Poniedziałek, 27 maja 2019. Imieniny Amandy, Jana, Juliana

Koncert Szewczenkowski w Lidzbarku Warmińskim

2016-03-14 10:39:01 (ost. akt: 2016-03-14 11:09:47)

Autor zdjęcia: Mariola Adela Karpowicz

"Szewczenko wieczny jak naród" — pod takim hasłem odbył się tegoroczny Koncert Szewczenkowski w Lidzbarku Warmińskim.

Taras Szewczenko żył czterdzieści siedem lat, z czego aż 24 w poddaństwie, 10 na zesłaniu, 3,5 roku był pod nadzorem policji, a jedynie 9 lat cieszył się wolnością.

Był wieszczem narodowym Ukrainy, powieściopisarzem, dramaturgiem i malarzem. Jest symbolem walki Ukraińców o wolność i niezależność.

Co roku Związek Ukraińców w Polsce celebruje rocznicę urodzin i śmierci swojego wieszcza (Taras Szewczenko urodził się 9 marca 1814 a zmarł 10 marca 1861). Święto jest też wyrazem solidarności Mniejszości Ukraińskiej w Polsce z Ukrainą.

Koncerty Szewczenkowskie odbyły się w trzech miastach naszego regionu: Olsztynie, Kętrzynie i Lidzbarku Warmińskim.

Ten ostatni miał miejsce w ostatnią niedzielę, 12 mara w Lidzbarskim Domu Kultury. Prowadziła go Jarosława Chrunyk.

Na Szewczenkowskiej scenie w Lidzbarku Warmińskim wystąpili: orkiestra symfoniczna Państwowej Szkoły Muzycznej 1 st. w Lidzbarku Warmińskim, uczniowie miejscowego punktu nauczania języka ukraińskiego oraz męski chór Związku Ukraińców w Polsce "Żurawli".

Wśród gości ukraińskiego święta byli między innymi: wicemarszałek województwa Miron Sycz, wicestarosta powiatu Jarosław Kogut i burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski.
lubCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ... #1955600 | 188.146.*.* 17 mar 2016 08:55

  Tarasowa noc (oryg. ukr. Тaрacoвa ніч)wiersz Tarasa Szewczenki z 1839 Wiersz rozpoczyna obraz kobziarza śpiewającego młodym chłopcom i dziewczętom pieśń o Kozakach. Kobziarz skarży się na zły los Ukrainy, kolejne nieszczęścia spotykające jej mieszkańców. Za winnych ucisku Ukraińców uznaje "Lachów", siłowo nawracających mieszkańców ziem ukraińskich na unię brzeską i czyniących z wolnych Kozaków przywiązanych do ziemi chłopów. Wspomina kolejne powstania kozackie, dochodząc do wystąpienia Tarasa Triasyły (wł. Fedorowicza). Kozacy pod wodzą Triasyły toczyli walki z oddziałami dowodzonymi przez hetmana Koniecpolskiego, początkowo odnosząc same klęski. Wreszcie pewnej nocy Kozacy zmienili taktykę. W nocy otoczyli obóz polski i dokonali rzezi jego obrońców. Ciała Polaków pozostawili na pobojowisku, gdzie były jedzone przez dzikie zwierzęta, w czasie gdy Kozacy dziękowali Bogu za zwycięstwo. Po zakończeniu pieśni kobziarz oddala się, słuchający go młodzi ludzie płaczą ze wzruszenia.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. xxx #1954471 | 82.145.*.* 15 mar 2016 22:29

  Rzeczywiście powód do dumy. Oto fragment twórczości owego "wieszcza" "A Jarema ciągle huka: „Kary Lachom, kary!” Jak szalony, wiesza, pali, 1650 Sieka trupie ciało: Dajcie Lacha, dajcie Żyda! Mało mi ich, mało! Dajcie Lacha, krwi dawajcie, Mięsa z krwią i pianą!" Skandal że coś takiego ma miejsce w Polsce.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. gość #1953209 | 195.136.*.* 14 mar 2016 16:51

  cyt ..."Był wieszczem narodowym Ukrainy, powieściopisarzem, dramaturgiem i malarzem. Jest symbolem walki Ukraińców o wolność i niezależność." Napiszmy śmiało z kim oni walczyli o ta wolność teraz rządzi PIS nie ma sie czego bać !

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages