Wtorek, 22 maja 2018. Imieniny Emila, Neleny, Romy

Ćwiczenia strażaków pod lodem. Zdjęcia i wideo

2017-02-16 13:56:17 (ost. akt: 2017-02-17 09:28:31)

Autor zdjęcia: Kamila Andruszkiewicz

15 lutego nad Jeziorem Wielochowskim lidzbarscy strażacy wraz z kolegami z Bartoszyc przeprowadzili ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodnego.

Na skutym lodem jeziorze wycięto przeręble. Po właściwym zabezpieczeniu, sprawdzeniu sprzętu, nurkowie specjalistycznej grupy wodno – nurkowej z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z Bartoszyc przystąpili do realizacji zadań zgodnie z zaplanowanym scenariuszem ćwiczeń.

Prowadzenie działań poszukiwawczo - ratowniczych w warunkach zimowych wymaga szczególnej ostrożności i dobrego przygotowania.

- Podstawą jest właściwa koordynacja i współdziałanie ratowników zarówno tych pod wodą jak i na powierzchni lodu - powiedział kierownik prac podwodnych asp. Andrzej Mazur z KP PSP Bartoszyce.

Głównym celem ćwiczeń jest wypracowanie właściwych schematów łączności i prowadzenie działań z wykorzystaniem podwodnych technik przyrządowych. Strażacy wykonują działania ratownicze w zakresie podstawowym na powierzchni wody np. ratowanie tonących osób i specjalistycznym (prace podwodne).

Załamujący się lód jest częstą przyczyną wypadków. Niestety, mimo ostrzeżeń, wiele osób nadal wchodzi na zmrożone akweny.

mł. kpt. Tomasz Gowkielewicz

Co robić jeśli pod kimś zarwał się lód:
- nie biegnij w kierunku ofiary – lód w tym miejscu jest na pewno słabszy i nie utrzyma dwóch osób
- wezwij pomoc dzwoniąc z telefonu komórkowego na 112
- podczołgaj się na bezpieczną odległość i podaj lub rzuć cokolwiek, za co można się złapać – linę, gałąź, kurtkę
- jeśli posiadasz linę zawiąż na końcu pętlę używając węzła ratowniczego, osoba wyciągana nie powinna podciągać się na linie, a jedynie być biernie wyciągana
- pomóż ofierze wydostać się na lód
- przebierz ofiarę w suche rzeczy (jeśli nie ma na zmianę, pożycz swoje) i podaj coś ciepłego do picia; w żadnym wypadku nie alkohol!Montaż Kamil Onyszk
Muzyka Pulse GenerationCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages