środa, 20 listopada 2019. Imieniny Anatola, Edyty, Rafała

Chcesz pomóc lidzbarskiemu szpitalowi? Uważaj, bo ktoś może cię wykorzystać

2016-11-21 10:09:02 (ost. akt: 2016-11-21 10:13:11)

Autor zdjęcia: Kamil Onyszk

Działają w całej Polsce. Najpierw przekazują książki, a później zbierają na nie pieniądze. Zebrana kwota może wielokrotnie przewyższać wartość "darowizny". A co z nadwyżką?

Z redakcją Gazety Lidzbarskiej skontaktował się Marek Szałkowski, właściciel firmy Markus. - Otrzymałem telefon od przemiłej Pani, która twierdzi, że zbiera fundusze, od lokalnych przedsiębiorstw, na materiały które zostaną przekazane na oddział dziecięcy szpitala w Lidzbarku Warmińskim. Zadeklarowałem kwotę, którą skłonny byłbym wspomóc akcję.

Pan Marek pojechał na oddział, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o zbiórce. Pielęgniarki początkowo nic o niej nie wiedziały. Po kilku telefonach udało się ustalić kilka faktów. Do szpitala zgłosił się przedstawiciel Spełniamy Marzenia sp. z o.o. i przekazał darowiznę w postaci książek dla dzieci. Oczywiście bezpłatnie. Trzeba było tylko pokwitować ich odbiór. Nie wyczuwając podstępu paczkę przyjęła pielęgniarka oddziałowa. Jak się później okazało, wiąże się to z pewną umową.

W dokumencie przekazanym razem z książkami są wyszczególnione publikacje oraz siedmiopunktowe oświadczenie. W punkcie 3 czytamy: "Podpisanie oświadczenia jest równoznaczne ze zgodą na pozyskiwanie przez Spełniamy Marzenia Sp. z o. o. środków na materiały przekazane do placówki". Oznacza to, że przyjmując darowiznę szpital upoważnia firmę do zbieranie środków na pokrycie jej kosztów.

Nie ma żadnych informacji, że w przyszłości planowane są kolejne darowizny na rzecz oddziału. Do tego dochodzi punkt 4 oświadczenia: "Środki pieniężne (…) zostaną przekazane na pokrycie kosztów zakupu materiałów przekazanych nieodpłatnie do Jednostki oraz dalszą działalność Spełniamy Marzenia sp. z o. o.".

Spółka przekazała na rzecz szpitala 18 książek: 5 egz. bajek, 10 encyklopedii dla dzieci, 2 biblie i 1 egz. baśni dla dzieci. Na niektórych z nich widnieje cena 8,99 zł. Szacowana wartość książek wynosi 250-300 zł. A ile można na tym zarobić na "dalszą działalność fundacji"?

Marek Szałkowski jest tylko jednym z przedsiębiorców naszego powiatu, do którego odezwał się przedstawiciel firmy. W trakcie naszej rozmowy z Agnieszką Lasową, dyrektorką lidzbarskiego szpitala, zadzwoniła pani, która chciała także przekazać środki. Nie da się ustalić ile osób wyraziło gotowość pomocy oddziałowi dziecięcemu, ale z pewnością można stwierdzić, że zebrana kwota co najmniej kilkakrotnie przewyższy wartość "darowizny". Ile pieniędzy zostanie na "dalszą działalność" spółki i na czym będzie ona polegała?


- Oświadczenie podpisała osoba nieuprawniona do reprezentacji ZOZ w Lidzbarku Warmińskim, więc nie jest ono dla nas wiążące - mówi dyrektor Szpitala Powiatowego w Lidzbarku Warmińskim - Książki odeślemy, a szpital odcina się od wszelkich związków z Spełniamy Marzenia sp. z o.o. Jeśli ktoś chce przekazać darowiznę może oczywiście to zrobić, ale bezpośrednio w naszej placówce.

Okazało się, że nie jest to pierwsza tego typu zbiórka zorganizowana przez Spełniamy Marzenia sp.z.o.o. Media pisały o akcjach w całym kraju. Podobna sytuacja miała miejsce w Szpitalu Powiatowym im. Jana Pawła II w Bartoszycach. Tu również dyrekcja nie pozwoliła na przyjęcie darowizny. Skontaktowaliśmy się ze szpitalami w Biskupcu, Olsztynie i Ostródzie ale jak do tej pory nikt o sprawie nie słyszał.

- Powiedziałem przez telefon, że mogę sam dostarczyć pieniądze do szpitala. Usłyszałem, że jeśli to nie problem to lepiej przekazać je kurierowi. Kurier przyjechał, ale nie dostał ani grosza. Mam nadzieję, że nikt się na to nie nabierze - powiedział Marek Szałkowski.

Próbowaliśmy skontaktować się z firmą ale bezskutecznie.

Kamil Onyszk

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. szmaciarze... #2117329 | 208.81.*.* 21 lis 2016 12:57

  banda zlodzieji... Typowo to polskie...

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. maniutek #2117288 | 37.47.*.* 21 lis 2016 11:35

  Złodziejstwo na każdym kroku ...

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages