Sobota, 23 czerwca 2018. Imieniny Albina, Wandy, Zenona

To strażnicy troszczą się o nasze wody

2016-12-13 09:00:00 (ost. akt: 2016-12-13 11:57:00)
Funkcjonariusze SSR i członkowie lidzbarskich kół co roku organizują wielkie sprzątanie nad naszymi akwenami

Funkcjonariusze SSR i członkowie lidzbarskich kół co roku organizują wielkie sprzątanie nad naszymi akwenami

Autor zdjęcia: archiwum koła

Choć na co dzień ich nie widać, nie znaczy, że nie pracują. Patrolują brzegi zbiorników wodnych i dbają o nie, a także o populację ryb. Walczą z kłusownikami, których na naszych terenach nie brakuje.

Są wędkarze, którzy uważają kontrole Społecznej Straży Rybackiej za zło konieczne. Część uważa, że są niepotrzebne i stworzone tyko po to, żeby państwo mogło czerpać z uprawiania wędkarstwa finansowe korzyści. Czy tak jest naprawdę?

Funkcjonariusze Społecznej Straży Rybackiej tylko w tym roku skontrolowali ponad 600 osób. Sprawdzili, czy wędkujący posiadają kartę wędkarską i pozwolenie na połów, czy przestrzegają okresów ochronnych i przepisowej wielkości ryb. Duży nacisk kładą także na czystość i porządek nad akwenami. Choć dzięki regularnym kontrolom sytuacja nad wodą się poprawiła, ciągle napotykają na sprzęt do kłusowania. Samołówki, haki i sieci są zabezpieczane, a sprawy są przekazywane policji.

- Bardzo pomocni w walce z kłusownikami są sami wędkarze, którzy informują nas o dziwnych sytuacjach nad wodą - powiedział komendant SSR Tomasz Nowik. Jedna z takich sytuacji miała miejsce w listopadzie. - Dostaliśmy telefon, że nad Jeziorem Wielochowskim ktoś zastawił siatki kłusownicze. Strażnicy wyjęli je z wody i zabezpieczyli. Dzięki dobrej współpracy wędkarzy i strażników uwięziony półtorakilowy okoń odzyskał wolność - napisał na profilu Facebook Koła PZW nr28 Miasto Tomasz Nowik.

Podobna sytuacja miała miejsce podczas głośnej akcji wylewania do Łyny nieczystości. Tu także pomogli wędkarze, a komendant wraz z policją, przeprowadził kontrolę w przepompowni ścieków. Procederu zaprzestano.

Straż współpracuje również z lidzbarskimi kołami wędkarskimi, zwłaszcza, że komendant jest także prezesem Koła Miasto. Dzięki nim tylko w tym roku wpuszczono do Łyny m.in. 234 kg sandacza, czy 18 tys. sztuk narybku jazia. Zorganizowano także wiele zawodów wędkarskich na fosie i nie tylko, w tym zawody charytatywne z których dochód został przeznaczony na budowę placu zabaw dla dzieci. Prowadzone są także zajęcia szkółki wędkarskiej, w których uczestniczą najmłodsi wędkarze.

Działalność SSR odbywa się na wielu płaszczyznach. Z jednej strony to walka z kłusownikami, a z drugiej promowanie wędkarstwa i dbanie o nasze zbiorniki wodne. Gdy następnym razem poproszą nas o pokazanie karty wędkarskiej uśmiechnijmy się, bo robią to dla nas. Strażnicy za swoją pracę nie dostają wynagrodzenia.

Pamiętajmy, że tylko wspólnie możemy zadbać o własne podwórko. Jeśli jesteście świadkami podejrzanych zachowań nad naszymi wodami zgłoście to Społeczne Straży Rybackiej lub policji.

Kamil Onyszk

Węgorz uwolniony z kłusowniczej pułapki
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Daw #2134956 | 94.254.*.* 14 gru 2016 10:27

  Komendant , Funkcjonariusze , brakuje tylko Generałów.... żałosne Napiszcie wprost -wolontariusze

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. mala #2134064 | 213.5.*.* 13 gru 2016 14:36

  niech rybacy/wędkarze uważają na to co wyrywają żeby zrobić sobie stojak na wędkę, posadziłam kilka razy za siatką działki niewielkie drzewka i kiedy przyszłam za zobaczyć czy rosną ( zaznaczam, że były ogrodzone) to tylko miejsce po nich zostało... Panowie kochani zabierajcie ze sobą stojaki na wędki, a nie robicie sobie je z cudzych drzewek.. Pozdrawiam

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. eno #2134009 | 195.136.*.* 13 gru 2016 12:48

  Jaki kraj tacy Guardians of the Galaxy...

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages