Zwiadowcy oddali hołd bohaterom AK

2016-09-02 09:00:00(ost. akt: 2016-09-02 11:38:38)
fot.01 - 07 — Pogrzeb Inki

fot.01 - 07 — Pogrzeb Inki

Autor zdjęcia: Sekcja Wychowawcza 9pr

28 sierpnia, na gdańskim Cmentarzu Garnizonowym, delegacja 9 pułku rozpoznawczego na czele z Dowódcą pułku płk. dypl. Tomaszem Łyskiem wzięła udział w uroczystościach pogrzebowych legendarnych żołnierzy Armii Krajowej, bohaterów konspiracji zamordowanych w 1946 r. - Danuty Siedzikówny, ps. „INKA”, oraz Feliksa Selmanowicza, ps. „ZAGOŃCZYK”.
Danuta Siedzikówna, ps. Inka, urodziła się 3 września 1928 r. W wieku 15 lat złożyła przysięgę AK i odbyła szkolenie sanitarne, służyła w 5 Wileńskiej Brygadzie AK. W czerwcu 1946 r. została wysłana do Gdańska po zaopatrzenie medyczne. Tutaj aresztowało ją UB. Po ciężkim śledztwie została skazana na karę śmierci. Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 r. Miała niespełna 17 lat.

Wraz z "Inką" zginął - również skazany na śmierć - ppor. Feliks Selmanowicz, ps. „Zagończyk”. Jako ochotnik uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r.
 W czasie II wojny był m.in. żołnierzem 3. oraz 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej mjr. "Łupaszki", gdzie pełnił funkcję zastępcy dowódcy plutonu. Został aresztowany
w lipcu 1946 roku.

Uroczystości pogrzebowe poprzedziło odsłonięcie pomnika bohaterskiej sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej 27 sierpnia w Miłomłynie.

Na przełomie 1945/46 r. "Inka" , zanim wróciła do jednego z leśnych oddziałów dowodzonych przez mjr. Zygmunta Szendzielarza, pracowała w tamtejszym nadleśnictwie pod przybranym nazwiskiem Danuta Obuchowicz.

27 sierpnia, w przeddzień 70. rocznicy jej śmierci, po mszy świętej w kościele św. Bartłomieja, kpt. w st. spocz. Józef Rusak ps. BYLINA dokonał uroczystego odsłonięcia pomnika. Wybór tej osoby był w pełni uzasadniony. Pan Józef Rusak, podkomendny mjr. ŁUPASZKI, znał osobiście „Inkę”, a w 1946 r., udzielił jej nawet schronienia gdy odbywała podróż do Olsztyna.
W uroczystości udział wzięła delegacja 9 pr na czele z Dowódcą pułku
płk. Tomaszem Łyskiem wraz z pocztem sztandarowym 9 pułku rozpoznawczego oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
28 sierpnia, w 70 rocznicę śmierci bohaterów konspiracji odbył się
ich pogrzeb.

Uroczystości pogrzebowe celebrowane przez metropolitę gdańskiego abp. Leszka Głódzia, rozpoczęły się Mszą św. w Bazylice konkatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku o godz. 13.00, skąd kondukt pogrzebowy udał się na Cmentarz Garnizonowy w Gdańsku. W pogrzebie bohaterów udział wzięły najwyższe władze państwowe, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda oraz Pani Premier Beata Szydło.

„...Jest mi smutno, że muszę umierać, powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba .... Zachowałaś się jak trzeba, sanitariuszko Inko...”.

Sekcja Wychowawcza 9pr

fot.01 - 07 — Pogrzeb Inki
fot.01 - 07 — Pogrzeb Inki
fot.01 - 07 — Pogrzeb Inki
fot.01 - 07 — Pogrzeb Inki
fot.01 - 07 — Pogrzeb Inki

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5