Pamiętamy

2016-11-08 11:00:00(ost. akt: 2016-11-08 11:10:47)
 Biskup Polowy Wojska Polskiego gen. dyw. prof. dr hab. Tadeusz Płoski poświęcił ulicę Waldemara Milewicza w Lidzbarku Warmińskim, przy której znajduje się siedziba naszej redakcji

Biskup Polowy Wojska Polskiego gen. dyw. prof. dr hab. Tadeusz Płoski poświęcił ulicę Waldemara Milewicza w Lidzbarku Warmińskim, przy której znajduje się siedziba naszej redakcji

Przez cały listopad będziemy wspominali tych, którzy odeszli na wieczność ale pozostawili po sobie ślad w naszej pamięci. W ubiegłym tygodniu wspominaliśmy świętej pamięci: Krystynę Sroka, ks. Andrzeja Krużyckiego, Andrzeja Juzwiszyna i Czesława Pieczykolana. Dzisiaj przypominamy Biskupa Polowego Wojska Polskiego gen. dyw. prof. dr hab. Tadeusza Płoskiego.
Biskup Tadeusz Płoski zginął w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Pochodził z Medyn. Uczył się w Kłębowie i w lidzbarskim ogólniaku. Często odwiedzał swoje rodzinne strony. Tutaj miał i nadal ma wielu przyjaciół.
 Jednym z nich jest nauczyciel Andrzej Kędzierski, przewodniczący Rady Miasta, który chodził z biskupem Płoskim do jednej klasy liceum.


— Biskup Tadeusz Płoski był wspaniałym kolegą — wspominał na łamach Gazety Lidzbarskiej nauczyciel. — Nigdy nie zapominał o przyjaciołach i kolegach. Świadczy o tym chociażby imienne zaproszenie na Ingres, które otrzymaliśmy od niego. Pojechaliśmy wtedy z żoną do Warszawy do katedry Wojska Polskiego. Kiedy został biskupem zapytałem go:
 "Jak się do Ciebie zwracać? Jego Ekscelencja?" 
— "Dla przyjaciół byłem Tadek i jestem Tadek" — odpowiedział.



Biskup Płoski od lat nie opuszczał żadnego zjazdu absolwentów.
Wspominała go także Anna Tkaczuk, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Lidzbarku Warmińskim.

— Biskup Płoski był człowiekiem otwartym na ludzi, takim zwykłym, który nigdy nie dawał odczuć jak wysokie pełni stanowisko. Na każdym zjeździe to on właśnie prowadził nabożeństwa, którą są u nas tradycją. 


Danuta Kunicka, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego w Górowie Iławeckim także pochodzi z Medyn. Ona i Biskup w tej niewielkiej wsi spędzili dzieciństwo.


— To ogromna strata dla Polski, rodziny, przyjaciół, znajomych, dla wszystkich — mówiła ze łzami w oczach, kiedy dowiedziała się o katastrofie. — Biskup Tadeusz Płoski był człowiekiem o szlachetnym sercu. Kochał prostą, uczciwą, pełną miłości do ludzi, drogę. Drogę prawdy, szczerości i życzliwości. Wszystkim ją wskazywał. Kiedy przyjechał do Górowa Iławeckiego, aby poświęcić nowopowstały obiekt dla osób niepełnosprawnych Centrum Barka, byliśmy bardzo szczęśliwi. Biskup cieszył się, że przesłaniem Barki jest "Dziś oni, jutro my". Bardzo głęboko się nad tym zdaniem zamyślił i powiedział: "To ma sens. Danusiu twórzcie takie domy, a ja będę przyjeżdżał i wam błogosławił". Wzruszony, ze łzami w oczach przecinał wstęgę. Utworzyliśmy drugi taki dom. Biskup Tadeusz Płoski miał go poświęcić, ale Bóg chciał inaczej.

25 listopada Centrum Barka w Górowie Iławeckim będzie obchodziła swoje dziesięciolecie. Zapewne duch Biskupa Tadeusza Płoskiego będzie towarzyszył tego dnia jego twórcom.

lub

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5