Czytanie, to dla mnie podróż w nieznane

2016-11-28 09:00:00(ost. akt: 2016-11-28 09:11:03)

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Czytanie, to dla mnie podróż w nieznane miejsca, poznawanie nowych ludzi i sytuacji. Jak sięgam pamięcią czytałam zawsze. Lubię czytać wspomnienia, biografie oraz powieść historyczną.
Ostatnio zafascynowana jestem powieścią obyczajową polską, gdzie porusza się ważne tematy społeczne, pracę w korporacji, czy życie na prowincji.

Lubię książki, które po przeczytaniu „nosi się w sobie” przez parę dni.

Szukam w powieściach informacji o ludziach i otaczającym nas o świecie przekazane w sposób ciekawy i barwny.

Nie zwracam uwagi na tytuły, lecz na treść książki.
Pamiętam powieść biograficzną o Paganinim, która opowiada o fenomenie talentu muzycznego. Zrozumiałam, że talent to dar, który ma niewielu.

Paganini wszędzie słyszał muzykę, nawet wtedy, kiedy skrzypiały drzwi. Ciekawa też była powieść zbeletryzowana o Vincencie van Gogh, który był bardzo biedny i niedoceniony w czasie swojego życia.

Bardzo długo „nosiłam w sobie” wspomnienia lekarki, która mieszkała na Wołyniu i przeżyła wielki głód, wypędzenie do Kazachstanu oraz trudy powrotu do Polski. Polecam wszystkim, którzy niewiele wiedzą o tamtych czasach, a chcieliby dowiedzieć się w sposób przystępny i ciekawy.(Franceska Michalska "Cała radość życia. Na Wołyniu, w Kazachstanie, w Polsce".)

Z książek, które czytałam ostatnio poleciłabym "Dzień cudu" Wioletty Sawickiej, która opowiadając losy bohaterów przeplata ważne słowa i myśli, które dotyczą każdego człowieka.

Obecnie poznaję Wietnam, dzięki opowieści Andrzeja Mellera w książce "Czołem, nie ma hien. Wietnam, jakiego nie znacie".
Czy warto czytać? Tak, jest to nie tylko alternatywa do spędzania czasu, ale wypoczynek, rozrywka i wiedza. Myślę, że ludzie nie czytają tylko dlatego, że nie "spotkali" książki, która jest dla nich.

W takiej chwili przypomina mi się rozmowa z młodym czytelnikiem w bibliotece, który powiedział, że odkrył książki po skończeniu szkoły, kiedy musiał siedzieć w bibliotece, bo czekał na pojazd.

Zaczął czytać z nudy książkę sensacyjną i tak go zafascynowała, że sięgnął po następne. Powiedział, że nie czytał do tej pory, bo nie wiedział, że są teraz tak "fajne powieści".

Zawsze jest dobry czas na czytanie, trzeba tylko chcieć.

Dorota Paleń-Krajewska

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5