Koncerty Noworoczne w Oranżerii Kultury

2017-01-10 13:16:22(ost. akt: 2017-01-10 13:24:22)

Autor zdjęcia: Oranżeria Kultury

Nowy rok tradycyjnie kojarzy nam się ze składaniem sobie życzeń wszelkiej pomyślności. Oranżeria Kultury pierwsze dni 2017 roku przywitała Koncertami Noworocznymi. Była to już druga edycja tego wydarzenia.
Zaproszenie do koncertów przyjęli artyści znani nie tylko z polskich scen operowych i musicalowych, ale także z licznych występów zagranicznych.

Publiczność usłyszała sopranistkę Barbarę Lewicką-Wójcik, barytona Grzegorza Piotra Kołodzieja, skrzypka Michała Marcola i pianistę Pawła Zawadę.

Wszyscy muzycy, oprócz Michała Marcola, który jest koncertmistrzem Filharmonii Olsztyńskiej, związani są zawodowo z Trójmiastem.

Styczniowego, mroźnego wieczoru w Oranżerii Kultury zabrzmiały słynne przeboje operetki i musicalu, najpiękniejsze duety i arie, a wśród nich m. in. Usta milczą, dusza śpiewa z operetki Wesoła wdówka Franza Lehara czy zmysłowy Czardasz Silvy z operetki Księżniczka Czardasza Imre Kalmana.

Pierwsze takty sztandarowego utworu Henry Manciniego Moon River z filmu Śniadanie u Tiffany’ego przeniosły słuchaczy w magiczny świat musicalu, z porywającą arią Przetańczyć całą noc z musicalu My fair Lady Fredericka Loewe czy Gwiazdy z musicalu Nędznicy.

Partie wokalne były przeplatane utworami instrumentalnymi, jak chociażby Marszem wiedeńskim na skrzypce i fortepian Fritza Kreislera.

Styczniowe Koncerty umożliwiły słuchaczom rozpoczęcie Nowego Roku w prawdziwie muzycznym stylu. Zasłuchani zarówno w ogniste, jak i liryczne arie, mogli sobie pogratulować wyboru takiej formy spędzenia noworocznego czasu.

Natomiast wyjątkowa architektura Oranżerii nadała temu wydarzeniu niezwykły charakter.

Elżbieta Sidor


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: OranzeriaKultury

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. gość #2158145 | 94.254.*.* 12 sty 2017 13:31

    Koszty utrzymania znaczna część ? No tak prąd i ogrzanie w adoptowanych budynkach na cele kultury jak i już istniejących by artysta, pracownik miał światło i ciepły tyłek sporo kosztuję, nie tyle co płace ; ) Właśnie strategia rozwoju miasta oparta między innymi na kulturze 6,5 mln zł? Moim zdaniem mija się z celem, mieszkańcy powinni mieć wiedzę ile ta cała kultura wynosi w tym mieście. p.s nie podawałem nic o 8mln zł

    odpowiedz na ten komentarz

  2. gościu #2157570 | 217.153.*.* 11 sty 2017 18:25

    Zatem błąd który Ci się przytrafił to tylko (???) 1,5 mln - wcześniej podałeś cyfrę 8 mln. Ale to i tak cały czas propaganda (wyciągnięta jedna liczba w celu podparcia wątpliwej krytyki) nie mającą nic wspólnego z rzetelną analizą finansową. Bo po pierwsze tam są różne koszty - znaczna ich część to koszty utrzymania infrastruktury (budynki i ich utrzymanie, sprzęt, remonty, obsługa techniczno-organizacyjna) - te koszty zawsze trzeba będzie ponieść, nieważne co będzie w tych obiektach. Po drugie taka wyrwana z kontekstu liczba nie ma sensu. Analiza finansowa polega na porównaniu różnych rzeczy ze sobą z uwagi na kryteria, które uznajemy za najważniejsze dla miasta, jego strategii rozwoju, dla mieszkańców. W sytuacji budżetu samorządowego najlepiej byłoby zastosować kryterium efektywności wydawania środków przez daną jednostkę, czyli ile, co i jakiej jakości dostajemy (i jak to sie ma do realizacji celów strategicznych miasta) jako mieszkańcy w wyniku funkcjonowania danej jednostki. Nie ma tu miejsca by rozpisywać jak w szczegółach można to zrobić, ale zawsze jest to możliwe. W takiej analizie należy porównać wszystkie obszary działania samorządu, a nie wybrać jeden i zachwycać się ile to kasy idzie na kulturę, sport, pomoc społeczną, administrację, itd.. Mało kto to robi i nasze samorządy nie są tu wyjątkiem. Jednak jakiekolwiek uwagi, że na coś wydajemy za dużo albo za mało nie mają ekonomicznie znaczenia (to tylko argumenty do rozgrywek politycznych na poziomie lokalnym i stosowane do osobistych ataków) - dlatego jeśli "gościu" chcesz używać liczb, to zrób to tak jak należy, bo inaczej to tylko szum informacyjny robisz.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  3. gość #2157325 | 94.254.*.* 11 sty 2017 13:55

    Zapraszam do internetu lub bezpośrednio do starosta lub urzędu miasta i ustaw budżetowych miasta i powiatu ! MDK , LDK , oraz biblioteki a w nich m.in (DŚT Ratusz, Oranżeria ) plus imprezy kulturalne z "promocji " to ok 6,5 mln zł rocznie na kulturę !

    odpowiedz na ten komentarz

  4. gościu #2156978 | 217.153.*.* 11 sty 2017 00:29

    Do garnka nie włożysz mnóstwa rzeczy, które są utrzymywane z podatków - spróbuj np włożyć tam boisko lub halę sportową, albo np edukację. Szereg innych rzeczy też się do garnka nie zmieści. Analizę na co, ile i czy słusznie wydawane są pieniądze podatkowe powinieneś zrobić analizując dokładnie budżet miasta - znajdziesz tam mnóstwo, znacznie zdecydowanie większych wydatków niż kultura, jak również znajdziesz szerokie pole nieefektywności gdy zobaczysz co dostajemy w różnych miejscach za wydawane pieniądze. Na kulturę w tym mieście od zawsze wydawane było mało, bo to nie jest produkt pierwszej potrzeby i wyborów dzięki temu nie wygrasz - wydaje się niezbędne minimum. Dlatego ciesz się, że mogłeś (gdybyś tylko chciał) posłuchać koncertu, bo znalazł się ktoś kto chciał go zorganizować i ktoś kto chciał to sfinansować. Natomiast prawdziwą analizę finansową odpowiadającą na pytanie dlaczego płacimy duże podatki, zrób przy okazji informacji o budżecie miasta - może dzięki temu paradoksalnie na kulturę znalazłoby się więcej kasy.

    Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. gość #2156919 | 195.136.*.* 10 sty 2017 22:16

      Trzeba było tym paniom powiedzieć by nie trzymały bilecików dla "szych " to by starczyło dla wszystkich ! Kto to sponsoruje oprócz m.in prywaciarzy ? Kultury do garnka nie włożę, władze w końcu powinny zając się obniżaniem horrendalnych wszelakich podatków nałożonych przez poprzednie władze !!!

      Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

      Pokaż wszystkie komentarze (8)
      2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5