Czwartek, 26 kwietnia 2018. Imieniny Marii, Marzeny, Ryszarda

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

2016-08-03 09:00:00 (ost. akt: 2016-08-03 09:48:09)
fot. Rocznica Powstania Warszawskiego

fot. Rocznica Powstania Warszawskiego

Autor zdjęcia: Ewa Lubińska

Na lidzbarskim cmentarzu, 1 sierpnia o godzinie "W" rozpoczęła się uroczystość upamiętniająca wybuch Powstania Warszawskiego.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 17.00, czyli godzinie "W" chwilą zadumy nad losem powstańców w tych tragicznych dla mieszkańców Warszawy dniach. Pod pomnikiem pomordowanych za Ojczyznę odprawiono polową mszę świętą.

Przewodniczył jej ks. Karol Krukowski. Kazanie wygłosił ks.Artur Kardas, a współcelebrował nabożeństwo Kapelan Garnizonu Lidzbark Warmiński ks. porucznik Marek Rycio.

W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe, byli żołnierze AK, przedstawiciele lokalnych władz, wojska, organizacji (nie tylko lidzbarskich) i niezrzeszeni mieszkańcy Lidzbarka Warmińskiego.

Po mszy złożono kwiaty i zapalono znicze pod Pomnikiem
 w Hołdzie Poległym, Pomordowanym i Zamęczonym Obrońcom Ojczyzny 
1939-1956.

Przypomnijmy. Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia i trwało do 3 października 1944. Ten zorganizowany przez Armię Krajową zbrojny atak na okupanta niemieckiego był też próbą wzmocnienia pozycji międzynarodowej rządu RP na uchodźstwie i sprzeciwem wobec planów Stalina wobec naszego kraju. Powstańcy przez 63 dni prowadzili samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi.

W Powstaniu Warszawskim zginęło lub zaginęło ok. 16 tys. polskich żołnierzy, ok. 20 tys. zostało rannych, a 15 tys. wziętych do niewoli. Niemcy zabili też od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy.

Na lidzbarskim cmentarzu znajduje się mogiła jednego z powstańców - starszego sierżanta Wojciecha Markowskiego "Sępa" z Batalionu Zośka.

"Sęp" urodził się 1 stycznia 1927 r. w Łukowie. Przed i w czasie okupacji mieszkał z rodziną w Miłosnej pod Warszawą. W 1937 roku wstąpił w szeregi Związku Harcerstwa Polskiego (47. drużyna Miłosna). Po wybuchu drugiej wojny światowej rozpoczął działalność konspiracyjną i walkę z okupantem już jako harcerz 2. drużyny Hufca Centrum, Grup Szturmowych Szarych Szeregów oraz jako żołnierz Oddziału Specjalnego "Jerzy" Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej.

1 września 1943 roku powstał batalion Armii Krajowej "Zośka". Sęp wszedł w skład 1. kompanii "Felek". Po reorganizacji znalazł się w III. plutonie AK "Felek" 2. kompanii "Rudy" bataliony "Zośka". W 1944 r. Wojciech Markowski ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Piechoty Agricola. 
Podczas Powstania Warszawskiego przeszedł szlak bojowy Wola – Kampinos – Żoliborz - Stare Miasto – Śródmieście i Czerniaków.
Za walki powstańcze został odznaczony przez Dowództwo AK dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Warszawskim Krzyżem Powstańczym oraz Krzyżem Armii Krajowej, a cały batalion "Zośka" Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari V klasy. 


Kompania "Rudy", w której szeregach walczył Wojciech Markowski została uznana przez dowództwo AK za najlepszą z pośród 40-tysięcznej załogi żołnierzy walczących w Powstaniu Warszawskim.

Po upadku powstania "Sęp" dostał się do niewoli jenieckiej do obozu Sandbostel koło Bremen. Przetransportowany do obozu w Markt Pongau na tereny Austrii doczekał się wyzwolenia w maju 1945 roku. Od 7 września 1945 roku do 12 maja 1947 roku odbywał służbę wojskową w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie II. Korpus we Włoszech pod dowództwem gen. broni Władysława Andersa. Po rozwiązaniu korpusu wrócił do kraju. Było to 31 maja 1947 roku.

W latach ustroju komunistycznego był represjonowany i więziony w olsztyńskim areszcie. Za przynależność do AK stracił też stanowisko kierownicze i jedynym zawodem jaki mógł w tym czasie wykonywać, mimo swojego wykształcenia i doświadczenia był murarz tynkarz.

Bohater powstania warszawskiego mieszkał przez ostatnie lata swojego życia w Lidzbarku Warmińskim w niewielkiej kawalerce przy ul. Warmińskiej. Zmarł 22 maja 1998 r.

72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zakończono złożeniem kwiatów i zapaleniem znicza na grobie "Sępa" st. sierż. Wojciecha Markowskiego. Przy mogile powstańca piosenkę "Warszawskie dzieci" zaśpiewała piętnastoletnia Wiktoria Wojciechowska z Kraszewa.

Głównym organizatorem uroczystości był Obóz Narodowo-Radykalny.

Ewa Lubińska


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. fizol #2042225 | 195.136.*.* 7 sie 2016 17:09

  Wszystko pięknie ładnie, tylko co na tych obchodach robili faszyści z ONR-u i jakieś pajace z banerem "Antykomuniści"? Ktoś tu najwyraźniej ma nie po kolei w głowie.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. MM #2039800 | 195.136.*.* 3 sie 2016 23:09

  Co ta polityka i siedzące na stołkach szumowiny zrobiły z naszym krajem , z naszymi rodakami . Mam na myśli i tych z prawa i tych z lewa . Ludzie się podzielili na tych ''złych'' i tych ''dobrych'' Manipulują ludźmi jak tylko chcą a zwykli obywatele naszego kraju skaczą sobie do gardeł . Nawet rodziny zaczynają się dzielić na ''dobrych'' i '''złych ''

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. lewacy #2039698 | 195.136.*.* 3 sie 2016 20:48

  a gdzie panowie z WNMO czyt PO ?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Molo #2039609 | 94.254.*.* 3 sie 2016 18:43

  To faszyści i tyle. ONR to twór nacjonalistyczny, rasistowski i groźny. Bo bez mózgu da się żyć długo i dzielić obywateli na lepszych i gorszych

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Molo #2039604 | 94.254.*.* 3 sie 2016 18:39

  Dlaczego te łyse pałki wzywają do nienawiści? Patrioci z banerem nawołującym do nienawiści wobec komunistów. Na obrazku zamaskowany huligan z nożem. To jest ta wielka Polska?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (6)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages