Poniedziałek, 18 czerwca 2018. Imieniny Elżbiety, Marka, Pauli

Popierajcie swojego sołtysa

2017-01-28 09:00:00 (ost. akt: 2017-03-03 20:51:39)
 W ubiegłym roku Super Sołtysem Powiatu Lidzbarskiego została Anna Czeryba. Na zdjęciu z prezesem Grupy WM Jarosławem Tokarczykiem

W ubiegłym roku Super Sołtysem Powiatu Lidzbarskiego została Anna Czeryba. Na zdjęciu z prezesem Grupy WM Jarosławem Tokarczykiem

Autor zdjęcia: Fot. Grzegorz Czykwin

Co było pierwsze jajko czy kura? Nie wiadomo. Tak samo, jak nie wiemy czy pierwsze było sołectwo czy sołtys. W każdym razie urząd sołtysa jest równie stary jak państwo polskie. Sołtysi pojawili się u nas już w czasach pierwszych Piastów.

Rola sołtysa w życiu naszych wsi jest trudna do przecenienia. Sołtys bowiem to podstawowe i zarazem pierwsze ogniwo samorządowe na polskiej wsi. Dobry gospodarz sołectwa potrafi skupić wokół siebie lokalną społeczność, zaktywizować ją i wspólnie realizować cele, które przynoszą korzyść mieszkańcom.

Sołtysi w historii Polski pojawili się w XII wieku. W tamtych czasach sołtys miał we wsi bardzo dużą władzę. Był na przykład sędzią. W odrodzonej Polsce (od 1990 roku) sołtys jest reprezentantem społeczności wiejskiej i działa na podstawie uprawnień nadanych mu przez radę gminy.

Sołtys to oczywiście urząd, ale w dzisiejszych czasach to przede wszystkim lider lokalnej społeczności. Takich najaktywniejszych liderów chcemy pokazać. Stąd pomysł na zorganizowanie plebiscytu SMS na "Najpopularniejszego Sołtysa" z terenu powiatu lidzbarskiego.

Tytuł "Super Sołtysa 2017" Powiatu Lidzbarskiego otrzyma sołtys, który uzyska największą liczbę głosów oddanych za pomocą sms’ów nadesłanych w głosowaniu. Kolejnym dwóm kandydatom zostaną przyznane tytuły Srebrnego i Brązowego Sołtysa.

Plebiscyty na Super Sołtysa 2017 danego powiatu odbywają się we wszystkich powiatach województwa warmińsko-mazurskiego. Sołtys, który uzyska największą liczbę liczbę głosów oddanych za pomocą sms’ów w całym regionie otrzyma tytuł: Super Sołtysa 2017 województwa warmińsko-mazurskiego. Kolejnym dwóm kandydatom, zostaną przyznane tytuły Srebrnego i Brązowego Sołtysa województwa warmińsko-mazurskiego.


W ubiegłym roku tytuł Super Sołtysa zdobyła Anna Czeryba ze wsi Babiak.

Czekamy na Wasze zgłoszenia kandydatów do tytułu Super Sołtysa roku 2017 pod adresem mailowym lidzbarkw@gazetaolsztynska.pl. Termin zgłaszania kandydatur upływa 26 lutego 2017 roku o godzinie 23.59.

Regulamin plebiscytu
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages