Wtorek, 24 listopada 2020. Imieniny Emmy, Flory, Romana

Babiak pełen obfitości — Dożynki Powiatu Lidzbarskiego

2016-09-12 07:45:53 (ost. akt: 2016-09-12 13:30:34)

Autor zdjęcia: Mariola Karpowicz

Radośnie obchodzono wczoraj, 11 września święto plonów powiatu lidzbarskiego. Frekwencja dopisała, pogoda też, więc boisko sportowe niewielkiej ale pięknej wsi Babiak wypełniły tłumy.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęła msza w miejscowym kościele z udziałem między innymi przedstawicieli parlamentu i samorządu oraz oczywiście rolników, sadowników, ogrodników i hodowców. Nie zabrakło ubranych w stroje ludowe mieszkańców powiatu.

Do kościoła wniesiono też wieńce dożynkowe przygotowane przez poszczególne sołectwa. Po mszy wszyscy barwnym korowodem udali się na boisko sportowe, gdzie czekały już udekorowane i pełne pyszności stoiska wystawiennicze.

Dożynki powiatowe są zawsze okazją do uhonorowania najlepszych rolników. Starosta Lidzbarski Jan Harhaj wręczył 10 gospodarzom tytuły "Zasłużony dla rolnictwa powiatu lidzbarskiego".

Zanim jednak doszło do tej szczególnej chwili podziękował wszystkim, którzy pracują w rolnictwie za ich ciężką pracę, w której nie ma wolnych sobót, niedziel i urlopów.

— Życzę wam, aby to święto było dla was źródłem satysfakcji i inspiracji do podejmowania dalszych działań — powiedział, otwierając oficjalnie uroczystości dożynkowe.

Jako gospodarz powiatu przyjął także z rąk starostów dożynek Agnieszki Sawickiej ze wsi Bugi i Romualda Czerwonki z Runowa bochen chleba.

Chleb otrzymali też burmistrzowie i wójtowie z powiatu lidzbarskiego, zaproszeni na święto. Oni i starosta podzielili chleby i tradycyjnie częstowali nimi zebranych na uroczystości.

Nie zabrakło występów artystycznych, w których uczestniczyły dzieci, ale też zespoły ludowe, takie jak "Perła Warmii", czy Dumka. Między licznymi występami, ogłaszano wyniki poszczególnych konkursów. Był więc konkurs na najpiękniejsze: wieś, zagrodę, stoisko dożynkowe, wieniec, a nawet fotografię.

Starosta lidzbarski Jan Harhaj wręczył też wszystkim burmistrzom i wójtom, a także obecnym na dożynkach w Babiaku posłom... woreczki z ziarnem siewnym, jako symbole dostatku i obfitości plonów. Podczas tego święta na pewno nie zabrakło obfitości pysznego wiejskiego jadła i dobrej zabawy.
lub

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (30) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. xyz #2064815 | 81.163.*.* 14 wrz 2016 08:36

  jeśli chodzi o toi-toi to było ich pięć oraz wc z sześcioma kabinami.parkingów było sześć.ale każdy chce podjechać jak najbliżej a to się nie da

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. bzzzz #2064801 | 188.146.*.* 14 wrz 2016 08:20

   Czego się czepicie zastępcy wójta? To też kompetentna OSOBA i bardzo dobrze zorganizował dożynki. A co do tęknoty do średnowiecza- kiedyś, nasi pradziadowiw żyli jak się dało, a przy tym tańcowali i śpiewali i do tego się tęskni. a teraz?..jest jak jest: trzeba dobrze kombinować, aby przeżyć od 1 do 1.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. trol warminski #2064707 | 79.185.*.* 13 wrz 2016 22:30

   Jak to jest , że PO przegranych wyborach , przy korycie ciągle te same mordy ???

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. łukasz #2064652 | 83.9.*.* 13 wrz 2016 20:40

   impreza masowa i brak ochrony nie może tak być

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Uczestnik #2064353 | 80.50.*.* 13 wrz 2016 12:37

    Bardzo dobrze zorganizowane dożynki aż miło patrzeć jak gmina się integruje i wspólnie działa dla ogółu społeczeństwa. Najlepsza impreza w tym roku w Gminie i Mieście. Toy toi była wystarczająca ilość nie było zauważyłem żadnych kolejek. Gratuluję organizatorom

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (30)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages