Czwartek, 17 stycznia 2019. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Biskup Ignacy zaprasza do zamku na swoje urodziny

2017-01-27 12:00:00 (ost. akt: 2017-01-27 12:41:03)
Zamkowa komnata biskupa Ignacego Krasickiego

Zamkowa komnata biskupa Ignacego Krasickiego

Autor zdjęcia: materiały Muzeum Warmińskiego

Już w piątek, 3 lutego na lidzbarskim zamku odbędą się urodziny Ignacego Krasickiego. Ulubioną rozrywką biskupa Krasickiego był teatr, na zamku biskupów w jego czasach działał dworski teatr, dla którego Książę Poetów pisał komedie. Podczas Jego urodzin będzie można między innymi obejrzeć fragmenty jego sztuki pt. „Po modnemu” w wykonaniu lidzbarczan.

W latach 1776-1780 biskup Ignacy Krasicki napisał aż osiem komedii, a wśród nich "Po modnemu", znaną także po tytułem „Krosienka’.

Wiadomo, że w 1790 roku zatrudniał do swoich przedstawień między innymi oficerów z kancelarii generała pruskiego Wilhelma von Schwerin, który całą zimę spędzał w gościnie u biskupa na zamku.

"Krosienka" w rękopisie miały tytuł "Po modnemu", ukazały się drukiem staraniem profesora literatury ks. Adam Jakubowskiego dopiero w 1833 roku i uznawane są za jedną z najlepszych komedii satyrycznych Krasickiego, w której swoim zwyczajem autor piętnuje przywary ludzkie i nałogi. Osią zabawnej intrygi są zabiegi o posag, zamążpójście, pokazane na tle osiemnastowiecznej obyczajowości Rzeczypospolitej szlacheckiej.

Zobaczymy fragmenty komedii Ignacego Krasickiego.
Wystąpią w niej: Tadeusz Krenc, Bożena Lebiedzińska, Teresa Lipska, Alicja i Zenon Drozdowie, Michał Ludkiewicz, Przemysław Trubiło, Michał Lorens, Nadia Serwach, Paweł Truszczyński, Barbara Puszcz.

Specjalny rekwizyt w spektaklu – kołowrotek pochodzi z kolekcji Lucji Kuczyńskiej i Franciszka Podskarbisa z Blanek. Całość przygotowała Beata Błażejewicz-Holzhey.

— Nie zabraknie urodzinowego tortu. Zapraszamy serdecznie, wstęp wolny! — zachęca Małgorzata Jackiewicz-Garniec, kierownik Muzeum Warmińskiego.
Początek imprezy o godz. 17.00.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages