Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Wspomnienie o Marii Czubaszek

2016-05-19 15:47:00 (ost. akt: 2016-05-19 15:47:51)
Maria Czubaszek była przez lata przewodniczącą jury turnieju Lidzbarskich Wieczorów Humoru i Satyry. Na tablicy pamiątkowej w Alei Polskiego Kabaretu uwieczniono ją z nieodłącznym papierosem

Maria Czubaszek była przez lata przewodniczącą jury turnieju Lidzbarskich Wieczorów Humoru i Satyry. Na tablicy pamiątkowej w Alei Polskiego Kabaretu uwieczniono ją z nieodłącznym papierosem

O Marysi Czubaszek można mówić tylko z uśmiechem. Była osobą niezwykłą. Skromna, z wielkim poczuciem humoru, piekielnie inteligentna ale też ciepła i dobra. Potrafiła w niebanalny sposób opowiadać o swoim życiu i oceniać wydarzenia z przymrużeniem oka.

Słuchać jej można było godzinami, ponieważ nikt nie potrafił tak jak ona w sposób niebanalny, żywiołowo opowiadać o życiu, innych ludziach, polityce, ale także miłości, dowcipach i o sobie. Zaraźliwe poczucie humoru, ironia cięła jak brzytwa ale też niebywała inteligencja i ogromna klasa były jej znakiem rozpoznawczym. To, oraz nieodłączny papieros.

Z Lidzbarkiem Warmińskim związana była od 1977 roku. Za rok obchodzilibyśmy 40-lecie naszej znajomości. Pojawiła się na drugich „Biesiadach” Humoru i Satyry w charakterze jurora i tak, przez prawie wszystkie edycje, typowała najważniejsze i najlepsze kabarety i artystów kabaretowych w Polsce.

Kabareciarze ją uwielbiali. Było to zresztą uwielbienie wzajemne. Z wielką uwagą słuchali jej wskazówek i liczyli się z jej zdaniem. W gronie jurorów Lidzbarskich Wieczorów Humoru i Satyry była niewątpliwie osobowością. Mimo kruchej postury, wyróżniała się z tłumu z tym swoim nieodłącznym papierosem. Nie tylko z tych spotkań na papieroskach można by tworzyć różne historie z Marysią Czubaszek w roli głównej. Jest ich wiele, bo wiele miała do powiedzenia i wielu ludzi chciało jej słuchać.

Jedna z takich ciekawych historii zapisana została w pamięci naszego miasta. Tworzy ją wmurowana tablica w Alei Polskiego Kabaretu. Unikalna Aleja w skali Polski i świata, miejsce, w którym została spisana historia jednej z najbardziej wybitnych osobowości polskiego kabaretu – Marii Czubaszek.

Marysia odsłoniła swoją tablicę wspólnie z kabaretem LIMO podczas XXXII LWHiS, 20. sierpnia 2011 roku. Prosiła aby papierosa pozostawić nie tylko na tablicy, którą odsłaniała, towarzyszył jej będzie zawsze, nawet w niebie, a aniołowie będą zmieniać popielniczki.

To było wielkie szczęście, spotkać na swojej drodze MARYSIĘ CZUBASZEK!

Marysiu, bez Ciebie świat będzie inny, dużo smutniejszy.

Pożegnaliśmy dziś (18 maja) Panią Marię Czubaszek na Alei Kabaretowej - mentolowym dymem, małym światełkiem oraz słowami piosenek, które napisała - czytamy na stronie Lidzbarskiego Domu Kultury.Jolanta Adamczyk

***

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (19) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Smutne życie #1997496 | 83.9.*.* 22 maj 2016 09:42

  O zmarłych mówimy tylko dobrze lub w ogóle lecz w tym przypadku muszę złamać tę zasadę. To była bardzo zła osoba i pewnie już zażywa " rozkoszy " piekielnych. Nic dobrego, żadnych wartości nie wniosła do życia. Jedynym pozytywem jaki mogę o niej napisać to tylko tyle, że zmarła. Płaczą po niej tylko zwolennicy stacji, w których występiwała ktōre teraz promują alimenciarza kijowskiego czyli żydo-komuna.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. A #1996418 | 153.19.*.* 20 maj 2016 09:09

  Ludzie!! To była niezwykła, błyskotliwa kobieta, która wspierała wasze miasto od wielu lat! Dzięki jej obecności na kabaretach mieliście większą promocję miasta, zainteresowanie tv itp.itd! Dlaczego tak plujecie na człowieka, który dbał o wasze miasto?! Powiem krótko: to samo myślę o waszych zmarłych matkach, dzieciach, dziadkach, ojcach, wujach - to samo co wy mówicie i piszecie tutaj o Marii Czubaszek. I jak? Fajnie?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Julka #1996272 | 79.187.*.* 20 maj 2016 00:17

   "Aniołowie w niebie" Przecież to była zadeklarowana ateistka. Po śmierci, według ateistów, jest tylko pustka.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. bed #1996192 | 195.136.*.* 19 maj 2016 22:14

    cyt " Maria Czubaszek to jeden z naczelnych wrogów prawicy. Na ich niechęć zasłużyła przede wszystkim otwartym przyznawaniem się do aborcji oraz ostrą krytyką Kościoła, Radia Maryja a także Prawa i Sprawiedliwości oraz Jarosława Kaczyńskiego."

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. Zenon #1996161 | 88.156.*.* 19 maj 2016 21:46

    Niestety była to głeboko nieszczęśliwa osoba ,miałem okazję spotkać ją 3 razy ,raz nawet rozmawiałem około 40 minut:(

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    Pokaż wszystkie komentarze (19)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages