Sobota, 4 lipca 2020. Imieniny Aureli, Malwiny, Zygfryda

Betlejem Narodów - kolędy zabrzmiały w trzech językach

2016-12-15 12:00:00 (ost. akt: 2016-12-15 12:29:07)
Betlejem Narodów skupiło trzy narody: polski, ukraiński i niemiecki

Betlejem Narodów skupiło trzy narody: polski, ukraiński i niemiecki

Autor zdjęcia: Ewa Lubińska

To był już 23. Wieczór Adwentowy Betlejem Narodów organizowany co roku przez Mniejszość Niemiecką w Lidzbarku Warmińskim. Zawsze jest wyjątkowy, bo biorą w nim udział przedstawiciele trzech narodów: niemieckiego, ukraińskiego i polskiego.

Kolędy w trzech językach - polskim, ukraińskim i niemieckim popłynęły w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Pilniku w niedzielny wieczór. Spotkanie poprzedziły warsztaty adwentowe dla młodzieży w lidzbarskim Zaciszu Leśnym, do którego młodzi ludzie przyjechali już w piątek, 9 grudnia.

— W warsztatach wzięło udział około 60 osób — opowiada organizatorka Ewa Huss-Nowosielska. — Oficjalnie uczestników było mniej, ponad pięćdziesięcioro, ale co roku odwiedzaj nas te osoby, które kiedyś były uczestnikami i tęsknią za tą atmosferą. Przyłączają się więc do pracy.

W Zaciszu Leśnym nie tylko powstały upominki dla gości niedzielnego Wieczoru Adwentowego, ale też młodzi ludzie przygotowywali przedstawienie i jasełka. Warsztaty były więc bogate w zajęcia - od rękodzieła, przez taniec, śpiew, do sztuki aktorskiej.

Młodzież spała w ośrodku, miała zapewnione posiłki i opiekę instruktorów. Młodymi ludźmi opiekowali się między innymi: Danuta Niewęgłowska, Agnieszka Krzywiel, Sylwia Matczak, Żaneta Szperkowicz, Dorota Cieklińska oraz Magda i Orest Ortyńscy, a także oczywiście Ewa Huss-Nowosielska.

Warsztaty Adwentowe odbywają się od 13 lat.

Najmłodszy uczestnik warsztatów miał osiem, a najstarszy 25 lat. Grupę tworzyli między innymi członkowie zespołu ludowego Saga z Bartoszyc, Teatr "Spiegel" ("Lustro") Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej "Warmia".

Młodzi ludzie przygotowali 150 kartek świątecznych i 100 kolorowych bombek z piórkami i cekinami, które wręczyli w niedzielę gościom Wieczoru Adwentowego.

Sam Wieczór Adwentowy jak co roku przyniósł wiele wzruszeń. Jego uczestnicy tradycyjnie zasiedli przy udekorowanych stołach, gdzie królowały świąteczne dekoracje i słodycze. Obejrzeli przygotowane na warsztatach przedstawienie "Świniopas", Jasełka oraz tańce ludowe.

Wysłuchali też polskich, ukraińskich i niemieckich kolęd. Był też święty Mikołaj z prezentami oraz wspólne śpiewanie pastorałek w różnych językach. Jedną z kolęd "Cicha noc" wszyscy zaśpiewali właśnie w trzech językach. Była zwrotka po polsku, po ukraińsku i po niemiecku. Takie jest Betlejem Narodów.

Warsztaty adwentowe są finansowanie między innymi przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w Niemczech.
lub

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages