W ich domu pojawił się cichy zabójca

2016-10-13 09:00:00(ost. akt: 2016-10-13 10:56:39)
Czad, czujka tlenku węgla

Czad, czujka tlenku węgla

Autor zdjęcia: materiały KP PSP

Dwoje mieszkańców Długołęki trafiło w niedzielę do szpitala z podejrzeniem zatrucia tlenkiem węgla, czyli czadem. To o nim mawia się że jest cichym zabójcą. Dlaczego? Bo nie sposób go wyczuć. Swoje żniwo zbiera w okresie grzewczym ale nie tylko. Niebezpieczne są także piecyki do podgrzewania wody, a tej używamy przez cały rok.
— Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, umiera ponad sto osób, a blisko dwa tysiące ulega podtruciu — opowiada mł. kpt. Tomasz Gowkielewicz, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lidzbarku Warmińskim. — W okresie jesienno-zimowym, w domach, w których urządzenia grzewcze oraz przewody kominowe i wentylacyjne są wadliwe lub źle użytkowane wzrasta ryzyko śmiertelnego zatrucia czadem, który nazywany jest także cichym zabójcą, ponieważ jest niewidoczny oraz nie ma smaku ani zapachu.

Do niebezpiecznej sytuacji z powodu czadu doszło w niedzielę, 9 października około godz.20.30.

— Lidzbarscy strażacy zostali wezwani do zdarzenia w miejscowości Długołęka na prośbę interweniującego wcześniej Zespołu Ratownictwa Medycznego — kontynuuje rzecznik prasowy KP PSP. — Zdaniem ratowników medycznych objawy poszkodowanych domowników tj. ból i zawroty głowy wskazywały na obecność tlenku węgla. Strażacy po dotarciu na miejsce zdarzenia dokonali pomiarów. Urządzenia pomiarowe wskazały na szczęście niewielkie stężenie czadu, który pojawił się w wyniku nieszczelności pieca kaflowego. Dwie osoby po przebadaniu przez lekarza z objawami podtrucia tlenkiem węgla zostały zabrane karetką do szpitala w Lidzbarku Warmińskim.

Strażacy dokonali wygaszenia w piecu, przewietrzyli pomieszczenia, powtórzono także pomiary urządzeniem MultiPro.
W zagrożonym tlenkiem węgla domu mieszka sześć osób. Dwie z nich - 35-letnia kobieta i 39-letni mężczyzna - trafiły do szpitala. Na szczęście ich życiu nic nie zagraża.

Warto jednak pamiętać o tym jak bardzo czad jest niebezpieczny i jak trudno go wykryć.

Strażacy rekomendują zabezpieczanie mieszkań czujkami wykrywającymi tlenek węgla w powietrzu. Przez kilka lat organizowali razem ze starostą lidzbarskim Janem Harhajem i naszym tygodnikiem konkurs, w którym można było wygrać takie urządzenie. Przypominają także o tym, że prawo zobowiązuje zarządców oraz właścicieli budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz jednorodzinnych do przeprowadzania kontroli instalacji gazowej, przewodów wentylacyjnych i kominowych co najmniej raz w roku.

lub

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5