Witkacego dziwność istnienia – Teatr Dworski w Oranżerii Kultury

2016-03-16 13:53:42(ost. akt: 2016-03-16 14:11:21)

Autor zdjęcia: Mariola Adela Karpowicz

Poniedziałki to w Oranżerii Kultury czas na teatr. Tym razem ze spektaklem „Tacy jak Witkacy” gościliśmy Teatr Dworski w składzie Arkadiusz Jakszewicz oraz Alicja Andrzejewska, która jednocześnie jest autorem scenariusza i reżyserem przedstawienia.
Podstawą do spektaklu była debiutancka powieść Stanisława Witkiewicza pt. ,,622 upadki Bunga, czyli Demoniczna kobieta’’, rozbudowana o treści nawiązujące do powieści "Mątwy" oraz "Listy do żony, tom IV".

Warto dodać, że spektakl pt. „Tacy jak Witkacy” został nagrodzony za oryginalny scenariusz oraz walory teatralne w 2012 roku w Słupsku na ,,XV Ogólnopolskim Konkursie Interpretacji Dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza”.

Aktorzy podejmuję próbę zarysowania światopoglądu Witkacego, ale też i ukazania swoistego studium różnorodnych kobiet, które zawsze znajdowały się w jego otoczeniu.

Fascynowały go duże oczy, duże usta, wyrazista twarz i rude włosy – istotny atrybut „demoniczności”. Biografowie doliczyli się blisko osiemdziesięciu „kobiet Witkacego”.

Jak wspominała znająca go od dzieciństwa Magdalena Samozwaniec: „Był zawsze i stale zakochany. Tak jak inni nie wyobrażali sobie życia bez pieniędzy, tak on nie wyobrażał sobie życia bez miłości”.

W spektaklu dokonuje się próba uchwycenia istoty problemów egzystencjalnych, z jakimi zmagał się artysta przez całe życie, a które przekładał na język sztuki jako pisarz, malarz, dramaturg, filozof czy fotograf.

Po występie publiczność mogła skorzystać także z możliwości zrobienia portretu zwielokrotnionego. Inspirowany jest on oryginalnym zdjęciem Witkacego - „Autoportret wielokrotny w lustrach” - które powstało w 1916 roku, kiedy Witkacy służył w armii carskiej.

Będąc w Petersburgu w jednym z salonów fotograficznych wykonał takie właśnie zdjęcie, będące jedną z najbardziej rozpoznawalnych fotografii, łączonej z jego postacią.
(Fotografie wykonały: Mariola Adela Karpowicz i Żaneta Reliszko}
Izabela Treutle



Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: OranzeriaKultury

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5