Sobota, 20 października 2018. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Powstaje stowarzyszenie "Amazonek"

2017-02-08 12:00:00 (ost. akt: 2017-02-08 12:32:44)
Krystyna Zaborowska zainicjowała spotkania "Amazonek" w Lidzbarku Warmińskim. Chce założyć stowarzyszenie wspierające chorych na raka

Krystyna Zaborowska zainicjowała spotkania "Amazonek" w Lidzbarku Warmińskim. Chce założyć stowarzyszenie wspierające chorych na raka

Spotkają się od grudnia z inicjatywy jednej z lidzbarczanek. Mają w planach stowarzyszenie, które będzie wspierało osoby, które zachorowały na raka, głównie chodzi o nowotwory piersi ale nie tylko. Chcą pomagać wszystkim, którzy musieli podjąć walkę z tą straszną chorobą.

— Spotykamy się w każdy wtorek o godz. 16:15 w starym ratuszu — opowiada Krystyna Zaborowska, pomysłodawczyni tej inicjatywy. — Jestem bardzo wdzięczna burmistrzowi Jackowi Wiśniowskiemu za to, że pozwolił nam korzystać z budynku Domu Środowisk Twórczych oraz Bartkowi Zdanowiczowi, który jest w nim gospodarzem. Dzięki nim mamy swoje miejsce i możemy pomagać innym.

Zaczęło się od tego, że kilka lat temu jedna ze znajomych pani Krystyny zachorowała na raka piersi.

— Zaraz później okazało się że ten sam los spotkał kolejną znajomą — wspomina lidzbarczanka. — Zauważyłam, że ta choroba dotyka wielu kobiet w naszym środowisku. Słuchając ich zwierzeń, pomyślałam, że bardzo potrzebują wsparcia w tej bardzo trudnej sytuacji. Bardzo szybko i mnie dopadła ta choroba, z którą podjęłam walkę, wspierana przez rodzinę i przyjaciół. Otoczono mnie ogromną troską i teraz jeszcze bardziej mam świadomość, jak ważne jest, to wsparcie, którego wiele pań nie miała szczęścia doświadczyć.

Pani Krystyna tym razem postanowiła zintegrować na początek "Amazonki". Już w grudniu ubiegłego roku napisała pismo do burmistrza miasta z prośbą o udostępnienie jakiegoś pomieszczenia na spotkania osób chorujących na raka oraz tych które tę walkę już wygrały, ewentualnie osób najbliższych chorych.

— Wiem, że takie spotkania są bardzo potrzebne — mówi Krystyna Zaborowska. — Już sam fakt, że nie jesteśmy z tą straszą chorobą sami, daje nam więcej siły do walki. To bardzo ważne, przekazywanie sobie wzajemnie doświadczeń ale też świadomość, że nie tylko my chorujemy, że z tej choroby można wyjść i długo jeszcze cieszyć się życiem.

Na razie na spotkania przychodzi około dziesięciu pań, to trochę za mało by utworzyć stowarzyszenie, o którym pani Krystyna marzy.

— Zapraszam na nasze spotkanie osoby, które chorowały albo chorują na nowotwory, lub też rodziny osób chorych. Oczywiście zapraszamy też osoby zdrowe, które chciałyby wspierać naszą działalność. Postanowiłam założyć stowarzyszenie, bo wówczas będziemy mogli zapraszać np. lekarzy specjalistów, pielęgniarki, dietetyków itp. Pomagać sobie wzajemnie w tych najtrudniejszych chwilach i cieszyć się z każdej wygranej walki, dopingować do niej.

To bardzo ważne, żebyśmy nie siedziały same ze swoją chorobą w domach, ale też i po wygranej walce powinniśmy się integrować, wspierać w codziennym życiu. Głęboko wierzę w to, że nasz stan psychiczny, optymizm i wiara działają profilaktycznie. Nie dopuszczają do nawrotów choroby, dlatego warto zarażać się wzajemnie siłą i optymizmem.

lub

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. gość #2177743 | 77.254.*.* 8 lut 2017 23:47

    "...na spotkania przychodzi około dziesięciu pań, to trochę za mało by utworzyć stowarzyszenie..." Pani Krystyno, 10 osób to w sam raz by utworzyć stowarzyszenie zwykłe. Stowarzyszenia zwykłe może założyć co najmniej 3 osoby, które zbierają się na spotkaniu (zebraniu) i decydują o: założeniu stowarzyszenia, przyjęciu regulaminu i wyborze przedstawiciela ewentualnie zarządu. Zawsze można przekształcić je w stowarzyszenie rejestrowe. Chce Pani działać w celu, o jakim mowa w ww. artykule, to już może Pani zaczynać. Czy też ma Pani inny ukryty zamiar ...

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages