Premierowy koncert Ani Brody w Oranżerii Kultury

2016-11-10 10:00:00(ost. akt: 2016-11-10 11:31:01)

Autor zdjęcia: Mariola Adela Karpowicz

W niedzielę, 6 listopada Oranżeria Kultury w Lidzbarku Warmińskim zaprosiła na wieczorne spotkanie z tradycyjną muzyką regionu Warmii i Mazur. Okazją do spotkania był premierowy koncert prezentujący najnowszą płytę Ani Brody pt. "Thousand Lakes".
Płyta ukazała się 4 listopada i powstała m.in. dzięki wsparciu w projekcie crowdfundingowy na portalu Polak Potrafi. Dzięki jej powstaniu każdy z nas ma możliwość poznania bliżej tradycji muzycznych regionu Warmii i Mazur.

Ania Broda pochodzi z „krainy tysiąca jezior” i chociaż wiele podróżuje zawodowo, kocha swoją małą ojczyznę i zawsze wraca do niej z ogromną przyjemnością.

Jak przyznaje artystka, od wielu lat grająca muzykę folkową, również dla niej tworzenie tej płyty było odkrywaniem tej ojczyzny na nowo. Wielokrotnie spotykając się z opinią, że w tym regionie nie ma ciekawej muzyki tradycyjnej, wyszła temu naprzeciw i rozpoczęła poszukiwania m.in wśród zapisów Oskara Kolberga, archiwów Instytutu Sztuki PAN, czy archiwów Polskiego Radia Olsztyn.

Zaskoczyły i zafascynowały ją melodie, energia tej muzyki, jej szlachetność, dojrzałość i głębia. I tak powstała płyta, która wpisuje się także w działania Oranżerii Kultury promującej zarówno wiedzę o Warmii i Mazurach, ale także młodych utalentowanych artystów z tego regionu.

Niedzielny koncert był także kolejnym z koncertów, który odbył się dzięki mecenatowi lidzbarskiej firmy „Szkło Sp. zo.o.” na stałe wspierającej Oranżerię Kultury w organizacji przedsięwzięć edukacyjno-kulturalnych.

Koncert zgromadził liczną publiczność i wielu słuchaczom dostarczył zaskakujących wrażeń. Obok Ani Brody śpiewającej i grającej na cymbałach wileńskich, wystąpili także: Iwona Sojka – skrzypce oraz Jacek Mielcarek – saksofon, klarnet i duduk.
Muzyka regionu okazała się być wielobarwna, dynamiczna, różnorodna, a także niesłychanie liryczna i emocjonalna. Owacja na stojąco była najlepszym wyrazem zadowolenia słuchaczy. Publiczność przyjęła muzykę Warmii i Mazur entuzjastycznie i być może dla wielu stanie się ona pierwszym krokiem do odkrywania tradycji tego regionu.

I.Treutle


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: OranzeriaKultury

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5