Polsko-niemiecka wymiana młodzieży w Zespole Szkół Zawodowych

2016-06-23 14:46:52(ost. akt: 2016-06-23 14:53:33)

Autor zdjęcia: Materiały szkoły

W dniach 5-10 czerwca 2016 gościliśmy w ramach wymiany szkolnej 11 uczennic i 2 wychowawczynie z Zespołu Szkół Zawodowych (Berufsbildende Schulen) w Papenburgu. W projekcie wzięło udział 24 uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Lidzbarku Warmińskim.
„Na początku obawiałam się, że nie będę umiała porozumieć się z Niemkami. Ale nie było źle.”
„Nie wiedziałam, że w Lidzbarku jest tyle miejsc, w których można znaleźć pracę, rozwijać swoje zainteresowania i pobawić się.”

„Poprawiły się moje umiejętności pracy w grupie.”
„Odkryłem, że daję radę porozumieć się z obcokrajowcem.”
„Moja opinia o Niemkach zmieniła się diametralnie. To bardzo sympatyczne, szalone, rozśpiewane i kochane dziewczyny.”
„Nie było chwili na nudę.”

„Otworzyłam się na nowe znajomości, jestem pewniejsza siebie.”

„Bardzo jestem ciekawa, jak nasze koleżanki z Niemiec żyją na co dzień.”

Realizowany wspólnie projekt p.t. „18-latkowie w małym mieście” miał na celu zbadanie, jak żyje się młodym ludziom w małym miasteczku, jakim jest Lidzbark Warmiński. Uczestnicy, podzieleni na 5 polsko-niemieckich zespołów, przeprowadzali wywiady w miejskich instytucjach, obserwowali i fotografowali zajęcia, oglądali obiekty i pomieszczenia, a na koniec opracowali dwujęzyczne prezentacje multimedialne dotyczące poszczególnych tematów.

Badane obszary życia nastolatków to edukacja i praca, rozwijanie zainteresowań kulturalnych, sport, usługi (zakupy i restauracje) oraz wypoczynek i rozrywka. Wszystkie grupy określiły warunki życia 18-latków w Lidzbarku Warmińskim jako dobre, a ofertę miasta jako interesującą i dostępną dla młodzieży. Wyniki projektu można było obejrzeć podczas podsumowania, na którym obecni byli wszyscy uczestnicy oraz zaproszeni goście – Dyrekcja naszej Szkoły oraz Naczelnik Wydziału Oświaty, p. Zofia Mickiewicz.

Wymiana to nie tylko zespołowa praca projektowa. Uczestnicy mieli okazję obejrzeć nasze miasto i zamek podczas wycieczki z przewodnikiem z Oranżerii Kultury, p. Izabelą Treutle, pobawić się na kręgielni i popływać w Termach Warmińskich, wziąć udział w wycieczce rowerowej wokół Jeziora Wielochowskiego, odwiedzić miejsce pamięci, będące częścią wspólnej historii Polski i Niemiec – Westerplatte, zwiedzić Gdańsk i Gdynię.

Nie brakło wspólnych spotkań, zajęć integracyjnych, wizyt w domach, zaproszeń na obiady, próbowania specjałów polskiej kuchni, śpiewów i tańców.

Projekty wymian zawsze wzmacniają kompetencje interpersonalne jej uczestników. Tak było i w przypadku tego spotkania - nauka języków obcych znalazła swoje praktyczne zastosowanie, niezbędna okazały się umiejętności: pracy w grupie, planowania czasu, przeprowadzania wywiadów, publicznych wystąpień.

Kolejną, bardzo cenną wartością wymiany okazało się przełamanie uprzedzeń i stereotypów dotyczących postrzegania obcokrajowców.

„Myślałam, że Niemcy nie mają poczucia humoru i mają wysokie mniemanie o sobie. Cieszę się, że mogłam zmienić zdanie o nich.”

„Każdy dobrze odnalazłby się w ich towarzystwie.”
„Jestem zaskoczona uprzejmością i serdecznością Niemców.”

Organizatorem wymiany były K.Pękala, A.Cieciera, A.Kosacz, A.Chmielewska, J. Kathmann, A.Kleinhaus, E. Selders.
Projekt współfinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

A już we wrześniu powtórne spotkanie z naszymi niemieckimi partnerami – tym razem to my jedziemy do Papenburga.

Katarzyna Pękala

Dziennikarstwo Obywatelskie


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
 Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Pańskie Oko #2017828 | 193.105.*.* 28 cze 2016 14:20

    Dlaczego te "modelki" są takie plus size? ;)

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5