Sobota, 16 lutego 2019. Imieniny Danuty, Daniela, Juliany

W świecie poszukiwaczy skarbów

2016-04-25 15:53:01 (ost. akt: 2016-04-26 15:36:58)
Pasjonaci podczas poszukiwań

Pasjonaci podczas poszukiwań

Autor zdjęcia: Andrzej Wejngold

Wszystko zaczęło się od pasji do historii i dreszczu emocji jak w filmach przygodowych. W roku 2007 grupa pasjonatów założyła Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Historyczno Kolekcjonerskie z siedzibą w Lidzbarku Warmińskim.

Podstawowym celem było łatwiejsze uzyskiwanie pozwoleń na poszukiwania u Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Grupa była jednym z pierwszych stowarzyszeń na naszym terenie.

— Jak zawsze przy nowych przedsięwzięciach początkowo były opory jak potoczą się kontakty z archeologami — relacjonuje Rafał Pliszka, członek stowarzyszenia i opiekun izby tradycji. — Na szczęście udało nam się spotkać bardzo przychylne osoby z tego środowiska w Muzeum Warmii i Mazur.

Dzięki zaproszeniom do udziału w pracach na stanowiskach archeologicznych członkowie lidzbarskiego stowarzyszenia mogli poznawać jak wygląda proces odkrywania i dokumentowania zabytków.

— Ta zdobyta wiedza jest nam bardzo przydatna, bo pozwala nam na rozwój naszego hobby- kontynuuje Rafał Pliszka. — Mogliśmy zwiedzić wiele stanowisk archeologicznych i poznawać historię naszego miasta. Bardzo dobrze wspominamy pomoc przy wykopaliskach starego ratusza, jak również poszukiwania na terenie Zamku Biskupów Warmińskich.

Wraz z nabywaniem doświadczeń zmieniały się też kierunki wykonywanych prac. Członkowie stowarzyszenia rozwinęli swoje pasje i zamiłowania do historii regionu, powstały grupy rekonstrukcyjne. Rekonstruktorzy odtwarzają sylwetki z okresów epoki Napoleońskiej i drugiej wojny światowej.

Kolejnym partnerem wspierającym działania miłośników żywej historii jest Nadleśnictwo Orneta i pasjonat leśniczy Waldemar Ostrowski. Dzięki gościnności nadleśnictwa można było zorganizować zlot poszukiwaczy, jak również w małym stopniu pomóc przy sprzątaniu ścieżki dydaktycznej na terenie Trójkąta Lidzbarskiego.

W wyniku wielu projektów i pomysłów, które tworzyły się wewnątrz stowarzyszenia stworzony został nieformalny projekt "Partyzanci Historii Lidzbarka Krótka Historia Czasu", skupiający wszystkich partnerów i poszerzająca możliwości organizacyjne. Dzięki temu połączono poszukiwania, rekonstrukcję historyczną i zbiory kolekcjonerskie.

W świadomości mieszkańców Lidzbarka Warmińskiego miłośnicy mogli zaistnieć dzięki współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną i Domem Środowisk Twórczych „Ratusz”.

- Dzięki projektowi otrzymaliśmy pomieszczenie przy ul. Ratuszowej 5 gdzie mamy stałą ekspozycję swoich zbiorów — mówi Pliszka.

— Nasze kolekcje przedstawiają różne okresy historii. Przedmioty są wyczyszczone i zakonserwowane dzięki współpracy z konserwatorami zabytków. Wiele przedmiotów otrzymaliśmy jako darowizny. Najnowszym nabytkiem jest tablica z Urzędu Skarbowego w Lidzbarku. A więc świadek powojennej historii miasta.

Aby zainteresować młodzież i dzieci tematem historii zabytków poszukiwacze zrealizowali wiele projektów edukacyjnych, takich jak gry miejskie i zajęcia interaktywne dla dzieci.

Mimo tak wielu zainteresowań poszukiwania przy pomocy wykrywaczy metali pozostają ich główną formą aktywności.
- Staramy się odkrywać tajemnice wszystkich najważniejszych epok historii Warmii i Mazur. Zwiedzamy pola bitew, ruiny starych nieistniejących już miejscowości, jak również odnajdujemy dzięki historycznym mapom stare drogi i trakty handlowe. Poszukujemy informacji zarówno w książkach, jak i od mieszkańców, bo każde takie doniesienia należy sprawdzić.

Stowarzyszenie nadal rozwija się i ma nowe plany. Ostatnio jego członkowie promowali swoją pasję przy okazji sprzątania terenu w centrum Lidzbarka Warmińskiego. Mieszkańcy miasta mogli spotkać pasjonatów w okolicach Lidzbarskiego Domu Kultury. Podczas poszukiwań sprzątali brzegi Łyny. Teren był bardzo zaśmiecony, ale dawał szansę ciekawych znalezisk i uratowanie czegoś związanego z historią miasta. Miłośnicy w najbliższym czasie mają w planie jeszcze kilka takich grupowych akcji.

Stowarzyszenie zachęca wszystkich pasjonatów do pomocy przy projektach, jak również osoby chcące przekazać pamiątki związane z historią miasta, nawet tą powojenną.

Czasami w domach są przedmioty, które mogłyby być eksponowane w izbie nawet na zasadzie wypożyczenia, niekoniecznie darowizny.

Regionalna Izba Tradycji w Domu Środowisk Twórczych jest dostępna zwiedzającym w każdą środę po godz. 18.00.

Andrzej Wejngold
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
 Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaPolub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Jendrek

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Rafał Pliszka #1984386 29 kwi 2016 17:04

  Tak w Górowie u chłopaków jest tego ogrom. Mamy trochę inne cele więc i ekspozycja służy trochę innym celom. U nas projekty w Lidzbarku Warmińskim łączone bo i poszukiwania jak i rekonstrukcja i edukacja. Robimy co możemy by ten lokalny aspekt historii przestawiać mieszkańcom i turystom. Będziemy na Nocy muzeów na zamku a pod koniec maja ruszają zajęcia edukacyjne. Zapraszamy w środy po 18 ratuszowa 5 Dom środowisk Twórczych. wejście z tyłu budynku.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. echo #1982911 | 46.112.*.* 27 kwi 2016 16:19

   Oj mają zbiory.To wspaniała sprawa,każdy może przyjść i dotknąć historii, niezapomniane wrażenia.Pozdrowienia dla pasjonatów historii.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. boczek #1982510 | 83.9.*.* 26 kwi 2016 22:43

   chłopaki mają muzeum w górowie za pogotowiem oni dopiero mają zbiory

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages