Czwartek, 24 maja 2018. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Szympansy w pozłacanych klatkach

2017-02-24 12:00:00 (ost. akt: 2017-02-24 14:47:54)
Izabela Treutle aMożna żyć bez książek i można być szympansem w pozłacanej klatce. Tylko po co? — pyta retorycznie Izabela Treutle

Izabela Treutle aMożna żyć bez książek i można być szympansem w pozłacanej klatce. Tylko po co? — pyta retorycznie Izabela Treutle

Autor zdjęcia: archiwum autorki

Coroczne raporty o czytelnictwie nie pozostawiają złudzeń. Nie czytamy. W nieczytaniu jesteśmy zdeterminowani i wytrwale okupujemy mury broniące naszej wolności od słowa pisanego. Świat jest pełen małp w złotych klatkach rytmicznego, próżnego systemu. Systemu haseł, artykułów długości akapitu, zabawnych, krótkich filmików kręconych smatfonem. Kto jest winien? Zaborca, politycy, system edukacyjny... Nie wiem. Ja czytam.

Przeważnie kilka książek jednocześnie. Wszystkie są zbyt ciekawe, by poświęcić czas tylko jednej. Najczęściej różnią się tematyką, pozostawiając mi możliwość dopasowania treści do aktualnego stanu ducha. Obecnie towarzyszą mi: „Zatorze – magiczna dzielnica Olsztyna”, „Ziemia i czasy Kopernika” Marii Boguckiej oraz biografia wielkiego architekta, który zaprojektował m.in. budynek lidzbarskiej cerkwi – K.F.Schinkla autorstwa Jorga Tremplera.

Czwartą, którą dozuję umiarkowanie, jest na nowo opracowany, fenomenalny Słownik A. Fischera „Rośliny w wierzeniach i zwyczajach ludowych”. Etnografia, a w tym przypadku etnobiologia, absorbują coraz więcej mojego czasu i dają coraz więcej odpowiedzi w drodze do zrozumienia fenomenów kulturowych różnorodnych społeczności i grup etnicznych, a w szczególności tradycji regionu Warmii i Mazur.

Na co dzień zawodowo zajmuję się dziedzictwem regionu, prowadząc zajęcia edukacyjne, wycieczki, pisząc różnorodne publikacje. Traktuję to nie tylko jako swoją pracę, ale przede wszystkim jako pasję, a także powód do nieustannego samokształcenia, poszerzania wiedzy i umiejętności. Stąd na regałach i w pudłach: roczniki i biuletyny konserwatorskie, przewodniki, literatura regionalna, monografie miast.

Zrozumieć region, ludzi i jego tradycje pomagały mi też powieści A.Kosserta, S.Lenza czy K.Bednarza. Z ogromna przyjemnością wracam także do twórczości Ernsta Wiecherta, którego prozę należy umieścić w jednym rzędzie z największymi dziełami literatury europejskiej. Zbieram jego książki w j.niemieckim, jak i w doskonałych polskich przekładach Tadeusza Ostojskiego. „Dzieci Jerominów” to zdecydowanie jedna z tych książek, które zmieniają bieg życia, zarówno w warstwie literackiej, jak i w ogromnej mądrości zawartej na jej stronach.

Zawsze niezmiennie bawią mnie książki autorstwa Joanny Chmielewskiej, a zwłaszcza Lesio próbujący zamordować personalną zatrutymi lodami Calypso. Jako wierna fanka sagi Gwiezdnych Wojen przeczytałam także kilka książek opowiadających o wydarzeniach, których widzowie nie zobaczą w filmach. Szczególne wrażenie wywarła na mnie Trylogia Dartha Bane'a, dzięki której poznacie jednego z największych i najwybitniejszych Sithów w historii.

Od zawsze fascynował mnie także człowiek, dlatego z przyjemnością sięgam do biografii. Ostatnio „Wylękniony bluźnierca” - biografia Juliana Tuwima. Tuż przed Tuwimem, w jeden wieczór „połknęłam” opowieść o Beksińskich - „Podwójny portret”.

Czytanie biografii może być szczególnie trudne, gdy wiemy jak książka się kończy. Ale nie w przypadku książki pisanej przez Magdalenę Grzebałkowską. Po tej lekturze sięgnęłam po jej najnowszą książkę „1945.Wojna i pokój” - rewelacja, a już dzisiaj z niecierpliwością oczekuję pisanej przez nią biografii Krzysztofa Komedy.

Życie bez czytania jest naturalnie możliwe. Ba! Zapewne człowiek może doskonale radzić sobie w życiu bez książek. Czytanie pochłania czas, nie nabija konta, nie powiększa piersi i dostarcza cierpienia związanego z myśleniem i refleksją o sobie i świecie.

Można żyć bez książek i można być szympansem w pozłacanej klatce. Tylko po co?

Izabela Treutle


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. do Yach #2190792 | 195.136.*.* 27 lut 2017 08:02

  Czyżby ktoś tutaj chciał wymusić na czytelnikach pozytywne komentarze? Halo;-) To nie facebook;-)

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Yach #2190548 | 188.146.*.* 26 lut 2017 17:48

  Nie dość,że rzeczywiście z czytaniem jest problem to jakby brak chętnych do komentarza...w innych tematach pojawia się tyle komentarzy,a szczególnie w przpadku,kiedy można komuś przyłożyć zjadliwym tekstem...czytanie to wspaniała rzecz...polecam czytającym "Pole walki-Prusy"Prita Buttara....niezwykła opowieść o zagładzie Prus Wschodnich przez Armię Czerwoną....po przeczytaniu tej ksiązki zrozumiała będzie decyzja o likwidacji wszelkich pomników ku czci "bohaterów sowieckiej armii"...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages