Czwartek, 17 stycznia 2019. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Lidzbarskie liceum wyróżnione

2016-02-25 10:43:53 (ost. akt: 2016-02-25 10:50:47)

Lidzbarska „Jagiellonka” zajęła 12 miejsce w województwie warmińsko-mazurskim, w rankingu czasopismo „Perspektywy”, wyprzedzając licea z Olsztyna czy Bartoszyc i otrzymała odznakę „Brązowej Szkoły".

Wykształcenie ogólne to jeden z ważnych warunków ludzkiej aktywności, czy to społecznej czy też politycznej. Licea ogólnokształcące miały za zadanie nie tylko kształcenie, ale też wychowanie młodego pokolenia.

Od samego początku, od powrotu Polski na Warmię w 1945 roku, nikt nie miał wątpliwości, że wraz z innymi dziedzinami życia społecznego należy też odbudować placówki edukacyjne wszystkich szczebli, odpowiadających randze miasta powiatowego.

Oprócz podstawówek i szkół zawodowych miasto musiało posiadać szkołę średnią programowo przygotowującą część młodzieży do wyższych studiów. Blask korony wielkiego króla Kazimierza Jagiellończyka zainspirował władze do nadania jego patronatu jedynemu liceum ogólnokształcącemu w mieście. Stąd wzięło się ciepłe, ale też ambitne, potoczne określenie szkoły: lidzbarska „Jagiellonka”.

Mimo upływu lat i zawiłości historii lidzbarskie liceum wciąż pełni tę samą rolę - kształci do matury i wyższych studiów. Często słyszy się w rozmowach o szkolnictwie słowa „poziom nauczania”. Jeden z absolwentów, student medycyny, stwierdził kiedyś: „poziom szkoły zależy głównie od nastawienia uczniów i ich rodziców, od ich systematyczności i chęci współpracy z nauczycielami”.

Wciąż rozbudowywana galeria Absolwentów jest najlepszym dowodem, że ci, którzy naprawdę chcą i potrafią pracować, bez problemu dostaną się na wymarzone studia. Lidzbarska „Jagiellonka” może poszczycić się wieloma wybitnymi absolwentami: naukowcami, ludźmi kultury, artystami, oficerami, politykami, nauczycielami czy sportowcami.

Liceum w niedużym powiatowym mieście zapewnia – obok przewidzianej przepisami oferty edukacyjnej – również bardziej familiarny, niż w wielkich miastach, stosunek do młodzieży. Ułatwia to zapobieganie problemom zdarzającym się w środowiskach szkolnych, np. od lat nie notujemy przypadków przemocy fizycznej (tzw. fali szkolnej).

Kadra nauczycielska składa się z osób posiadających własne pasje i zainteresowania, co przekłada się na działania w szkole (konkursy, inicjatywy kulturalne, artystyczne, sportowe i popularnonaukowe), szczególnie owocne bywają kontakty na linii: nauczyciel z pasją – uzdolniony uczeń. A takich mamy wielu.

Sukcesy uczniów są powodem umieszczania szkół w różnego typu modnych ostatnio rankingach. Jeden z nich jest prowadzony od piętnastu lat przez czasopismo „Perspektywy”.


Zgodnie z postanowieniem Kapituły licea ogólnokształcące zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. 

W Rankingu 2016 brane były pod uwagę wyniki matury pisanej w tzw. „nowej formule”.

Do sporządzenia rankingu wykorzystano dane ze źródeł zewnętrznych wobec ocenianych szkół. Były to protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami egzaminów maturalnych. Lidzbarska „Jagiellonka” zajęła 12 miejsce w województwie warmińsko-mazurskim, wyprzedzając licea z Olsztyna czy Bartoszyc i otrzymała tym samym odznakę „Brązowej Szkoły”.


Aktualnie Liceum Ogólnokształcące proponuje następujące rozszerzenia:
-język polski, historia, wiedza o społeczeństwie
-język polski, język obcy nowożytny, geografia
-matematyka, chemia, biologia
-matematyka, fizyka, geografia
-biologia, chemia, fizyka w medycynie
-język obcy nowożytny, wiedza o społeczeństwie, geografia.


O wynikach świadczą nie tylko liczby pojawiające się w najróżniejszych zestawieniach. Sukcesy szkoły są wspólnym dziełem nauczycieli i uczniów w dojrzały sposób gospodarujących czasem i energią.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Tak #1940481 | 195.136.*.* 26 lut 2016 08:16

    News z przed kilku miesięcy, 12 miejsce, a oceniano ok 30 liceów , brawo

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages