50 lat w służbie Ojczyzny...

2016-04-29 12:00:00(ost. akt: 2016-04-29 14:45:53)
9 Warmiński Pułk Rozpoznawczy im. mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka” 22 kwietnia 2016 r., obchodził święto pułku połączone z jubileuszem 50-lecia powstania jednostki a co za tym idzie jej wzorowej służby dla Ojczyzny.
W dniu poprzedzającym Święto 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego połączonego z 50-leciem istnienia jednostki w Lidzbarskim Domu Kultury odbył się niepowtarzalny, galowy koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego przygotowany i przedstawiony również dla mieszkańców garnizonu lidzbarskiego.

Nazajutrz, 22 kwietnia miały miejsce główne uroczystości jubileuszu. Na dziedzińcu zamku biskupów warmińskich, odbyła się uroczysta msza polowa celebrowana przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego ks. gen. bryg. Józefa Guzdka.

Po zakończeniu mszy, kompania honorowa prowadzona przez orkiestrę garnizonową z Giżycka, wraz z żołnierzami oraz zaproszonymi gośćmi, przemaszerowała ulicami miasta na plac Wolności do centrum miasta.

Apel rozpoczął się od złożenia meldunku przez prowadzącego uroczystość dla Dowódcy pułku płk. dypl. Tomasza Łyska. Oprócz licznie przybyłych mieszkańców miasta i powiatu lidzbarskiego na trybunie honorowej zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej w osobach: Podsekretarza Stanu Pana Piotra Bączka, Dyrektora Generalnego Pana Bogdana Ścibuta a także, przedstawiciele Parlamentarnego Zespołu Tradycji i Pamięci Żołnierzy Wyklętych z Przewodniczącym Panem Posłem Leszkiem Dobrzyńskim, posłem Jerzym Gosiewskim oraz prof. Piotrem Niwińskim.

Nie zabrakło również przedstawicieli władz wojewódzkich, a w szczególności Wicewojewody Warmińsko-Mazurskiego Pana Sławomira Sadowskiego, Wicemarszałka Warmińsko-Mazurskiego Pana Mirona Sycza.

Wśród gości licznie przybyli przedstawiciele władz samorządowych powiatu, miasta i gminy Lidzbark Warmiński, Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych a także, komendanci i przedstawiciele służb mundurowych.

Szczególnymi gośćmi honorowymi byli kombatanci legendarnej 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej w zaszczytnych osobach Pani Pułkownik Lidii Lwow-Eberle, kpt. Józefa Rusaka oraz por. Lucjana Deniziaka bezpośrednich podwładnych naszego patrona pułku.

Nie mogło również zabraknąć byłych dowódców naszej jednostki, współtwórców i organizatorów rozwoju pułku na przestrzeni minionych lat, którzy przybyli w osobach płk. rez. Witolda Mioduchowskiego, płk. rez. Wiesława Wojtalaka, płk. rez. Mieczysława Andrzejewskiego oraz płk Wiesława Marszałka, bez których tak podniosła uroczystość nie mogłaby się odbyć.

Po uroczystym wręczeniu odznaczeń, medali i awansów, Podsekretarz Stanu MON p. Piotr Bączek wręczył Dowódcy pułku szablę ufundowaną przez Koło Weteranów Pułku 4 Ułanów Zaniemeńskich ich Rodzin i Przyjaciół za ciągłość tradycji i krzewienie pamięci o tej legendarnej przedwojennej jednostce WP.

Jednym z kolejnych wyróżnień tym razem dla całego pułku było uhonorowanie medalem za zasługi dla Związku Kombatantów i Więźniów Politycznych Rzeczypospolitej Polskiej Sztandaru jednostki, którego dokonali Prezes Zarządu Głównego Związku płk rez. prof. dr hab. Ryszard Sobierajski w asyście Dyrektora Biura Zarządu Głównego Związku płk. rez. Zbigniewa Żurowskiego.

Dowódca pułku otrzymał również buzdygan honorowy od Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej, którą wręczył zastępca prezesa gen. dyw. związku Józef Zysk.

Na zakończenie apelu głos zabrali szacowni goście, którzy serdecznie gratulowali, składali wyrazy szacunku oraz serdeczne podziękowania m.in. za wzorową współpracę jednostki z mieszkańcami ziemi lidzbarskiej, jak i z województwa warmińsko – mazurskiego.

Następnie wszyscy zgromadzeni, udali się do jednostki na dzień otwartych koszar. Na placu apelowym pułku, po uroczystym odprowadzeniu sztandaru, czekało na zwiedzających wiele atrakcji.

Po zaprezentowaniu przez orkiestrę wojskową pokazu musztry paradnej, miały miejsce pokazy umiejętności kawaleryjskich Pułku 4 Ułanów Zaniemeńskich, uroczysta przysięga na żołnierza Armii Krajowej 5 Wileńskiej Brygady w wykonaniu młodzieży z grupy Oddziału Terenowego im. 5 Brygady Polskiego Klubu Kawaleryjskiego z Susza.

Nie zabrakło również pokazu umiejętności i wyszkolenia lidzbarskich zwiadowców tj. dynamiczny pokaz patrolu rozpoznawczego podczas zasadzki oraz widowiskowego i niebezpiecznego desantowania grupy rozpoznawczej na linie ze śmigłowca bojowego w zawisie nad placem apelowym.

Na bieżąco mieszkańcy oraz goście mogli zapoznawać się z uzbrojeniem, sprzętem i wyposażeniem lidzbarskiej jednostki, wystawami historycznymi i dioramami przygotowanymi przez grupy rekonstrukcyjne.

W międzyczasie wojskowi kucharze wydawali gorącą wojskową grochówkę i bigos prosto z wojskowej kuchni polowej a harcerze z hufca Orneta serwowali gotowany nad ogniskiem przepyszny specjał warmiński.

Zakończeniem obchodów 50-lecia był wytworny bal z udziałem żołnierzy, przyjaciół i sympatyków pułku, który miał miejsce w Hotelu Górecki.
Sekcja Wychowawcza 9pr



Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
 Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. gość #1984409 | 195.136.*.* 29 kwi 2016 17:28

    a gdzie te zdjecia z hali sportowej oraz hotelu Górecki ........? :( !

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5