Poniedziałek, 21 października 2019. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Lidzbark Warmiński bez wad... postawy

2017-01-21 12:00:00 (ost. akt: 2017-01-21 13:22:12)
Ćwiczenia stabilizacyjne kręgosłupa

Ćwiczenia stabilizacyjne kręgosłupa

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Lidzbark Warmiński chce zbadać postawy wszystkich dzieci w przedszkolach i szkołach podstawowych, i oczywiście wdrożyć program rehabilitacji. Wady postawy u dzieci i młodzieży są coraz powszechniejsze, sprzyja im między innymi siedzący tryb życia. Burmistrz miasta i pomysłodawcy projektu postanowili przyjrzeć się temu problemowi w naszym mieście w wdrożyć działania profilaktyczne.

— Wiem jak ważne jest zdrowie młodych ludzi — mówi burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski. — Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że współcześnie młodzi ludzie bardzo dużo czasu spędzają w pozycji siedzącej, statycznej w szkole i w domu przy komputerach, o wiele więcej niż my w czasach naszego dzieciństwa. To oczywiście odbija się na ich postawach, kośćcu, dlatego ważne jest aby wady postawy wykrywać jak najszybciej i wdrożyć intensywne ćwiczenia korekcyjne, rehabilitację, ale żeby przyniosły odpowiedni skutek, najpierw trzeba zrobić rozpoznanie, czyli zbadać dziecko i indywidualnie dobrać ćwiczenia.

Na pomysł przebadania pod kątem wad postawy lidzbarskie dzieci wpadły niezależnie od siebie trzy osoby: radny Wojciech Korzeniewski, fizjoterapeuta dr Jaremi Sciepurko z Gdańska, który pochodzi z Lidzbarka Warmińskiego oraz redaktor naczelna Gazety Lidzbarskiej.

Pomysł spodobał się burmistrzowi miasta oraz jeszcze dwóm radnym - Piotrowi Pasternakowi i Tomaszowi Naumczykowi i tak powstała grupa inicjatywna projektu.

— Planujemy spotkania z rodzicami, ponieważ potrzebna jest zgoda rodziców tak na badania, jak i na ewentualną rehabilitację, ćwiczenia korekcyjne itp. działania — mówi burmistrz Jacek Wiśniowski.

— Ten program, aby był skuteczny wymaga aktywności ze strony rodziców — wyjaśnia dr Jaremi Sciepurko. — Bardzo dużo zależy od ich zaangażowania i oczywiście zaangażowania nauczycieli, wychowawców.

Prawidłowy rozwój kręgosłupa u dzieci jest niezwykle ważny dla ich zdrowia, teraz a także w przyszłości. W projekcie ma być użyte urządzenie, które precyzyjnie opisze wady kręgosłupa, klatki piersiowej, wady kończyn dolnych np. płaskostopie, stopy koślawe, czy szpotawe.

Rodzice dostaną do ręki wydruk z opisem badania ich dziecka. Badanie dla rodziców będzie nieodpłatne, zostanie wykonane na koszt miasta.

Grupa inicjatywna z burmistrzem Jackiem Wiśniowskim na czele chce następnie wdrożyć profilaktykę. Przeszkoleni zostaną wybrani nauczyciele, wychowawcy a rodzice i dzieci dostaną instruktarz, który pozwoli im ćwiczyć z dziećmi także w domach.

Warto zawalczyć o zdrowie naszych dzieci. Pamiętajmy, że tak powszechne już nieprawidłowe ułożenie nóg podczas siedzenia, garbienie się, przeciążanie plecakami szkolnymi, siedzący tryb życia, w końcu np. skolioza, sprzyjają nie tylko degradacji kośćca, ale też negatywnie wpływają na narządy wewnętrzne naszego organizmu. Profilaktyka jest bardziej skuteczna, jeśli rozpoczniemy ją odpowiednio wcześnie.
lub

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ol #2183969 | 213.5.*.* 16 lut 2017 14:09

  W przedszkolu na ul. Kromera dzieci mają korektę 2 razy w tygodniu.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Bolek #2167167 | 195.136.*.* 24 sty 2017 17:01

  Kiedyś w szkołach była gimnastyka korekcyjna dla dzieci z wadami postawy ale władze miasta obecnie nie dają na to funduszy więc niech się nie chwalą że mają nowe pomysły

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. do klara #2166599 | 195.136.*.* 23 sty 2017 22:21

   Strefa ekonomiczna została powiekszona i rozparcelowana na mniejsze działki ! Od 2015 brak rąk do pracy nie zacheca nowych przedsiębiorców do otwierania nowych zakładów ! Władze uchwałodawcza w mieście stanowi wiekszościowa rada miasta(WNMO PO) to ona tak naprawdę pełni władze w mieście tam proszę kierować pytanie .

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. klara #2165967 | 213.5.*.* 23 sty 2017 09:17

    Panie Burmistrzu, gdize ten obiecany przez pana rozwój gospodarczy miasta, gdzie rozwój strefy ekonomicznej i te nowe miejsca pracy. Jakimiś pierdołami pan się zajmuje zamiast realizowac swój program

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. Ozat #2164811 | 94.254.*.* 21 sty 2017 15:45

    Brawo burmistrz za zaakceptowanie !CZAS ZMIAN ;:)

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages