11 listopada - Święto Niepodległości. Pamiętamy

2016-11-17 08:35:48(ost. akt: 2016-11-17 08:39:41)

Autor zdjęcia: Anna Rutkowska

Obchody Dnia Niepodległości w Gimnazjum nr 2 miały charakter wielopłaszczyznowy.
Już z początkiem listopada w naszej szkole pojawiły się akcenty świadczące o zbliżającym się Święcie Niepodległości. Uczniowie z tej okazji wykonali gazetkę ścienną, a przy wejściu rozwiesili duże plakaty.

Jak co roku został zorganizowany też konkurs historyczny: „Drogi do niepodległości”. Cieszy się on dużą popularnością wśród młodzieży. Wzięli w nim udział uczniowie klas trzecich i drugich.

Zmagania miały formę testu pisemnego. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą obejmującą wydarzenia z lat 1794 – 1922 (od powstania kościuszkowskiego do - ukształtowania granic wyzwolonej Polski). Wykonywali różnorodne zadania: dopasowywali obrazy i postacie do wydarzeń, korzystali z tekstów źródłowych, map, ilustracji.

Celem konkursu było rozbudzanie zainteresowań historycznych, a w szczególności utrwalanie pamięci o tych, którzy walczyli z bronią w ręku o wolną i niepodległą ojczyznę: o ludziach, którzy bronili języka i kultury polskiej w czasach niewoli. Kształtowanie świadomości historycznej wśród młodego pokolenia żyjącego w państwie wolnym i demokratycznym.

Najlepsze wyniki uzyskali:

I miejsce Konrad Ptasznik II b,
II miejsce Kornel Lipka i Jacek Leszczewski III b
III miejsce Przemek Bołoczko II b i Gabriel Hanczaruk III c

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i gratulujemy.


Z okazji Dnia Niepodległości w Szkole Podstawowej nr 4 im Jana Pawła II w Lidzbarku Warmińskim zorganizowano wystawę "Od Solidarności do wolności". Inspiratorem tego wydarzenia był nauczyciel historii Wiesław Nowosielski.

Istotną rolę w projekcie odegrali uczniowie klasy II b Gimnazjum nr 2, którzy pod kierunkiem pani Lucyny Królikowskiej wcielili się w rolę przewodników po wystawie. Przeprowadzali swoich kolegów po kolejnych salach wystawowych i wyjaśniali zawiłe losy najnowszej historii Polski. Wystawę, jak już wspomnieliśmy, podzielono na trzy części.

Pierwsza to "Soildarność 1980 a 1989", druga - "Propaganda stanu wojennego" a trzecia prezentowała życie codzienne obywateli w PRL-u. Końcowym, ale jakże mocnym akcentem, był pokaz multimedialny, prezentujący zdjęcia ze stanu wojennego, wzbogacony muzyką Przemysława Gintrowskiego i Jacka Kaczmarskiego. Tę część przygotował pan Mariusz Królikowski.

Wystawa była wielką atrakcją dla młodzieży. Stała się podróżą w całkiem nieznane im, ale nie tak odległe czasy. Liczne pytania uczniów świadczyły o ich zainteresowaniu.

Dziękujemy Dyrekcji Zespołu Sz - P 4 za możliwość uczestniczenia w tym wydarzeniu.

Lucyna Królikowska, Wiesław Nowosielski




Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: gimnazjum2lw

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5