Rok Feliksa Nowowiejskiego

2016-04-20 09:10:50(ost. akt: 2016-04-20 09:11:19)

Autor zdjęcia: Oranżeria Kultury

Szanowni Państwo od połowy kwietnia do końca czerwca zapraszamy na zajęcia edukacyjne inspirowane dorobkiem twórczym Feliksa Nowowiejskiego sławnego kompozytora, dyrygenta, organisty i pedagoga z Warmii. Rok 2016 został ogłoszony przez Sejm rokiem Feliksa Nowowiejskiego. 18 stycznia przypadła 70 rocznica śmierci tego genialnego kompozytora wielokrotnie nagradzanego za twórczość muzyczną na forum międzynarodowym. Za swoje liczne dzieła religijne – w tym słynną Missa pro pace (Msza w intencji pokoju, łac.) – Nowowiejski otrzymał w 1935 od papieża Piusa XI tytuł szambelana papieskiego. Oratorium Powrót syna marnotrawnego uhonorowano prestiżową nagrodą im. Giacomo Meyerbeera. W 1936 kompozytor został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Polonia Restituta.
Artysta skomponował wiele utworów muzycznych będących świadectwem jego miłości do ojczyzny. Kompozycje różnorodne pod względem gatunku i formy cechuje ogromy patriotyzm. Muzyka Nowowiejskiego nawiązuje do historii, literatury, kultury i folkloru Polski, by wymienić: uwertura Konrad Wallenrod, uwertura koncertowa Swaty polskie, oratorium Quo vadis, kompozycja na głos z fortepianem Kołysanka Polska, opera Legenda Bałtyku, pieśń Bitwa pod Racławicami. A także śpiewniki tematyczne: Śpiewnik górnośląski, Śpiewnik morski, Śpiewnik historyczny.

Najbardziej znaną kompozycję Feliksa Nowowiejskiego stanowi melodia do Roty Marii Konopnickiej. Pieśń została po raz pierwszy wykonana publicznie przez kilkuset chórzystów z terenów objętych zaborami 15 lipca 1910 roku w czasie krakowskiej uroczystości zorganizowanej w rocznicę 500-lecia zwycięstwa Polski w bitwie pod Grunwaldem. Od tej pory dźwięki Roty rozbrzmiewały we wszystkich walkach narodowo-wyzwoleńczych. Po odzyskaniu niepodległości Rota kandydowała do miana polskiego hymnu.

Dla uhonorowania pamięci kompozytora jego imieniem nazwano Orkiestrę Symfoniczną w Olsztynie. W jego domu rodzinnym w Barczewie (ul. Mickiewicza 13), gdzie urodził się w1877 r. mieści się Muzeum. Od 2007 r. nosi ono nazwę Salonu Muzycznego im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie.

Odbywają się tu koncerty, spotkania, lekcje muzealne, warsztaty, lekcje gry na instrumentach, wystawy. A od 2002 roku corocznie odbywa się tam Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego. W Poznaniu, drugim mieście bliskim sercu artysty, działa Towarzystwo im. Feliksa Nowowiejskiego, które od roku 1994 jest organizatorem Międzynarodowego Konkursu Organowego. W 2008 r. w zrekonstruowanych wnętrzach „Willi wśród róż” przy al. Wielkopolskiej 11 został otwarty poznański Salon Muzyczny w domu, w którym kompozytor żył i tworzył w latach 1929-1939 i w którym zmarł 18 stycznia 1946 roku.

Miejska Biblioteka Pedagogiczna. Oranżeria Kultury

Artykuł Dziennikarza Obywatelskiego

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
 Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: OranzeriaKultury

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5