla ciśnienia skurczowego i 100 mm Hg dla ciśnienia rozkurczowego).

⁃ Powinny być zbadane węzły chłonne (przede wszystkim: szyjne, karkowe, nadobojczykowe i pachowe oraz skóra — okolica miejsca wkłucia do żyły powinna być wolna od jakichkolwiek zmian chorobowych.

⁃ Przed udaniem się do punktu poboru krwi trzeba być wypoczętym i wyspanym. Dobrze jest, kiedy przed oddaniem krwi zjemy lekkostrawny posiłek, nie zawierający zbyt wielu tłuszczów. Powinno się także sporo pić: wody lub soków z owoców i unikać nadmiernego wysiłku fizycznego.

Następna akcja planowana jest na 30 maja.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie. 

Kamila Andruszkiewicz
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages