Piątek, 3 lipca 2020. Imieniny Anatola, Jacka, Mirosławy

Obrazki z Szekspira - teatr w Oranżerii

2016-12-09 11:15:32 (ost. akt: 2016-12-09 11:17:31)

Autor zdjęcia: Oranżeria Kultury

3 grudnia Oranżeria Kultury ponownie zaprosiła do swych zabytkowych wnętrz miłośników teatru. Kończący się właśnie rok Szekspira stał się impulsem do przedstawienia publiczności opowieści o najbardziej znanych i charakterystycznych motywach jego twórczości.

Szekspira „znają wszyscy”. I wcale nie trzeba czytać jego dramatów czy komedii. Bohaterowie Szekspira, charakterystyczne motywy i wiele cytatów są inspiracją niezliczonej ilości książek, setek filmów, skeczów kabaretowych, kostiumów czy rozpraw filozoficznych. Szekspir, nie zawsze uświadomiony, towarzyszy nam praktycznie na każdym kroku.

Sobotnie przedstawienie pt. „Obrazki z Szekspira”, było dowolną interpretacją tych najbardziej znanych motywów.

Występ poprzedziły misterne przygotowania, zarówno w warstwie artystycznej, ale także w pracochłonnej charakteryzacji i pięknych kostiumach. Spektakl zrealizował „Teatr Jak Marzenie” w ramach projektu Stowarzyszenia Kobiet „Miej Marzenia” zatytułowanego „Szekspir to czy nie Szekspir” współfinansowanego ze środków Funduszu Aktywizacji Twórczości Teatralnej.

Tego wieczoru usłyszeliśmy m.in.: polsko-angielską wersję jednego z miłosnych Sonetów, zadrżeliśmy od złowieszczych przepowiedni czarownic z Makbeta, zahipnotyzowani wpatrywaliśmy się w snujące postacie ogarniętej szaleństwem Ofelii. Romeo i Julia, a właściwie ich zwielokrotnione postacie, zaprezentowali się nam na wybiegu w strojach nawiązujących do epoki elżbietańskiej. Podobnie jak publiczność, która do dyspozycji otrzymała białe kołnierze i zdobne mankiety. Na naszych oczach rozgrywał się także rycerski pojedynek i rodzinne problemy z dorastającą nastolatką.

Ogromną rolę w przedstawieniu zagrało światło i dźwięk budujące niesamowitą atmosferę i potęgujące wybrzmiewające słowa. Siły nadprzyrodzone, magiczne wydarzenia i wzmacniające te wrażenie dźwięki, są częstym elementem dzieł Szekspira, który po mistrzowsku budował fantastyczny świat swojej twórczości.

Na scenie wystąpiło ponad 20 aktorów, którzy co chwila nagradzani byli gromkimi brawami przez zachwyconą publiczność. Warto dodać, że w przedstawieniu wzięły udział nie tylko osoby dorosłe, ale także wielu uczniów lidzbarskich szkół, w tym szkoły podstawowej. Takie nietypowe przedstawienie dzieł Szekspira z pewnością zaskoczyło, ale także przekonało niejedną osobę do tego, by po powrocie do domu sięgnąć po książkę i być może spojrzeć na nią zupełnie innym okiem.

Oranżeria Kultury


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: OranzeriaKultury

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Aneta #2132786 | 37.47.*.* 11 gru 2016 12:10

  Po prostu rewelacja. Fajnie, że komuś się chce robić takie rzeczy. Brawo

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Andrzej #2132683 | 217.153.*.* 11 gru 2016 07:42

  Świetna impreza. Gratuluję występującym i organizatorom. Bawiłem się przednie!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Ewka #2131203 | 81.190.*.* 9 gru 2016 11:40

  dom wariatow.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages