Sobota, 8 sierpnia 2020. Imieniny Izy, Rajmunda, Seweryna

Jakie są szanse na przywrócenie Małego Ruchu Granicznego?

2016-10-06 09:00:00 (ost. akt: 2016-10-06 09:09:58)
Mimo zawieszenia MRG na granicy w Bezledach tworzą się niewielkie kolejki. Wzrasta ilość osób jeżdżących do obwodu na podstawie wiz.

Mimo zawieszenia MRG na granicy w Bezledach tworzą się niewielkie kolejki. Wzrasta ilość osób jeżdżących do obwodu na podstawie wiz.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Przez cztery lata, jako mieszkańcy terenów przygranicznych, mogliśmy korzystać z Małego Ruchu Granicznego. Zmieniło się to tuż przed Szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży, kiedy to znowu "uszczelniono" granicę Polski z obwodem kaliningradzkim. Od pewnego czasu krążą plotki o wznowieniu MRG.

Zanim wstrzymano MRG do kilkunastu polskich miejscowości Rosjanie przyjeżdżali niemal masowo po zakupy, korzystali też częściej z naszych atrakcji, takich jak Termy Warmińskie, koncerty, jarmarki, czy festiwale. Także my częściej odwiedzaliśmy obwód kaliningradzki, chociażby po to by kupić tańsze paliwo.

Mały Ruch Graniczny był między innymi rodzajem rekompensaty za to, że ta część Polski dotknięta jest sporym bezrobociem i sposobem na poprawienie dochodów handlu, usług i przemysłu. Jak twierdzi poseł Jacek Protas, który 26 września po raz kolejny wysłał w sprawie MRG pismo do Prezesa Rady Ministrów, Premier Beaty Szydło, dalsze wstrzymanie ruchu bezwizowego z obwodem kaliningradzkim doprowadzi do bardzo konkretnych finansowych strat przygraniczne przedsiębiorstwa.

— Szacuje się, że uczestnicy MGR wydali w Polsce prawie 300 milionów złotych — mówi poseł. — Takie są dane z Urzędu Celnego. Korzyści są dużo większe, bo za usługi nie ma zwrotu VAT-u. Poza tym Polacy mieli możliwość tańszego zakupu paliwa.
Słowa te potwierdzają zagadnięci przez nas mieszkańcy Lidzbarka Warmińskiego.

— Kupowałem w Rosji paliwo, bo dojeżdżam codziennie do pracy, a to spory wydatek — opowiada jeden z lidzbarczan. — Poza tym w sklepach takich jak Biedronka, czy Lidl pełno było klientów rosyjskojęzycznych, ale nie tylko tam. Pod Termy zajeżdżały całe autokary Rosjan, którzy korzystali z kąpieli, jedli coś, robili zakupy i wracali do swoich domów. Jedyne co wtedy było denerwujące, to fakt, że kolejki na granicy były większe, ale "coś za coś", jak to mówią.

Jakie mamy szanse na wznowienie Małego Ruchu Granicznego pytamy posła Protasa.

— Teoretycznie szanse są, bo Rosjanie oficjalnie wypowiadają się że są gotowi na przywrócenie MRG. Czekają na ruch ze strony polskiego rządu. Natomiast rząd tłumaczy wstrzymanie małego ruchu granicznego względami bezpieczeństwa i tym, że mamy napięte stosunki polsko-rosyjskie. Ma to być też odwet za konflikt rosyjsko- ukraiński. Warto jednak zauważyć, że ostatnie lata funkcjonowania MRG jednoznacznie pokazały, iż poziom bezpieczeństwa w województwie warmińsko-mazurskim nie uległ pogorszeniu. Nie doszło do rozwoju zorganizowanej przestępczości oraz incydentów na tle narodowościowym. Tymczasem to właśnie kwestie bezpieczeństwa rząd wskazuje jako najważniejsze argumenty za zawieszeniem stosowania umowy o małym ruchu granicznym.

Tuż przed szczytem NATO i ŚDM mówiło się że MRG zaraz po tych wydarzeniach, wróci do poprzedniego stanu. Nieliczni mieszkańcy powątpiewali w to i twierdzili, że te dwa wydarzenia będą tylko pretekstem do wstrzymania bezwizowego ruchu przy granicy z obwodem kaliningradzkim.

Czy argumenty, których używa Rząd RP, że "uszczelnienie" granicy z obwodem kaliningradzkim zapewnia im między innymi większe bezpieczeństwo, są dla mieszkańców miejscowości przygranicznych wystarczające, czy też przemawiają do nic te ekonomiczne?

Czekamy na Wasze wypowiedzi.

lub

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (39) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. taka prawda #2085793 | 195.136.*.* 11 paź 2016 11:52

  Rosjan jest jedynie ok 15-20% mniej w handlu , za to nasz kraj zyskuje na uszczelnieniu spore Pieniądze, kupujmy w Polsce nie u naszych " dobrych " sąsiadów ! Legalna praca ( w Polsce jest praca) i legalna emerytura, a nie cwaniactwo !

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. tadek1950 #2082878 | 195.136.*.* 7 paź 2016 19:50

  "lidzbarczan" - fajne dziennikarstwo.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Karolina #2082689 | 5.60.*.* 7 paź 2016 16:21

  Przestańcie patrzeć tylko na te przemyty, w tym rejonie i bez tego jest ogromne bezrobocie. Pracy nie ma, a w wielu miastach przygranicznych, życie i biznes kręcił sie dzięki MRG i Ruskim, a po zamknięcie MRG równa się zlikwidowaniu wielu miejsc pracy. Ot dobra zmiana i bezrobocie mniejsze. ...

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Jarosław K #2082225 | 95.160.*.* 7 paź 2016 06:15

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Cała Polska z was się śmieje, przemytników i złodzieje

 5. Piter #2082187 | 217.99.*.* 6 paź 2016 23:10

  Ludzie okazja przemytnicy passaty wTDI sprzedaja do baku 110l. 50 po bankach pochowane i100 skrytek na faje

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (39)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages